נכון לראשון בפברואר השנה, ה-FDA קיבל 359 דיווחים על מקרי סרטן המקושרים לשתלי חזה. המוות אינו נגרם כתוצאה מסרטן השד, אלא מסרטן מסוג לימפומה אנאפלסטית של תאים גדולים, צורה נדירה של סרטן התוקף תאים במערכת החיסונית. במקרים הקשורים לשתלי חזה, סרטן נדיר זה מתפתח בחזה, לרוב באזור של רקמת צלקת הנוצרת סביב השתל. לרוב מדובר בסרטן שניתן לטיפול ואינו קטלני.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

 מבחינת מרקם השתלים, ישנם שני סוגים של שתלים; שתלים בעלי מרקם חלק ושתלים בעלי מרקם מחוספס יותר, המזכיר נייר זכוכית. נראה שהתפתחות הסרטן מתרחשת יותר בשתלים בעלי מרקם מחוספס מאשר בשתלים חלקים. מתוך 359 מקרים מדווחים, 231 מהם התייחסו למרקם השתל. 203 מתוכם היו מקרי סרטן בשתלים מחוספסים ורק 28 מתוכם התרחשו בשתלים חלקים.

על פי ה-FDA, בין אם תוכן השתל היה סיליקון ג'ל או מי מלח לא היווה השפעה על התפתחות הסרטן.

שתלי סיליקון (צילום: BranislavP, Shutterstock)
שתלי סיליקון בעלי מרקם מחוספס | צילום: BranislavP, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות
>> מתכון למשקה ביתי ששורף שומן ומעלים אקנה
>> גם אתם עייפים עד שאתם נכנסים למיטה? זו הסיבה 
>> האם אימון על קיבה ריקה באמת שורף יותר שומן?

מנהל המזון והתרופות האמריקאי: להזהיר נשים מפני שתלים מחוספסים

במרבית מקרי הסרטן מסוג לימפומה, הסרת השתל והרקמה שסביבו מרפאים את המחלה. אך לעתים יש צורך בכימותרפיה ובהקרנות. הסיבה לכך ששתלים מחוספסים קשורים ליותר מקרי סרטן אינה ידועה, אך הגוף מגיב אחרת למרקמים שונים של שתלים. על פי ד"ר אלכס קיי.וונג, מנתח פלסטי וחוקר בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת דרום קליפורניה, בשתלים מחוספסים, רקמות מתפתחות בחריצים מיקרוסקופיים. "כשאנחנו מסירים שתלים מחוספסים, אפשר לשמוע רעש של התקלפות. בעוד שבשתלים חלקים, זה כמו ג'לי. השתל נע בחופשיות".

מחקר שנעשה על חולדות מעבדה על ידי ד"ר וונג, מצא פעילות גנטית שונה ברקמות לאחר השתלת שתלים חלקים ומחוספסים. "אנחנו עדיין מנסים להבין למה מרקם פני השטח של השתל משפיע", אמר ד"ר וונג.

מנתחים משתמשים בשתלים מחוספסים במקרים שבהם הם רוצים שהשתלים יישארו במקום ולא יזוזו.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי ממליץ לרופאים שישקלו את האפשרות ללימפומה אצל נשים שחוות בעיות בשדיים זמן רב לאחר ניתוח הגדלת החזה. עם זאת, הם מדגישים שאם לאישה מסוימת אין בעיה עם השתלים, אין סיבה להסיר אותם, שכן מדובר בסוג סרטן נדיר. חשוב לציין שה-FDA  ממליץ  ליידע נשים שעתידות לעבור הגדלת חזה על הבעיות האפשריות והסיכונים שבשתלים מחוספסים.  

(מקור)

>> כואבים לכן הציצים לפני המחזור? זו הסיבה