הבוקר (שני) נחשף ב-mako ששישה חולים בקדחת הנילוס המערבי, כולם מתגוררים באזור צפון תל אביב, אושפזו לאחרונה באיכילוב לאחר שנעקצו בידי יתושה הנגועה בנגיף. חלקם סובלים מפגיעות נוירולוגית ותפקודיות קשות. בעקבות הפרסום ופניותיהם הרבות של תושבי העיר המודאגים, שפעילים מאוד בקבוצות הוואטסאפ המקומיות, מיהרה עיריית ת"א לפרסם הנחיות, וצוותי הדברה יצאו לאזורים הנגועים בעיר: "חשוב לנו שתדעו שיצאנו לפעולה באופן מיידי ושאנחנו בשטח", נכתב באתר העירייה.

כמה מתושבי שכונת רמת החייל ציינו כי הם "מתלוננים כבר שבועות על התקפת יתושים חריגה". גם תושב צהלה שעמו שוחחנו, שחמיו עדיין מאושפז במצב קשה, מספר כי בעקבות הפרסום ב-mako ופרסומים נוספים שהגיעו בעקבותיו, תושבים בעיר מתכתבים ביניהם בנושא ומנסים להגביר את המודעות לסכנה.

בית החולים איכילוב (צילום: עודד קרני)
בית החולים איכילוב | צילום: עודד קרני

"חמי הוא אדם בריא שאושפז בבי"ח איכילוב לפני כמה ימים. הוא היה במצב קשה, מורדם ומונשם, ועכשיו הוא אומנם התעורר, אבל הוא משותק ומבולבל לחלוטין", הוא מספר ל-mako בריאות. "זה ממש כאילו הוא עבר אירוע מוחי קשה, ואין שום אינדיקציה לשיפור עתידי במצבו לצערי", הוסיף.

בעקבות הפניות הרבות, נכתב באתר עיריית ת"א: "בשעות האחרונות פורסמו בכלי התקשורת ידיעות על אודות מספר מקרי הדבקה בקדחת הנילוס המערבי של תושבים בשכונות הצפוניות של תל אביב-יפו, עקב עקיצת יתוש. בעקבות הפרסומים, פנו רבים מכם למוקד שירות 106 פלוס ודיווחו על מטרדי יתושים בסביבתם", נכתב באתר העירייה.

"חשוב לנו שתדעו שיצאנו לפעולה באופן מיידי ושאנחנו בשטח. צוותי הדברה מתוגברים יצאו לאזורים שבהם מתגוררים החולים שאובחנו. עובדי העירייה איתרו מספר מוקדי מים עומדים, שבהם נמצאו זחלי יתושים וייבשו אותם. בנוסף, אנו מדבירים בתעלות הביוב ובמערכות הניקוז. כל הפעולות נעשות בתיאום מלא עם המשרד להגנת הסביבה".

יתושים (צילום: mycteria, ShutterStock)
הנגיף מועבר ע"י יתושים ועלול להיות קטלני | צילום: mycteria, ShutterStock

עוד צוין כי: "חשוב לדעת: צמצום הופעת יתושים זהו מאמץ משותף - ציבורי ופרטי. חשוב שכל אחת ואחד מכם יבצעו פעולות במרחב הפרטי: הימנעו מהשקיית יתר, טפלו בברזים דולפים וייבשו מקורות מים עומדים - באדנית, על הגג, בחצר, במרתף ובחניון התת-קרקעי, השתמשו באמצעי מיגון אישי - חומרים דוחי יתושים ורשתות בחלונות הבתים. לכל השיטות לטיפול ולמניעה ולהרחבה אודות פעולות העירייה

כלל החולים נדבקו בווירוס עקב עקיצת יתוש אסייתי וחלקם כאמור סובלים מפגיעות קשות. ד"ר יבגני קצמן, מומחה לרפואה פנימית ומחלות זיהומיות ביחידה למחלות זיהומיות באיכילוב, סיפר ל-mako בריאות כי "בכל שנותיי כרופא, לא ראיתי כל כך הרבה חולים שמגיעים בסמיכות לאשפוז בגלל המחלה". זאת, בעוד קרוב משפחה של אחד מהמאושפזים ציין כי "זו שערורייה שהציבור לא מספיק מעודכן בנושא".