סוף טוב – הכל טוב: חייה של איה בת ה-14 ניצלו בזכות ניתוח להשתלת ריאות שעברה בשניידר. איה היא חולת סיסטיק פיברוזיס, שהתמודדה עם תפקוד ירוד של ריאותיה והייתה במרוץ נגד הזמן. לפני כשבועיים הגיעה ההודעה המרגשת על תרומת ריאות המתאימות לה. כך, בניתוח מורכב שארך כ-12 שעות קיבלה הנערה את חייה במתנה, לאחר שעברה השתלת ריאות במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית.

איה היא תושבת מזרח ירושלים, המטופלת מגיל צעיר בבית החולים הדסה בשל מחלתה. למרות הטיפול המסור של הצוות הרפואי, חלה התדרדרות במצבה והיא נזקקה לאישפוזים רבים על רקע זיהומים חוזרים שלא הגיבו לטיפול. היא שולבה ברשימת ההמתנה להשתלה, והועברה למרכז שניידר עם קבלת הבשורה על הימצאות ריאות מתאימות עבורה. כמחווה, החליטה לגזור את צמתה הארוכה כדי לתרום אותה לילדה חולת סרטן. מלבד איה, ישנם 4 ילדים נוספים המטופלים בשניידר הממתינים להשתלת ריאות דחופה, ובהם ילד בן 4.

תהליך השתלה מורכב

השתלת ריאות בכלל ובילדים בפרט היא פרוצדורה נדירה יחסית להשתלות אחרות. תהליך ההשתלה נעשה בשיתוף פעולה עם בית חולים בילינסון, המרכז את התוכנית להשתלת ריאות בישראל, בניהולו של פרופ' מרדכי קרמר, מנהל מערך הריאות. הטיפול והמעקב אחר איה בעקבות ההשתלה, מתנהל ע"י ד"ר אייל יעקובי, רופא בכיר במכון ריאות במרכז שניידר, האחראי על מעקב מושתלי הריאות בילדים במסגרת התוכנית. לדבריו, הקריטריון העיקרי לצורך כניסת החולה לרשימת ההשתלה היא קיומה של מחלת ריאות כרונית סופנית, ולאחר שהטיפול מוצה וישנו חשש אמתי לתוחלת חייו. איה, למשל, אושפזה במשך שנים רבות וסבלה מהחמרה משמעותית בתפקודי הריאות, למרות הטיפול המקסימלי שניתן לה. לתוכנית להשתלות ריאה לילדים מופנים ילדים עם מחלות ריאה כרוניות קשות מכל הארץ, לצורך הערכה לקראת כניסה לרשימה.

פרופ' קרמר: "איה הגיעה לבית החולים במצב קשה עם סיסטיק פיברוזיס סופני, כך שללא השתלת הריאות זמנה היה קצוב. בזכות אנשים מדהימים שעשו את המעשה האצילי ביותר זכתה איה בחיים חדשים. השתלת ריאות תמיד מרגשת אותי ובמיוחד כשמדובר בצעירה כשכל החיים לפניה. כשאיה החליטה להחזיר בחזרה ולתרום את שערה לחולי סרטן, התחדדה לי שוב ההבנה עד כמה כשעושים טוב מקבלים טוב - ולהפך. בבית החולים אנחנו עומדים על 920 השתלות ריאה, ואיה היא הילדה ה-28 שזוכה להשתלה".

ניתוח גב (צילום: GETTY IMAGES)
"אחד הניתוחים המורכבים ביותר" | צילום: GETTY IMAGES

לדברי ד"ר יורי פייסחוביץ, מנהל מחלקת ניתוחי חזה מבילינסון שהשתתף בניתוח, ניתוח השתלת ריאות הוא אחד הניתוחים המורכבים ביותר, הכוללים הוצאה של הריאות וחיבור למכשיר לב ריאה (אקמו) במהלך הניתוח. "ההליך דורש מיומנות גבוהה מאוד של כירורגים, הנדרשים לחבר את הריאות ואת כלי הדם ולוודא שישנן השקות מושלמות, על מנת שהשתל ייקלט בצורה אופטימלית".

אמה של איה מספרת שהיא אסירת תודה לצוות המטפל. "קיבלנו את חייה של איה במתנה. היא התרגשה מאד מהמעשה האצילי של המשפחה שהחליטה לתרום את הריאות, והחליטה שהיא רוצה לתרום לעולם בחזרה. אנו מקווים שאיה תתאושש במהרה ומאחלים בריאות איתנה לכל ילדי ישראל".

לסיום, ד"ר יעקובי מבקש לפנות למשפחה שתרמה את הריאות ולכל מי שתרם להצלחת מבצע ההתרמה המורכב: "אני רוצה להודות למשפחה היקרה שהחליטה על התרומה בשעתה הקשה מכל, והצילה את חייה של איה. כמו כן, חשוב לי להודות לצוות מכון הריאות בשניידר בניהולו של פרופ' דריו פרייס על הסיוע והרוח הגבית, ולצוותים של בילינסון והדסה על שיתוף הפעולה הפורה. לאיה צפויה עוד דרך ארוכה אבל היא מתקדמת יפה, ואנו מלאי תקווה. תחום השתלות הריאה בילדים הוא תחום דינמי, ואנחנו עדים לעלייה בתוחלת החיים וכמובן לשיפור עצום באיכות החיים לאחר השתלת ריאות בהשוואה לשנים קודמות".

סיסטיק פיברוזיס: מרבית הילדים החולים שנדרשים לתרומה סובלים ממנה

סיסטיק פיברוזיס (CF) היא מחלה גנטית הפוגעת במערכות גוף רבות ועלולה לגרום לנזק משמעותי ובלתי הפיך לריאות. מאז 1997 בוצעו בישראל באמצעות התוכנית להשתלת ריאות של בילינסון ושניידר 28 השתלות ריאות בילדים מכל הארץ, כאשר החלק העיקרי בהם הוא ילדים החולים בסיסטיק פיברוזיס. ריאה היא האיבר הנדיר ביותר להשתלה בארץ בכלל ובילדים בפרט.

*בניתוח השתתפו גם: פרופ' דן ערבות, מנהל המערך לניתוחי לב וחזה בבילינסון וד"ר ישראל קוזניץ, מנהל השירות לניתוחים זעיר פולשניים במערך לניתוחי לב וחזה בבלינסון.