חברת "רוש" (Roche) הכריזה לאחרונה כי מִנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר בדיקת ביופסיה חדשה שתוכל להשפיע משמעותית על הטיפול בחולים עם גידולים סרטניים מוצקים. הבדיקה נקראת FoundationOne® Liquid CDx והיא למעשה בדיקת ביופסיה נוזלית מקיפה לביצוע פרופיל גנומי (CGP) הבוחנת למעלה מ־300 גנים הקשורים לסרטן וחתימות גנומיות מרובות, לשם ייעול הטיפול בחולה.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

סרטן היא מחלה של הגנום המונעת על ידי מוטציות גנטיות בדנ"א של הגידול. CGP משמש לזיהוי מוטציות ייחודיות אלה לצורך קביעה כיצד הגידול מתנהג וגדל. תובנות אלה עשויות לסייע לרופאים בקביעת תכנית טיפול מותאמת אישית עבור כל חולה פרטני, על סמך המוטציות הספציפיות שמתגלות.

נוסף על אישור הבדיקה לזיהוי מוטציות, ה-FDA אישר את הבדיקה גם לשימוש כבדיקה משלימה לזיהוי חולים שעשויים להפיק תועלת מטיפולים מסוימים לסרטן הערמונית וסרטן הריאה. בדיקה זו עשויה לחסוך זמן משמעותית, כיוון שהיא כוללת בדיקת גנים מרובים בבדיקה אחת, בשונה מבדיקות אחרות שנעשות אחת אחרי השנייה.

"תאפשר טיפול אופטימלי עבור המטופלים"

"חולי סרטן רבים אינם יכולים לעבור ביופסיית רקמה. FoundationOne Liquid CDx עשויה לספק אפשרות המתאפיינת בפולשנות מינימלית לחולים אשר ללא בדיקה זו עלולים שלא להפיק תועלת מביצוע פרופיל גנומי מקיף", כך לדברי ד"ר לוי גאראווי, סגן נשיא בכיר, מנהל הרפואה הראשי, מנהל פיתוח מוצרים גלובלי בחברת "רוש" ומייסד שותף של חברת  Foundation Medicine Inc.. "הנוחות הטמונה בבדיקת דגימת דם עשויה לאפשר גם קבלת החלטות טיפוליות מהירות יותר, כך שהחולים יכולים להרגיש בטוחים שאינם מאבדים זמן במלחמה מול מחלתם".

בדיקת דם (צילום: Alexander Raths, shutterstock)
"הנוחות בבדיקת דגימת דם עשויה לאפשר גם קבלת החלטות טיפוליות מהירות יותר" | צילום: Alexander Raths, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> אפידמיולוגית: זה המושב הבטוח ביותר באוטובוס
>> מחקר חדש: ריחוק פיזי לא מספיק למניעת הדבקה
>> לא מצליחים להירדם? 8 משקאות שיעזרו לכם  

בדיקת FoundationOne Liquid CDx בוחנת דנ"א חופשי (cell-free DNA) במחזור הדם של החולה באמצעות דגימת דם, ומשתמשת בריצוף מקבילי נרחב לגילוי ארבעה סוגים עיקריים  של השינויים הגנומיים . התוצאות מועברות בצורת דוח משולב המזהה שינויים שעבורם קיימים טיפולים המאושרים על ידי ה־FDA. הדוח גם מספק מידע שיכול לתרום לשימוש מושכל בטיפולים אחרים, כולל טיפולי אימונותרפיה, ולמידע על אודות ניסויים קליניים רלוונטיים.

"עם ההאצה לכיוון גישות מבוססות רפואה מדויקת, חשוב שיהיו בידי הרופאים הכלים האיכותיים ביותר אשר יכולים לספק תמונה מדויקת של הסרטנים מהם סובלים המטופלים שלהם, בתזמון הולם", כך לדברי פורטונאטו ציארדליו, MD, PhD, פרופסור לאונקולוגיה רפואית, מנהל המערך לאונקולוגיה רפואית באוניברסיטת Campania Luigi Vanvitelli, איטליה. הוא מוסיף כי בדיקה זו תאפשר לרופאים "לבחור את הטיפול האופטימלי ביותר עבור המטופלים שלהם".