בבריטניה מנסים להכניס מכשיר דיאטה שנוי במחלוקת לשימוש נרחב, הרופאים זועמים. המכשיר החדש יאפשר לכם לאכול מה שבא לכם וכמה שבא לכם, בתנאי שלאחר הארוחה אתם שואבים את האוכל מהקיבה - לפני שהקלוריות נספגות בגוף.

זה מתאפשר על ידי החדרת צינורית דרך הגרון, שמתמקמת בקיבה ויוצאת ממנה אל הבטן, דרך העור. אל פתח היציאה מחברים מכשיר מיוחד ששואב חלק מתכולת הקיבה, מחדיר לתוכה מים, והמכשיר שואב שוב עד לריקון מוחלט שלה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

במקום קיצור קיבה?

מה שכן, חשוב ללעוס את האוכל בזהירות כדי שלא לחסום את הצינורית.

היות ומדובר בהליך כירורגי, יכולים להיות לו סיבוכים. "בעקרון הפטנט הזה יכול לעבוד", אומרת ד"ר תמנע נפתלי, סגנית מנהל מכון גסטרו בבי"ח מאיר. "אבל ישנן סכנות של זיהום במידה ונוזלי הקיבה ידלפו לחלל הבטן. משום שנוזלי הקיבה הם חומציים, הם יכולים לגרום לדלקות ולגירוי בעור. בנוסף, אם שואבים יותר מדי יכול להיווצר מצב של מחסור בנוזלים ואלקטרוליטים בגוף".

מכשיר לריקון הקיבה (צילום: Corbis)
לאחר הארוחה מחברים שקית ושואבים את הקיבה. הדמייה | צילום: Corbis

לא פותר את הבעיה הפסיכולוגית

רופאים נוספים מתנגדים נחרצות למכשיר החדשני בטענה שהוא משדר מסר לא נכון, הוא מעודד אנשים להמשיך לאכול תזונה לא בריאה ובעיקר כמויות בלתי מוגבלות. "המכשיר מאפשר לאנשים 'לאכול כמו חזירים' ולמעשה להקיא מתי שהם רוצים", אומרים בפורום להשמנת יתר בבריטניה לדיילי מייל, "מזעזע אותנו לחשוב שהמציאו מכשיר שיאפשר לאנשים לאכול בגרגרנות ולהעלים הכל בלחיצת כפתור".

ד"ר נפתלי מוסיפה שהיות ומדובר באכלנים כפייתיים שצריכים את המכשיר, החשש העיקרי הוא שהם לא ישנו את דרכיהם וימשיכו לאכול ללא תקנה. "זה נשמע כמו פתרון קל מדי, שיגרום לאנשים לאכול מה שבא להם, כי הם ממילא שואבים את זה אחר כך. בצורה כזו, רוב הסיכויים שהמכשיר לא יהיה יעיל בשבילם מפני שהוא לא פותר את הבעיה הבסיסית".

לעומת המבקרים, ישנם רופאים שדווקא שוקלים שימוש במכשיר. "יש לי הסתייגויות רבות מהמכשיר הזה", אומר ג'יימס ביירן, מנתח המתמחה בקיצורי קיבה, "אבל יש מגפת השמנה כל כך חמורה בבריטניה ששווה לנסות את זה לפני ששוללים". ד"ר נפתלי מוסיפה: "אם עושים את זה במידה, זה יכול לעבוד. צריך לעשות את זה בשכל, ולשנות את התזונה ואורח החיים לצד השימוש במכשיר".

>> למה הפה שלנו כל כך מסריח בבוקר?

 

 .