בני משפחתו של גבר שהתלונן על שיעול ולא זכה לקבל טיפול רפואי ראוי וכעבור  שנה מת מסרטן הריאות תובעים פיצוי של מיליוני שקלים מקופת החולים מאוחדת. מ', בן 68, תושב מרכז הארץ, פנה לפני כשנה לרופא המשפחה שלו במרפאת קופ"ח מאוחדת והתלונן על שיעול. "הוא התלונן שהוא סובל משיעול ממושך אבל למרות שהרופא ידע שהוא מעשן כבד הוא לא הפנה אותו לרופא מומחה כדי לברר את העניין", טוענים בני משפחתו של מ'.

כעבור כחצי שנה התלונן על כאבי גב וקיבל הפנייה לרופא אורתופד שיבדוק אותו. "עניין השיעול לא נבדק בכלל. הוא התלונן על כאבי גב אבל גם הפעם לא עשו בדיקה מעמיקה כדי לברר מה מקור הכאבים", קבלו בני המשפחה.


>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מ' עבר צילום סי.טי שפוענח על ידי רופא שטען שהתוצאות תקינות ושהוא יכול להיות רגוע. בפועל הצילום לא פוענח כראוי שכן כבר אז היו סימנים לגידול סרטני ממאיר בריאות.

חצי שנה לאחר מכן, במאי 2019, החל מ' לסבול מקשיי הליכה ומכאבים רבים בגופו. הוא נשלח לעבור צילום MRI , וזה הראה גוש סרטני בריאות. "היינו בהלם מזה. כל החודשים הללו לא בדקו אותו כמו שצריך ולא שלחו אותו לקבל טיפולים אצל רופאים מומחים שהיו מגלים את הגידול כבר בהתחלה", ציינו בני המשפחה. מ' החל לקבל טיפולים כימותרפיים, אך מצבו הלך והידרדר, הוא התקשה בדיבור, סבל מבלבול וכעבור כשלושה חודשים הוא נפטר מגידול סרטני בריאות.

באמצעות עו"ד שי סולטן הגישו בני משפחתו של מ' תביעת רשלנות רפואית לבית משפט השלום ברחובות נגד קופ"ח מאוחדת. בכתב התביעה הם ציינו כי רשלנות של רופאי הקופה ואי טיפול בזמן של אבי המשפחה גרמו למותו במחלת הסרטן.

עו"ד שי סולטן (צילום: מיכל קושרוב)
עו"ד שי סולטן | צילום: מיכל קושרוב

לכתב תביעה צורפה חוות דעת של רופא מומחה למחלות ריאות שקבע כי מחדלים של הרופאים גרמו למותו של מ' טרם זמנו. גילוי המחלה בשלב המוקדם הייתה גורמת לריפויו של מ' ולהארכת חייו ולחסוך ממנו כאבים, סבל ותופעות לוואי. 

בחוות הדעת נטען כי "מדובר במקרה בו ניתן להתרשם מאיחור בלתי סביר ולא ניתן להסבר של גידול ריאתי בחולה מעשן כבד עם תלונות גופניות ממוקדות... סרטן הריאה מהווה גורם מספר אחת למוות כתוצאה מסרטן בגברים ונשים בעולם המערבי... במידה ורופא המשפחה היה שם ליבו כפי המצופה לתלונות אלה של המנוח, מחלתו הממארת הייתה עשויה להתגלות בשלבים מוקדמים בהרבה מהגילוי בפועל עם שינוי משמעותי באחוזי ההישרדות", נכתב בחוות הדעת.

לדבריו, לא רק רופא המשפחה כשל אלא גם הרופא האורתופד שהיה חייב להתייחס לתלונות בדבר כאבים בעמוד השדרה שלא היו מוסברים וכי צילום הסי.טי לא פוענח כראוי.

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר חדש חושף מידע אופטימי על נוגדנים
>> התלוננה במשך שנתיים לרופאים – עד שמתה מסרטן
>> הטעות הנפוצה שכולם עושים במקלחת

מקופ"ח מאוחדת נמסר בתגובה לכתב התביעה: "קופ"ח מאוחדת משתתפת בצער המשפחה. אנו לומדים את התביעה ונגיב במסגרת ההליך המשפטי".