בצעד כמעט חסר תקדים, הופעל ביישוב חריש סעיף 19 של פקודת בריאות העם 1940 על ידי רופא המחוז מטעם משרד הבריאות. לפי הסעיף כדי למנוע התפרצות מחלה, נאסר על ילדים לא מחוסנים להשתתף במסגרות שבהן הייתה חשיפה למחלה, עד שהוריהם יסכימו לחסנם. 

לאחר מבצע חיסונים ביישוב, כ-14 ילדים עדיין נותרו לא מחוסנים בגנים בה התגלתה חצבת, והם כעת נמצאים בסיכון לפתח את המחלה ולהמשיך את שרשרת ההדבקה, ובכך מעמידים בסיכון פעוטות, נשים בהיריון ואנשים עם מערכת חיסון מדוכאת. 

פקודת בריאות חצבת
פקודת בריאות חצבת

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"עצוב שהגענו למצב כזה, והאבסורד הוא שב-2018 אנחנו נמצאים בעיצומה של התפרצות החצבת, מחלה שכבר הייתה אמורה להיות מתועדת רק בספרי ההיסטוריה", אומרים בעמותת מדעת, הפועלת לקידום בריאות הציבור, "אנחנו קוראים לציבור לגלות אחריות ולדאוג לחסן בזמן. נציגים מהעמותה התנדבו להרצות לבעלי המקצוע ולעזור בהתמודדות מול מידע מוטעה הערב, וכמו כן נערכים במידה ויידרש לבצע שיחות והרצאות בישוב על מנת לעזור לחברי הקהילה לקבל מידע מהימן בנושא וכלים להתמודדות עם מידע שגוי".

>> חצבת: מי בדיוק צריך להתחסן?

תגובת ראש העיר, יצחק קשת: אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות למיגור התופעה בחריש. בשבוע שעבר ערכנו יום חיסונים מרוכז שאליו הגיעו מאות מתושבי העיר והיום הוחלט שילדים שנמצאים בסיכון גבוה ולא התחסנו לא יוכלו להגיע למוסדות החינוך בעיר. אנו נמשיך לטפל בנושא ונוודא שכל ילדי העיר יהיו בטוחים ומוגנים.‎