ראש הממשלה, נפתלי בנט, עדכן בישיבת הממשלה האחרונה על החלטתו להיערך לגלי תחלואה עתידיים של הקורונה, זאת באמצעות הקמת רשת ביטחונית, כלכלית ורפואית של עשרה מיליארד שקלים. אם במניעת מחלות עסקינן, הנה עוד כמה נתונים הנמצאים במרתפי משרד הבריאות ואינם חשופים לציבור, העוסקים בתחומי הנפגעים מרשלנות רפואית וטעויות רפואיות בישראל.

מספרם של אלו האחרונים עומד בממוצע על כ-10,000 בשנים האחרונות. בעוד במניעת תמותה עתידית מהקורונה מושקעים כרגע עשרה מיליארד שקלים, במניעת הנפגעים העתידיים מהרוצח השקט של רשלנות רפואית וטעויות רפואיות, מושקעים במשרד הבריאות 700,000 ש''ח בשנה בלבד.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

חלם זה כאן

רק בשביל לסבר את האוזן - שיעור התמותה והתחלואה כתוצאה מטעויות באבחון ובטיפול ומזיהומים נרכשים עומד על כ 251,000 מקרי תמותה בארה"ב המהווים  0.7% מהאשפוזים, ואילו בישראל הוא עומד על כ 10,000 מקרים בשנה המהווים 0.9% מהאשפוזים.

בכל מדינות העולם המתקדמות כבר הבינו כי השקעה בקידום בטיחות ואיכות הטיפול ומניעת מקרי רשלנות וטעויות בטווח הקצר חוסכת גם בחיים וגם בכסף בטווח הארוך. נדמה שבישראל לאור העובדה שאין יחסי ציבור לנפגעים העתידיים, זה לא ממש מעניין אף אחד.

מחלקת קורונה בבית החולים בילינסון  (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
איך מונעים את הנפגעים הבאים? | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

נורה אדומה מהבהבת שפוגעת בכולנו

לא פחות מזעזע להסתכל על המספרים הכספיים. ההערכות במשרד הבריאות הינן, כי ההוצאות עבור הטיפול בפיצויים בתביעות נזיקין של רשלנות רפואית מוערכות בכ- 3 מיליארד שקלים לשנה, אך אפילו לא רבע אחוז מושקע במניעה, במדינה בה כולם רוצים לגזור סרטים כאן ועכשיו. בשנת 2021 בוטלו במשרד הבריאות כל הפרויקטים לקידום בטיחות בשל העדר תקציב, כאשר במקביל משרד הבריאות לא עומד בתקן של היחידות השונות במשרד. תקן שהוא עצמו קבע. איך מאייתים חלם בירושלים?

כך לדוגמא, שוכבת כאבן שאין לה הופכין תכנית לאומית למדדי בטיחות שאושרה על ידי כל גורמי המקצוע במשרד, אך עוד לא נמצא השתדלן שידאג ל2.5 מיליון השקלים שהיא עולה. החוק ל'הוצאת הנציבות ממשרד הבריאות' על מנת שרופאים לא יחקרו רופאים ותיווצר הרתעה מצילת חיים, זוכה להתנגדות של "שמור לי- ואשמור לך". גם התקציב הקיים לא מאפשר הקמת פרויקטים ובטח שלא יכולת מערכתית שתאפשר ללמוד באורח שוטף ורציף מניסיונה המצטבר, כדי לייצר הערכת סיכונים מקצועית לכשלים אפשריים, שימנעו הלכה למעשה את הנפגעים הבאים.

אני אמנם לא מתמטיקאי אבל עדיין מתקשה להבין את היחס בין ההשקעה הכספית בתחומים השונים של האחזקה המונעת בנושאי בריאות ורפואה, לבין כמות הנפגעים. איך ייתכן שמאות אלפי שקלים בלבד מושקעים בנורה האדומה המהבהבת של עשרת אלפים נפגעים מידי שנה, בעוד עשרה מיליארד מושקעים בהערכות למגיפות עתידיות. הנפגעים הבאים של מערכת הבריאות כבר כאן.

עמיעד טאוב הינו יו''ר עמותת 'אופק חזרה לחיים' ומשנה לראש עיריית מודיעין מכבים רעות