מקרה חמור בבית אבות גריאטרי הדסים בבני ברק: אליהו שחורי ז"ל, 72, קשיש המתגורר במקום הנקרא הדסים, התגלגל עם כיסא הגלגלים שלו לחדר המדרגות, שם מצא את מותו. הקשיש השתכן בבית האבות הגריאטרי בשל דלקת פרקים שהידרדרה ואילצה אותו לשבת בכיסא גלגלים. בנו חן, מספר כי בשלב מסוים החל לסבול מדמנציה.

כך נכתב בכתב התביעה: "אליהו שחורי ז"ל, סבל מבלבול ומירידה קוגניטיבית מתמשכת שהחמירה בזמן האחרון. באחד הימים בספטמבר 2021, לאחר ארוחת הערב, סביב השעה 21:30, הוא יצא עם כיסא הגלגלים מחדר האוכל לכיוון חדרו ובהיעדר השגחה וליווי כנדרש, במקום להיכנס לחדרו, הוא פתח את דלת חדר המדרגות והתגלגל עם כיסא הגלגלים במדרגות, שבר את המפרקת ומת".

בסרטון שצולם במקום בזמן האירוע, ניתן לראות את אליהו ז"ל נע מבולבל וחסר אונים על כיסא הגלגלים, את תחנת האחיות הריקה מאדם. לפי התביעה – "אין השגחה, אין אף אחד מהצוות במסדרון".

בתביעה מצוין פרט נוסף ומטריד במיוחד: "הוא נפל בשעה 21:30 ורק בשעה 23:10, כאשר יצאו שני אחים לעשן במדרגות, הם מצאו אותו מוטל בסוף גרם המדרגות, בשלב זה הוא כבר היה מת".

עמדת האחיות הריקה בהדסים (צילום: מצלמות האבטחה הדסים)
עמדת האחיות הנטושה | צילום: מצלמות האבטחה הדסים

 "על-אף גורמי הסיכון הרבים לנפילה שהיו למנוח, והיו ידועים לבית האבות, לא ננקטו אמצעי הזהירות הנדרשים, ולמרבה התדהמה, לא היה אדם במסדרון בעת שהסתובב שם המנוח. דלת המדרגות לא הייתה נעולה", טוען עו"ד גיא ניסים ממשרד ג.ניסים א.דר. "אדם במצב כזה אסור להשאיר לבד אפילו לשנייה. אגב, מגוחך שבית האבות טוען בכתב ההגנה שהמנוח היה צלול, כאשר שעות ספורות לפני הנפילה האח במשמרת ציין שהמנוח מבולבל ואינו מתמצא במחלקה".

אליהו שחורי ז"ל עם ביבי בסיירת מטכ"ל (צילום: איתי דגן )
אליהו שחורי ז"ל עם ביבי בסיירת מטכ"ל | צילום: איתי דגן

"זה לא נתפס שאדם שלחם במלחמות ישראל צריך לעבור סיטואציה כזאת בסוף חייו"

אליהו ז"ל היה לוחם בסיירת מטכ"ל, בנו מספר כי שירת בגדוד יחד עם  רה"מ בנימין נתניהו (בתמונה המצורפת, נראה נתניהו במרכז התמונה ואליהו משמאל, והוא אף כתב לו ברכה אישית)."הגעגועים לאבא ניכרים בכל יום והם הולכים ומתגברים", אומר חן בנו. "הוא היה החבר הכי טוב שלי. רק כשבועיים לפני מותו חגגנו לו יום הולדת 72. הוא היה אדם שקט, נעים הליכות ותמיד עזר לכולם. זה לא נתפס שאדם שלחם במלחמות ישראל צריך לעבור סיטואציה כזאת בסוף חייו".

לדבריו, ההרגשה היא שבית האבות התרשל, ולא סיפק כוח אדם ראוי לטיפול באביו. "הם הודיעו לנו על כך רק אחרי עשר שעות – זה נורא וזה ממש עצוב. כשהגעתי לבית האבות אחרי שאבא נפטר, חשבתי שמשהו ישתנה, אבל הכל המשיך להתנהל כרגיל, הדלת הייתה באותו מצב והכל נראה אותו דבר. זה מה שמפריע לי. העובדה שמדובר באדם מבוגר לא אומרת שאפשר לזלזל".

אליהו שחורי ז"ל ובנו חן (צילום: איתי דגן )
אליהו שחורי ובנו חן. "הוא היה החבר הכי טוב שלי" | צילום: איתי דגן
 

תגובת בית האבות הגריאטרי הדסים: "ראשית ולפני הכול אנו מבקשים להשתתף בצערה של משפחתו של אליהו שחורי ז"ל. אכן הוגשה תביעה והיא נידונה כעת בבית המשפט ושם יוצגו כל טענותינו. המוסד פעל תחת הנחיות ונהלי משרד הבריאות בכל הנוגע לסד"כ כ"א במחלקה וללא כל רשלנות. כך קבעה גם חוות דעת שהוגשה לבית המשפט שנכתבה על ידי פרופ' מומחה לרפואה פנימית וגריאטרית. על פי חוות הדעת העבודה הרפואית והסיעודית שהתנהלה בנושא האירוע מסודרת, מפורטת ואחראית. לטענה על רשלנות רפואית-סיעודית שגרמה למותו של המנוח בשל היעדר השגחה/ נקיטת אמצעים מתבקשים, אין על מה לסמוך וההתנהלות הייתה ללא רבב וכזאת העומדת בכל דרישות אגף הגריאטריה של משרד הבריאות. אנו מבקשים שוב להשתתף בצער המשפחה ושולחים את תנחומינו".