אם חשבתם שכבר שמעתם הכל, כדאי שתתרכזו הפעם, כי הפרעות האכילה פשוט לא מפסיקות להפתיע. אחרי שלמדנו על ביגורקסיה, עכשיו מתגלה תופעה חדשה בקרב צעירים בארה"ב – דרנקורקסיה (Drunkorexia). השם של ההפרעה מתאר את הקו הדק שבין הפרעת אכילה לבין אלכוהוליזם, הרעיון הוא "לחסוך בקלוריות" של האוכל לפני שמתכוונים לצרוך הרבה קלוריות בצורת אלכוהול.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

בסקר שנעשה על 1,184 תלמידי קולג', שדיווחו על שתיית אלכוהול מופרזת ב-30 הימים האחרונים, נמצא כי יותר מ-80 אחוז עסקו בהתנהגות הקשורה לדרנקורקסיה. "אנשים שעוסקים בדיאטה או פעילות גופנית בשביל לפצות על שתיית האלכוהול שלהם, בין אם זו דיאטת כסאח, בולימיה או התנהגות מגבילה כמו דילוג על ארוחות – מסכנים את עצמם וחושפים את עצמם לסכנות כתוצאה משימוש באלכוהול", מסביר אחד החוקרים לחדשות CBS. "התנהגויות כאלה כוללות שתייה בכבדות ואכילה מועטת ושתיית אלכוהול שמפצה על בעיות רגשיות, וזו נחשבת להתנהגות נפוצה מאוד בקרב צעירים, וניכרת גם בשימוש בסמים אחרים".

לפי החוקרים, דווקא הצעירים שיש להם סיבולת גבוהה יותר לאלכוהול נוטים יותר לאלכוהוליזם. "מי שצורך כמות גדולה יותר של אלכוהול בשביל להשתכר יעשו את הצעד של קיצוץ הארוחות או הימנעות מהן כדי להצליח להשתכר מהר יותר", הוא מוסיף. "חשוב לעשות רגולציה על השתייה של צעירים משום שהם נוטים לשתות בחוסר אחריות, מה שיכול לגרום לשלל בעיות בריאותיות חמורות".

על אף שלא מדובר במצב רפואי של ממש, ניתן להגדיר את ההפרעה כהגבלת צריכת הקלוריות באופן לא בריא, רק בשביל לא להשמין משתיית אלכוהול מופרזת. התנהגות כזאת יכולה להוביל לחסרים רציניים בתזונה. "קיומו של אוכל בקיבה יכול להפחית את רמות האלכוהול בדם בשליש", מסביר אהרון וויט, ראש האגודה האמריקאית העוסקת באלכוהוליזם ושימוש לרעה באלכוהול. "כשאין את האיזון הזה, הסיכוי לבלק-אאוט, פציעות ובחירות גרועות בשל שיבוש שיקול הדעת גדל. התוצאות של שתייה מופרזת על קיבה ריקה הן חמורות ביותר, הרבה יותר מהאפשרות להשמין מהקלוריות שמכיל אלכוהול".

עוד ב-mako בריאות:
>> מחניק קצת בגרון: 5 סיבות ליובש בפה
>> לא רק נשנוש: אילו מאכלים יהרסו לכם את השינה?
>> טעים ובריא: יש עוד 11 סיבות לאהוב שוקולד