דגני בוקר פופולריים, בהם קוואקר, גרנולה וחטיפים אחרים, מכילים מנה לא מבוטלת של החומר הרעיל גלייפוסט, שנמצא בקוטל העשבים ראונדאפ – כך פורסם היום (א') על ידי Environmental Working Group) EWG), ארגון אמריקאי ללא מטרות רווח ששלח את המוצרים לבדיקות מעבדה עצמאיות.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

בין המוצרים שבהם נמצא גלייפוסט: צ'יריוס שיבולת שועל מלאה, מוצרים שונים של נייצ'ר ואלי ושל קוואקר (הרשימה המלאה).

רק לפני כשבוע פסק חבר מושבעים בארה"ב נגד ענקית הכימיקלים החקלאיים מונסנטו, יצרנית ראונדאפ, בגין תביעה שהגיש אדם בטענה כי קוטל העשבים גרם לו לחלות בסרטן. בית המשפט הורה לחברה לשלם לתובע, דוויין ג'ונסון, גנן בבתי ספר, פיצויים בסך 289 מיליון דולר.

היתה זו הפעם הראשונה שבה תביעה הטוענת כי גלייפוסט גורם לסרטן הגיעה לבית משפט. נגד מונסנטו, שנהפכה השנה לחטיבה של חברת באייר הגרמנית, הוגשו יותר מ-5,000 תביעות דומות בכל רחבי ארה"ב.

גבר אוכל דגני בוקר (צילום: Shutterstock)
נמצא חומר רעיל המצוי גם בקוטל עשבים | צילום: Shutterstock

בבדיקות המעבדה שנערכו נמצא גלייפוסט ב-43 מתוך 45 הדגימות של מוצרים המכילים שיבולת שועל. בשלושה רבעים מהדגימות האלה נמצאו רמות גלייפוסט גבוהות מאלה שהמדענים של הארגון מחשיבים כמותרות. בנוסף, שליש מתוך 16 הדגימות של מוצרים שיוצרו עם שיבלות שועל אורגנית, כללו גלייפוסט – אבל ברמה נמוכה משמעותית מהקו האדום של הארגון. 

עוד ב-mako בריאות:
>> התמונה שהצילה לאישה אחת את החיים
>> לא עושים מספיק סקס? אולי זאת הסיבה
>> שלושת התרגילים הכי יעילים לחיטוב הבטן

באתר של EWG, נחשף באפריל כי מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, בודק את רמת הגלייפוסט באוכל מזה שנתיים, וכי נמצאה עד כה "כמות לא מבוטלת" של החומר. עם זאת, המינהל לא פרסם את הממצאים. מדי שנה, יותר מ-113 מיליון ק"ג של גלייפוסט מפוזרים על גידולים חקלאיים בארה"ב, במיוחד על תירס ופולי סויה שעברו הנדסה גנטית. עם זאת, הרמות הגבוהות ביותר של גלייפוסט לא נמצאות במוצרים שמכילים את התירס הזה.

לטענת הארגון, גלייפוסט נמצא יותר ויותר בשימוש בחיטה, שיבולת שועל, שעורה ושעועית, לפני הקציר. קוטל העשבים מייבש את הגידולים ומאפשר להקדים את הקציר.   

הכתבה פורסמה לראשונה באתר TheMarker           

לעוד כתבות באתר:

>> הקרב על החלב: באוצר מאשימים את שר החקלאות ב"שימוש ציני במצב רגיש"