קבוצת מהנדסי ביו-רפואה מאוניברסיטת קולומביה (Columbia) בארה"ב יצרו אפליקציה שיכולה לגלות HIV ועגבת תוך 15 דקות. הבדיקה מורכבת מדקירת אצבע פשוטה, והנחתה על מכשיר שמתחבר לטלפון בחיבור אינטרנטי כדי לנתח את תוצאות הבדיקה.

מדובר במכשיר הראשון שיש בו את כל הפונקציות שיש לבדיקת דם רגילה. עלות היצור שלו היא רק 35 דולר, והיא יכולה אפילו להיות נמוכה יותר אם יתחיל יצור המוני של המכשיר. על אף שבדיקות לשימוש ביתי לגילוי HIV (בדגימת רוק) כבר קיימות ברחבי העולם, בדומה לבדיקות הריון, לא קיימת בדיקה ביתית מספיק רגישה ומדויקת כמו הבדיקה הזו.

בדיקת איידס אפליקציה (צילום: Sia Lab, YouTube)
תוך 15 דקות תופיע תשובה על צג הסמארטפון שלכם | צילום: Sia Lab, YouTube

יכול למנוע התפשטות המחלה

המכשיר מאוד חסכוני בחשמל, כך שהוא מתאים גם לאזורים מעוטי תשתיות, בהם בדיקות כאלה דרושות יותר. "העבודה שלנו מראה שאביזר רגיל כמו סמארטפון יכול להכיל מעבדה שלמה לבדיקת מערכת החיסון" אומר חוקר מהקבוצה, "הפיתוח הזה יכול להנגיש בדיקות מעבדה גם לחסרי אמצעים, ולכמעט כל אוכלוסייה בעולם. זה יכול לעשות מהפכה בשירותי הבריאות העולמיים."

האפליקציה החדשה מיועדת גם לאייפון וגם לאנדרואיד ויש לה פוטנציאל למנוע את התפשטות מחלת האיידס בעולם. למשל, אם נשים הרות מגלות כי הן נשאיות בשלב מוקדם, הן יכולות לקחת תרופות שימנעו את מעבר הנגיף לעובר. 

(מקור)

>> מחקר חדש: עישון עלול לגרום לנזק מוחי