רשלנות רפואית היא עניין חמור כשלעצמו, אבל המקרה של ד"ר איאן פטרסון הוא גרוע בהרבה: הרופא הוותיק והמוערך הזה ביצע פרוצדורות מיותרות בחולים בגלל בצע כסף – ככל הנראה במשך עשר שנים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

פטרסון, רופא מנתח ממנצ'סטר שהתמחה בסרטן שד, נדון ל-15 שנות מאסר לאחר שבית המשפט קבע כי ביצע "ניתוחים מיותרים" בתשע נשים וגבר אחד. ד"ר פטרסון נמצא אשם גם ב-17 מקרים של פציעה מכוונת ובשלושה מקרים של פציעה בשוגג, אלא שממדי השערורייה גדולים בהרבה: על פי ההערכות בבריטניה, מספר הקורבנות של פטרסון – החל בנשים בריאות שעברו במתכוון ניתוחי כריתה מיותרים וכלה במקרים של רשלנות רפואית מצדו – נאמד בעשרות ואולי אף במאות. 

חבר המושבעים בבית המשפט נוטינגהאם קראון קבע כי פטרסון בן ה-59 הגזים באופן שיטתי במידת הסיכון של הפציינטיות שלו ללקות בסרטן השד ובמקרים מסוימים בדה לחלוטין את הסיכון. מערכת הבריאות הבריטית כבר שילמה 10 מיליון פאונד – כ-45 מיליון שקלים – לקורבנותיו של פטרסון. כעת מצפים כי כ-600 מטופלות ומטופלים נוספים יגישו נגדו תביעות אזרחיות.

פרנסס פרקס (צילום: YouTube/News 5)
פרנסס פרקס - מטופלת של פטרסון שעברה כריתת שד לחינם | צילום: YouTube/News 5

עוד ב-mako בריאות
>> אחת ולתמיד: האם שמן קוקוס באמת כזה טוב לנו?
>> אוכלים פחות בשר? תראו מה זה עושה לגוף שלכם
>> "כואב לי בכל שנייה ביום - והסביבה מרימה גבה"

חבר המושבעים השתכנע כי פעולותיו של פטרסון נבעו מ"מניעים מעורפלים" וציינו שאחד מהם היה כנראה הרצון להגדיל את הכנסותיו. בהקשר הזה חשוב לציין שהפרוצדורות המדוברות נערכו במסגרת של רפואה פרטית. עם מתן גזר הדין פנה השופט ג'רמי בייקר אל הנאשם בדברים קשים: "במרדף אחר הישגים חומריים, נעשית עיוור לחומרת מעשיך. בלי לתת את הדעת על ההשפעות לטווח ארוך, שיחקת במכוון על הפחדים של מטופליך. אתה אדם שיכול להיות מקסים וכריזמטי, אבל ניצלת את התכונות הללו כדי להוליך שולל את הפציינטים".

אחד העדים במשפט היה ג'ון אינגרם, גבר שעבר אצל פטרסון כריתת שד כפולה שהתבררה כמיותרת לחלוטין. הוא תיאר את הרופא כשפושע מועד שביצע מעשי זוועה. קורבן אחר, קרול ג'ונסון, תיארה את המנתח כמפלצת. התובעת פמלה ג'יין ציינה כי ההתעללות של פטרסון בפציינטים נמשכה כעשור, והדברים מקבלים משנה תוקף לאור העובדה שכבר בשנת 2013 הועלו חשדות חמורים בנוגע להתנהלותו של המנתח. הוא הורשה להמשיך בפרקטיקה שלו במשך שלוש שנים נוספות לפני שהועמד סופסוף למשפט.

לאחר מתן גזר הדין פרסם הבי.בי.סי את המספרים הרלוונטיים לשערוריית פטרסון, והם לא נתפסים: בין השאר צוין כי עלות המקרה למערכת הבריאות הבריטית, כלומר שקלול של עלות ההגנה המשפטית והפיצויים שנפסקו עד כה, הגיעה כבר ל-17.8 מיליון פאונד – יותר מ-81 מיליון שקל. 675 מהפציינטים והפציינטיות של פטרסון מתו לאחר שעברו אצלו כריתת שד, ואילו ב-68 מקרים חזר הסרטן לאחר הכריתה, כך שנראה כי לא רק פציינטים בריאים נפלו קורבן לרשלנות הפושעת של המנתח.     

>> לא ישנים מספיק? מפחיד מה שזה עושה למוח שלכם