העולם נדהם ממצב המגפה בישראל: "הישראלים חוזרים בשמחה לשגרה ששובשה לפני יותר משנה והם מספקים הצצה למה שעשוי לטמון בחובו העתיד עבור מדינות אחרות", כך נכתב לאחרונה במאמר של ה"וושינגטון פוסט" שהוקדש כולו למצב האופטימי בימים אלה בארץ וציין גם כי "ישראל חוגגת כאילו השנה היא 2019".

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

נראה שמעבר לים מתפעלים במיוחד מהמסעדות המלאות, ההופעות, הברים ובתי המלון שפתוחים עבור אזרחים מחוסנים, כמו גם מההקלות האחרונות, ביניהן הסרת החובה לעטיית מסכה בחללים פתוחים – וגם מהחזרה לשגרה במערכת החינוך, ללא קפסולות. "המדינה מראה למה מדינות אחרות יכולות לצפות אם הן ימשיכו להתחסן", הוסיפו ב"פוסט". עם זאת, הם מדגישים כי גורמים רשמיים במערכת הבריאות המקומית מזהירים כי המגפה עוד לא נגמרה, במיוחד בשל ההתפרצות ברשות הפלסטינית ולאור הווריאנטים החדשים שעשויים להיות עמידים מפני החיסונים.

ב-NPR דובר לאחרונה על ההצלחה של ישראל במלחמה נגד הספקנות סביב מגפת הקורונה והחיסון, במיוחד בקרב האוכלוסיות החרדיות.

גם במגזין "פורבס" מסתכלים על ישראל כאל דוגמה לניהול נכון של המגפה, במיוחד לאור סירובם של אזרחים רבים בארה"ב להקשיב להנחיות. על פי "פורבס", נשמעו טענות על כך שריחוק חברתי ועטיית מסכות מהוות פגיעה בחופש הפרט האמריקאי, שלטענתם זה "כמו להגיד שהעובדה שאי אפשר להשתין ולעשות קקי איפה ומתי שבא לכם מהווה פגיעה גם". לדבריהם ישראל הוכיחה שמה שאנשים ועסקים יכולים או לא יכולים לעשות – תלוי במה שהמדינה עושה. במילים אחרות, האזרחים צריכים להקפיד על ההנחיות אם הם רוצים שתהיה ירידה בתחלואה. אמנם בישראל לא תמיד הקפידו על ההנחיות, אך נראה שבהשוואה לארה"ב, מצבנו היה טוב יותר מבחינה זו. 

עמדת חיסון לקורונה של שיבא תל השומר (צילום: נאסר איסתייה, פלאש 90)
משבחים את מבצע החיסונים בישראל | צילום: נאסר איסתייה, פלאש 90

עוד ב-mako בריאות:
>> כי חבל: הטעות שאתם עושים אחרי אימון
>> השינוי הפשוט שיעזור להפחתת הצריכה הקלורית

>> מומחית לירידה במשקל: טיפ מנצח שיעזור לעיכול

"הדרך להתאוששות עוברת בזרועותיהם של אנשים, כלומר החדרת החיסון לקורונה לזרועותיהם של אנשים ודרך בלימה כללית של הנגיף, בין היתר תוך שימוש בשילוב של כלים שונים כדי להפחית את ההתפשטות לרמה שניתנת לשליטה", הוסיפו ב"פורבס".

על פי הדיווחים, ישראל יכולה ללמד מדינות אחרות "שיעור בסבלנות", בכל הנוגע לציפייה לירידה בתחלואה מיד לאחר מבצע החיסונים. "רק לפני חודשיים, אפילו כשישראלים מיהרו להתחסן בשיעור התחסנות מבין הגבוהים בעולם, התפשטות המחלה לא האטה". אבל אז מקדם ההדבקה התחיל לרדת בעקביות, גם כשנפתחו הקניונים, המסעדות ובתי הספר.

ואכן, המצב ממשיך להשתפר אצלנו. 148 מאומתים התגלו ביממה האחרונה וממוצע המאומתים השבועי ממשיך לרדת. אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 0.3 אחוז (54,409 בדיקות נערכו). ובכך, מספר החולים הפעילים עומד על 2,103 (43 פחות מאתמול). 174 מתוכם חולים קשים, בהם 104 מונשמים. במרבית בתי החולים לא נותרו מחלקות קורונה פעילות, ורק בחלק מהם מטופלים חולים בודדים.