פוסט שפורסם לפני יומיים בפייסבוק חושף את הסכנות שבחומרי הדברה: הישראלית ליזה שוסטר ושני ילדיה הקטנים נפגעו קשות כתוצאה מהדברה שנעשתה בביתם. כעת מזהירה שוסטר כל אדם שמתכנן לבצע הדברה בקרוב.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בפוסט היא מספרת שנעשתה בדירתה הדברה שגרמה לה ולילדיה להרעלה ולכוויות כימיות. "לפני שאתם עושים ריסוס בבית תשאלו את המדביר באיזה חומרים הוא משתמש ומה הכמות שהוא מרסס", כתבה. ליזה דאגה להתרחק מהדירה למשך זמן כפול מכפי שנאמר לה על ידי המדביר, כך שניתן רק לשער כמה חמור היה הנזק לו חזרו הביתה כמתוכנן.

בתמונות שצולמו לאחר ההדברה, ניכר כי ליזה נפגעה בעיניה. לה ולילדיה הוענק טיפול בבית החולים. "לא בטוח שהעין שלי תחזור לעצמה", הוסיפה. 

ליזה שוסטר 3 (צילום: צילום ביתי)
ילדיה של ליזה שוסטר בבית החולים | צילום: צילום ביתי

בתחום ההדברה מסתובבים לא מעט אנשים שטוענים כי הם מדבירים מקצועיים, למרות שלמעשה כלל אין להם רישיון לעסוק בזה. לכן חשוב לבדוק לפני אם למדביר יש רישיון ולהסתכל על המלצות של לקוחות. במקרה של ליזה, מדובר היה במדביר שהוזמן לדירתה, אך יש גם לא מעט מקרים של אנשים שנפגעים מחומרי הדברה ביתיים, שחלקם פחות "תמימים" ממה שהם נראים. דיברנו עם ארז אהרון, מומחה בתחום ההדברה, כדי להבין באילו אמצעי זהירות כדאי לנקוט לפני שמדבירים.

האם מוצרי ההדברה הביתיים מסוכנים?

"אנשים לא מודעים לכך שרבים ממוצרי ההדברה הביתיים שנמכרים בכל סופר הם בעצם רעל לכל דבר", אומר ארז אהרון. "מכלי הריסוס הרעילים ארוזים בצורה יפה ונגישה, חלקם גם 'מתחזים' לירוקים, והציבור טועה לחשוב שמדובר במוצר הדברה בטוח מבלי להבין שהוא יכול לסכן אותם ואת בני משפחתם. אם לא די בכך, לא מעט רשתות מוכרות תכשירי הדברה ביתיים ותכשירים מקצועיים על אותו מדף, זה לצד זה. תכשירי ההדברה המקצועיים, כשמם כן הם - דורשים טיפול של איש מקצוע. שימוש בתכשירים אלו ללא הידע וההכנה המתאימים, יכולים לגרום אסון".

בקיץ עולה הצורך בהדברה, אלא שמדובר בתקופה מסוכנת במיוחד מפני שבחודשי הקיץ מבלים הילדים שעות ארוכות בבית והם הראשונים להיפגע מריסוס ביתי לא בטוח. מנתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עולה כי 80% מהפגיעות בבית הן בתקופת האביב והקיץ וכ-75% מהנפגעים מריסוס והדברה הם ילדים בגילי 0-4.

כך תבחרו בתכשיר שמתאים לשימוש ביתי

אהרון נותן כמה כללים מנחים:

1. בדקו את צורת האריזה. התכשירים הביתיים מגיעים בצורת "שפריצר" עם פיית ריסוס, בניגוד לתכשירים התעשייתיים שנמכרים במכלים או בבקבוקים.

2. קראו את התווית. האם מצוין על התווית "מיועד לשימוש ביתי"? במידה ולא, ככל הנראה מדובר במוצר שאינו מתאים לצרכיכם.

3. האם ניתן למהול את התכשיר? כל חומר שיש צורך למהול אותו הוא מוצר תעשייתי שמיועד למדבירים מקצועיים בלבד.

4. פשוט תשאלו! בכל מקרה כדאי להתייעץ גם עם המוכר בחנות, בכדי לוודא שבחרנו בתכשיר ההדברה הנכון.

כך תזהו חומרים מסוכנים

רבים יופתעו לשמוע, אבל על המדף בסופר יש תכשירים שהם יותר רעילים ומסוכנים מהתכשירים של המדבירים המקצועיים. "סימן הגולגולת המצוין על התווית הוא הדרך הקלה והמהירה ביותר כדי לדעת האם התכשיר מכיל חומרים רעילים ומסוכנים. אין זה אומר שהתכשירים אסורים לשימוש, אלא שיש להקפיד על כללי התנהגות כאשר משתמשים בהם", אומר אהרון.

"בנוסף, על התווית האחורית של כל מוצר הדברה צריכים להיות מצוינים מספר ותוקף הרישום שלו במשרד להגנת הסביבה. הנתונים הללו מאפשרים לצרכן לדעת שהמוצר נבדק ונמצא בפיקוח רציף של רשויות המדינה. תכשיר שלא קיבל אישור מהמשרד להגנת הסביבה הוא תכשיר שאינו מומלץ לשימוש, חד וחלק. בחירה בתכשיר בטוח תאפשר לכם להשתמש בו ללא צורך בנקיטת אמצעי זהירות מיוחדים. אולם שימוש בחומרי הדברה רעילים מחייב הימנעות ממגע ישיר עם החומר, פינוי החדר מיושביו, לאחר הריסוס מומלץ לאוורר את הבית וכן לנגב ביסודיות את שאריות החומר מהרצפה והארונות."

כיצד נדע שאכן מדובר במוצר אורגני ולא במוצר שהוא "מתחזה באריזה ירוקה"?

"נדרש חיפוש קצר באינטרנט על המוצר. אחת הדרכים לוודא שמדובר בתכשיר אורגני אמיתי היא אישורים מארגונים בינלאומיים מוסמכים, כמו למשל ארגון OMRI האמריקני (Organic Materials Review Institute)".

איך אפשר לוודא שההדברה תהיה אפקטיבית, אך לא מסוכנת?

"מומלץ לוודא שקניתם תכשיר שמטפל במזיק אותו אתם רוצים להדביר – תכשיר שמיועד אך ורק לחרקים מעופפים לא יטפל בנמלים, פרעושים וכן הלאה. גם אם תרססו את כל התכשיר, עדיין תישאר הבעיה ואתם עלולים להשאיר כמויות נכבדות של חומר מסוכן ברחבי הבית, לשווא".

אהרון מסכם: "הדברה ביתית היא פעולה שכולנו עושים, בשלב זה או אחר, אך יש בה פוטנציאל לא מבוטל לפגיעה פיזית. אם תעקבו אחרי הכללים ותדבירו מתוך מודעות, תוכלו לעשות זאת ביעילות ולהיות סמוכים ובטוחים כי הסיכון לבריאותכם הוא מינימלי".

ארז אהרון הוא מנכ"ל חברת הדברה אורגנית, יבואנית אורנג' גארד, תכשיר הדברה אורגני המיוצר מחומרים טבעיים ואורגניים בלבד. תכשיר אורנג' גארד אינו מכיל חומרים מסוכנים ואינו נושא את סימן הגולגולת