אם גם אתם חושבים שטבעונות זה פשוט קשה מנשוא, תשמחו לשמוע על דיאטה חדשה שתעזור לכם להיות יותר מוסריים, אבל גם לאכול משהו שהוא לא נבטים וזרעים. מתי זה הכי כיף? בארוחות בוקר מושקעות עם ביצים עלומות. כן כן, אנחנו מדברים על טבעונים שהחליטו לאכול ביצים, חופש כמובן.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הטרנד הטבעוני החדש שכטבש את העולם, תתפלאו, כולל גם ביצי חופש. הטבעונים אפילו מפרסמים תמונות של מנות "טבעוניות" באינסטגרם שמכילות גם ביצים. איך הם מצדיקים את זה? ובכן, במידה ואכן מדובר בביצי חופש, מדובר במקור מצוין לחלבון ואפילו לוויטמין B12, על אף שהתכולה שלו היא נמוכה יחסית לשאר המוצרים מן החי.

A video posted by Anski (@_berlinski_) on


"חשוב להבין שהאנשים האלה הם לא טבעונים, מפני שטבעונים לא אוכלים שום דבר מהחי", אומרת טל גלבוע, פעילה בחזית לשחרור בעלי חיים. "באופן כללי, אני שמה לב שהמגמה הזאת של טבעונים "לחזור אחורה" – אנשים שפה ושם שותים חלב, אוכלים בשר בשישי או צורכים ביצים – זה משהו שקורה למי שנכנס לטבעונות מהסיבות הלא נכונות. אנשים שהם טבעונים כי הם חושבים שזה יותר בריא, ולא בגלל האידיאולוגיה, הם אנשים שמעגלים פינות, ויש לזה מחיר כבד מאוד".

עוד ב-mako בריאות:
>> הדיאטה שלכם תקועה? הנה 11 סיבות
>> למה נשים כל כך מפחדות ממשקולות?
>> רוצים לאכול פחמימות אבל פחות? הנה 5 טריקים שיסדרו אתכם

"חלבון מן החי מזיק לבריאותינו, מכיוון שריכוזו גדול מידי לגופינו רואים את זה בצורה מובהקת במחקריו של דוקטור קולין קמפבל. בעידן המודרני יש צריכה גבוהה מידי של חלבונים שמזיקים מאד לבריאותינו ונדיר שלאדם יש חוסר בחלבון", אומרת נטלי שווינקלשטיין, נטורופתית N.D. "צריכת ביצה בתפריט שרובו טבעוני נובעת לרוב מפחד שהתפריט הטבעוני אינו מספק את צרכיו של הגוף וקושי בלהרכיב תפריט מאוזן. בתזונה טבעונית מאוזנת ומגוונת בהתאמה אישית לא צריכה להיות סיבה לצרוך ביצה. ניתן לקבל כמות חלבון מספקת ובריאה לגוף ללא כל הסיכונים שבצריכת חלבון מן החי - ושומנים וחיידקים ורעלים שונים שעלולים להיות בהן. דוגמה: בכוס קטנייה מבושלת יש כ11-14 גרם חלבון. גם אם לא אוכלים כוס קטניה ביום, כחלק מתפריט מאוזן לא צריכה להיות בעיית חלבונים". 

ביצי חופש זה גם לא זה

אבל לטענת חסידי השיטה הטבעונית בתוספת הביצים, יש יתרונות בריאותיים מובהקים לכך. ביצה אחת מכילה כ-16 אחוז מתצרוכת החלבון היומית לנשים, תוספת משמעותית של חלבון לתזונה, בעיקר לטבעונים שלא צורכים מספיק חלבון. בעוד שמוצרים אחרי מן החי כמו מוצרי חלב ובשר מהווים איום על הבריאות, דווקא ביצים, וביצי חופש במיוחד, הן בעלות מוניטין חיובי וידועות כתורמות לבריאות.  

ואם אתם חוששים מכולסטרול, כבר מזמן הפריכו את הטענה שביצים מסוכנות לבריאות בשל תכולת הכולסטרול שלהן. כנראה שביצים הן המקור הטוב ביותר לחלבון, מבלי לפגוע באף יצור חי. הטבעונים החדשים (או באנגלית Veggans) הם ההוכחה לכך שתזונה בריאה באה בכל מיני צורות. כל עוד תתחייבו לדיאטה בריאה, עם דגנים מלאים והרבה ירקות, אתם תצליחו להיות בריאים יותר, עם או בלי הטבעונות.

אך האם בקניית ביצי חופש מצפונכם נקי? דעו לכם שזה לא לגמרי מדויק. "ביצי חופש אינן שונות מביצים רגילות ומדובר באותן פרקטיקות בדיוק. האפרוחים הזכרים נגרסים, המקור של האפרוחות הנקבות נקטם, ולאחר שנתיים, כל הלול מחושמל ומוחלף בתרנגולות צעירות יותר", מסבירה גלבוע. "ההבדל היחיד הוא שבמקום להיות בכלוב ללא מרחב, התרנגולות מוחזקות בהאנגר גדול, ללא אור שמש. בביצים אורגניות לפחות מחייבים את המגדלים לגדל את התרנגולות באור השמש, אבל הפרקטיקות שוב, לא שונות בהרבה מהגידול המסורתי".

בסופו של דבר, טבעונות אינה נגמרת בהעדפה של אוכל כזה על אחר, אלא על בחירה אידיאולוגית. "מבחינתי, אכילת ביצים היא דבר שגורם להתעללות ולטבח המוני", אומרת גלבוע. "אז תפסיקו להמציא כינויים חדשים, או שאתם טבעונים או שאתם לא. אין קיצורי דרך".

לעוד מידע בנושא טבעונות, חפשו את ההרצאה "קירות שקופים" ביוטיוב.

(מקור)

>> לקפוץ ולבכות: האימון הכי כיפי על הטרמפולינה הוא גם הכי קשה