איש עם טלפון (צילום: Dimitris Legakis/Athena Pictures)
איאן פיליפס עם הטלפון | צילום: Dimitris Legakis/Athena Pictures
איאן פיליפס, איש עסקים בן 43 מבריטניה טוען כי השימוש הרבה שעשה בטלפון הסלולרי גרם להתפתחותו של גידול סרטני בראשו. לאחר שהגיע לבית החולים בעקבות כאב-ראש, פיליפס אובחן בסרטן במוח בדרגה שלישית. הרופאים מעריכים כי נותרו לו עד 3 שנים לחיות.

"ביליתי את כל זמני בעבודה דרך הטלפון הסלולרי. השתתפתי בשיחות ועידה של מעל לשעתיים בכל יום" אומר פיליפס. "האוזן שלי הייתה חמה ואדומה בסוף כל יום, ובכלל לא חשבתי מה זה עושה למוח שלי." למרבה האירוניה, מר פיליפס הוא אחראי המחלקה לדימות רפואי בתאגיד גלובאלי, וכאשר הוא הגיע לביה"ח בפעם הראשונה הוא נשלח לסריקת מוח במכשיר ה-MRI שהוא עצמו היה אחראי על התקנתו.

גידול במוח (צילום: Dimitris Legakis/Athena Pictures)
הגידול הצטמק וכעת חזר שוב | צילום: Dimitris Legakis/Athena Pictures

ניתוח גידול במוח (צילום: Dimitris Legakis/Athena Pictures)
פיליפס לאחר הניתוח | צילום: Dimitris Legakis/Athena Pictures

כרגע, מלבד טיפולי הכימותרפיה וההקרנות שהוא עובר, פיליפס גם החל שינוי באורחות חיו. הוא שינה את התזונה שלו והחל לעשות כושר גופני. הוא מאמין שהוא יכול לנצח את הגידול ולהוכיח את הרופאים על טעותם. "הגידול שלי כבר הצטמק פעם אחת, וכעת הוא חזר שוב, אבל אני מאמין שלאחר סבב הכימותרפיה הנוכחי הוא יעלם לחלוטין".

פיליפס מוביל קמפיין כדי לעורר מודעות לסכנות הכרוכות בשימוש בטלפון הסלולרי. "אני מודאג יותר לגבי שימוש בטלפונים סלולריים בקרב ילדים" אומר פיליפס, "הגולגולת שלהם רכה ורגישה יותר, לכן הקרינה יכולה להשפיע עליהם יותר בקלות". פיליפס מתכנן לנצח את הסרטן, אך בינתיים, מטרתו החשובה ביותר היא למנוע מאנשים להשתמש באופן תכוף מדי בטלפונים סלולריים, כדי שמה שקרה לו לא יקרה גם לאחרים. 

 

שימוש בסלולרי באמת מסרטן?

הקשר בין שימוש בסלולרי לסרטן שנוי במחלוקת, ובעוד שמחקרים רבים מצאו מתאם בין קרינה סלולרית לסרטן במוח, רבים גם מפריכים אותו. "אין כיום הוכחה חד משמעית כי יש קשר סיבתי בין שימוש בטלפון סלולרי להתפתחותם של גידולים בכלל וגידולי מוח בפרט", אומר ד"ר טל שחר, רופא בכיר במערך הנוירוכירורגי במרכז הרפואי איכילוב ת"א. "מחקר שפורסם ב-2010, למשל, בדק למעלה מ-5,000 גידולי מוח ממאירים ושפירים ולא מצא קשר סיבתי מובהק בין שימוש בטלפון סלולרי והופעת הגידול." 

למרות זאת, ארגון הבריאות העולמי קבע כי קרינה הנפלטת ממכשירים סלולריים עלולה להיחשב כמחוללת סרטן, אם כי הראיות לכך עד כה הינן קלושות. "גם כאשר קשר כזה נמצא במחקרים הוא לרוב קלוש וניתן להסביר אותו גם באופנים אחרים", מוסיף ד"ר שחר.

  (מקור)

>> טור אישי: כאב הראש המתמשך שלו גרם לו להתפטר מעבודתו