הפרשה שהחלה ב-2011 כעת מגיעה לסיומה: בתום הליך גישור נקבע כי חברת התרופות המפיצה את התרופה לתת פעילות בלוטת התריס - אלטרוקסין, תשלם פיצויים בגובה של כ-47 מיליון שקלים. מדובר באחת הפרשיות החמורות ביותר שנראו בישראל בתחום התרופות. _OBJ

 > לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בלוטת התריס היא בלוטה שמייצרת ומפרישה הורמונים והיא חיונית לתפקוד תקין של הגוף. הורמוני בלוטת התריס עוזרים לתפקוד הלב, המוח, לשמירה על טמפרטורת הגוף, חילוף החומרים ועוד. תת-פעילות בלוטת התריס מתאפיינת בעייפות, ירידה בתפקוד קוגניטיבי, עלייה במשקל, חולשה ותסמינים נוספים, חלקם חמורים שדורשים אף אשפוז. 

"אלטרוקסין ניתנת לאנשים שסובלים מתת-תפקוד של בלוטת התריס, עניין קריטי לתפקוד הגוף", מסביר רן רזניק, פרשן לענייני בריאות ב"ישראל היום" באולפן "חדשות הבוקר עם ניב רסקין". לפני מספר שנים נעשה שינוי מהותי בתרופה, ללא ידיעת החולים, הרופאים וקופות-החולים. "אחרי שגילו את הבעיות סביב זה, משרד הבריאות פעל בצורה אטית, בעוד המטופלים חוו שינויים גופניים קשים; סחרחורות, דיכאון, נשירת שיער והפלות שקשרו לזה בדוח של משרד הבריאות", מסביר רזניק. 

עוד ב-mako בריאות
>> המחלה הקשה שנפוצה במזה"ת - ובארץ לא מכירים
>> זו הסיבה שהכתפיים שלכם תפוסות כל הזמן
>> הטריקים הפשוטים האלה מנצחים את החשק למתוק

ורד קופילר, מטופלת שנפגעה מהתרופה מספרת על מה שחוותה לאחר השינויים בתרופה. "לאנשים שאין להם בלוטת-התריס, התרופה הזו היא משהו שאי אפשר לחיות בלעדיו. הרגשתי שאני מתחילה לאט לאט לרדת בתפקוד; לא ישנה כמו שצריך, לא יכולה לקום בבוקר, התאבון לא כמו שצריך, המשקל, נשירת שיער". תופעות שאין להן הסבר ואף רופא לא הבין מה קורה, גם לאחר בדיקות מעמיקות. מאחר שגם הרופאים לא ידעו על השינויים שנעשו בתרופה, נאמר לקופילר כי היא לוקה בהתקף חרדה ובמשבר נפשי ובעקבות זאת קיבלה תרופות נפשיות. 

המטופלים שנפגעו כתוצאה מהשינויים בתרופה יפוצו כחלק מהסכם הפשרה, כאשר כל נפגע יקבל בין 4,000 ל-9,000 שקלים. במסגרת הפשרה תוקם ועדת מומחים בראשות שופט, שאלה יוגשו הדרישות של האנשים שנפגעו, שיצטרכו להראות מסמכים שמראים כי סבלו מבעיות בריאותיות כתוצאה מהתרופה.