הבוקר (רביעי), מפרסם מרכז המחקר של הכנסת, דוח שמציג נתונים חדשים אודות מחלת המיגרנה בארץ. מדובר בפעם הראשונה שבה מרוכזים נתונים אודות שכיחות וטיפול במחלה בארץ. מסקנות הדוח מטרידות: אף שמיגרנה היא המחלה השישית בשכיחותה בעולם, ובישראל ישנם כחצי מיליון חולים, רבים מהם אינם פונים לטיפול רפואי. כמו כן, ישנו מחסור משמעותי בנוירולוגים ובמומחים לכאבי ראש בישראל.

מחלה שכיחה שאינה ברת ריפוי

לפי נתוני הדוח, מיגרנה היא הפרעה של כאבי ראש ראשוניים, בחומרה בינונית או חמורה, הפוגעים בתפקודו של החולה. למחלה גורמים גנטיים וכן מרכיבים סביבתיים ואחרים. כ-14% מאוכלוסיית העולם סובלים ממיגרנה, שהם כ-1.13 מיליארד אנשים. שיעור הנשים החולות במחלה גבוה פי שלושה משיעור הגברים. למיגרנה ישנה השפעה על מגוון תחומים בחיי החולה, לא רק בזמן ההתקפים אלא גם ביניהם. בשנים 2018–2022 אובחנו בישראל בממוצע כ-35,000 חולי מיגרנה חדשים בשנה, מתוכם כ-12% ילדים. עוד צוין כי כיום לא ניתן לרפא מיגרנה, אך ישנם תרופות וטיפולים לניהול ההתמודדות עם המחלה.  

רבים מהחולים אינם פונים לטיפול

מרכז המחקר של הכנסת פנה לארבעת קופות החולים הגדולות: מכבי, כללית, מאוחדת ולאומית; במטרה לאסוף נתונים אודות מספר המאובחנים עם מיגרנה. בדוח צוין כי מספר המאובחנים בקופות החולים מתבסס על אבחנות או על רישום תרופות, אך ישנם חולים שכלל אינם כלולים בחישובים אלה, בין השאר מפני שאינם פונים לטיפול. בשורה תחתונה, מהנתונים של כל קופות החולים עולה כי מספר המאובחנים הוא כ-383,300 שהם כ-4.1% מכלל המבוטחים בקופות השונות. 80% מכלל החולים מעל גיל 18 הם נשים.

כאב ראש, מיגרנה (צילום: shutterstock by fizkes)
רבים מהחולים אינם פונים לטיפול | צילום: shutterstock by fizkes

בישראל חסרים רופאים המתמחים בכאבי ראש

עוד מהדוח - כיוון שאין אבחון מעבדה למיגרנה, האבחנה מבוססת על תיאור התסמינים והתלונות מפי החולה עצמו, וכן התייחסותו למאפיינים ולתדירות כאבי הראש. בארץ אין קביעה ברורה בנוגע לגורם הרפואי האמון על האבחון והטיפול במחלה, ולפי משרד הבריאות, הטיפול במיגרנה נכלל בתחום ההכשרה של רופאים מומחים מסוגים שונים. המכון הלאומי למחקר של הכנסת: "הועלה בפנינו הצורך בהרחבת המודעות בקרב רופאים והכשרתם. החברה לכאב ראש והאגודה לכאב ציינו שהן פועלות במישור זה". חוסר המודעות למיגרנה בציבור, מהווה אף הוא חסם לאבחון וטיפול. הועלה בפנינו צורך בהסברה וחינוך, אך לא הוצגו בפנינו הפעולות שיש לבצע ומי אמור לבצען".

על פי האגודה לכאב בישראל, ישנם כיום רק כ-30 רופאים בישראל מכל התחומים, שכאב ראש הוא תחום עיסוקם העיקרי. בדוח צוין כי "על פי החברה הישראלית לכאב ראש, קיים מחסור בנוירולוגים. נכון לסוף שנת 2021 , היו כ-90 בעלי תעודת מומחה ברפואה לשיכוך כאב בישראל, שיעור של 0.95 רופאים ל-100,000 נפש, רובם פועלים במרכז הארץ".

במקרה מורכב יותר של מיגרנה, הטיפול ניתן על ידי נוירולוג. לפי החברה הישראלית לכאב ראש, קיים מחסור גדול בנוירולוגים, וישנו מחסור גם במרפאות המתמחות בכאב ראש בקהילה.

"הנתונים של הדוח מצביעים בצורה חד משמעית על הפערים בין תושבי המרכז לאוכלוסיות בפריפריה"

חבר הכנסת הרב משה רוט, חבר ועדת הבריאות של הכנסת ויוזם בדוח: "מיגרנה היא המחלה השישית בשכיחותה בעולם, עם השפעה רחבה מאוד על המשק. חייב להיות תהליך של אבחון מוגדר ואחיד בישראל. יש לצמצם בירוקרטיה ולדאוג לכך שיהיו מספיק מומחים בתחום כאב הראש".

משה רוט (צילום: דוברות הכנסת)
משה רוט | צילום: דוברות הכנסת

עוד לדבריו, "הנתונים של הדוח מצביעים בצורה חד משמעית על הפערים בין תושבי המרכז לאוכלוסיות בפריפריה. בדיון שנקיים בהקדם בוועדת הבריאות של הכנסת, אדרוש ליישם את המלצות הוועדה שהקים מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' חזי לוי, שנותנות דגש על הגדלה משמעותית של מספר הנוירולוגים ורופאים שיתמקצעו ויהיו מומחים לתחום כאבי הראש. משרד הבריאות יצטרך לקבוע גורם רפואי מוסמך לאבחון המחלה, למצוא פתרונות מיידיים לקיצור משך התורים ולכלול תרופות לטיפול במיגרנה בתוך סל התרופות. אני סמוך ובטוח שידידי ח"כ אוריאל בוסו יו"ר ועדת הבריאות, יהיה קשוב למצוקת הסובלים מהמחלה ויעשה כמיטב יכולתו למציאת פתרונות מעשיים".