יש אנשים שמתחילים את השנה החדשה בתקווה לשינויים בחיים – ויש אנשים שמתחילים את 2018 עם חיים חדשים – ולב חדש. אם לשניים מבריטניה תחגוג את השנה החדשה כשלבה בתוך תיק גב.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

סאלווה חוסיין בת ה-39 עברה לאחרונה ניתוח מציל חיים כה קיצוני, שכעת היא סוחבת את הלב שלה בתוך תרמיל גב. מדובר בניתוח כה יוצא דופן, שנכון לעכשיו לא קיים אף אדם נוסף בבריטניה שנמצא באותו מצב. בתוך התיק, ששוקל כ-7 ק"ג, יש סוללות, מנוע חשמלי ומשאבה שדוחפת אוויר דרך צינורות לתוך תאי כוח מפלסטיק (המחליפים את חדרי הלב) שנמצאים בחזה שלה ומזרימים דם לגוף שלה.

האישה היחידה בבריטניה בעלת לב מלאכותי

סיפורה של סאלווה החל לפני חצי שנה, כשהיא התחילה להרגיש חסרת נשימה וגררה את עצמה בקושי רב לרכב שלה, כדי לנסוע מרחק של כ-180 מטר בשביל לראות רופא. משם היא נשלחה לבית חולים מקומי, שם נאמר לה כי היא סובלת מאי-ספיקת לב חמורה. ארבעה ימים לאחר מכן היא הובהלה לבית החולים באמבולנס, שם קרדיולוגים נלחמו על חייה. היא הייתה חולה מכדי לעבור השתלת לב ונמצאה בסכנת חיים. בעקבות מצבה שהמשיך להידרדר, הסכים בן זוגה אל שסאלווה תקבל לב מלאכותי.

סאלווה ואל (צילום: Youtube)
בעקבותה התדרדרות במצבה, הסכים בן זוגה שתקבל לב מלאכותי | צילום: Youtube

עוד ב-mako בריאות
>> כמה פעמים ביום אתם אמורים לעשות פיפי?
>> הבטן מתנפחת אחרי האוכל? תנסו את הדבר הבא
>> 5 מזונות אנטי אייג'ינג שאתם חייבים להוסיף לתפריט

המנתחים הסירו את לבה החולה והחליפו אותו בשתל מלאכותי ובתיק גב המכיל משאבה המסייעת להזרים דם לגופה. סאלווה חייבת מלווה לצדה כל הזמן, מאחר שאם ישנה בעיה – יש להם רק 90 שניות לחבר אותה למכונת-גיבוי.

מומחים שבדקו את לבה של סאלווה הסיקו כי מדובר במצב בריאותי שנקרא קרדיומיופתיה, שלעתים נדירות יכול לקרות בעקבות היריון. הלב המלאכותי, בשווי 86,000 אלף לירות שטרלינג (כ-400 אלף שקלים), מיוצר על ידי חברה אמריקאית והותאם לסאלווה בהליך שארך שש שעות על ידי המנתחת דיאנה גרסיה סאז, בסיוע ראש המחלקה להשתלות. רק אדם אחד נוסף קיבל לב מלאכותי כמו סאלווה, אך מאז הוא הספיק לעבור השתלת לב. כעת, כולם מקווים שגם סאלווה תזכה לקבל לב חדש.