טיפול בתאי לחץ הוכח כיעיל בהתמודדות עם מגוון רחב של בעיות רפואיות. למרות זאת, במדינת ישראל ישנם רק ארבעה תאי לחץ, שניים של הצבא ושניים במערכת הבריאות. באופן מפתיע, או שלא, אף לא אחד מהם ממוקם בפריפריה, ומדובר בבעיה של שנים שלא זוכה למענה.

בשבוע שעבר נשלח מכתב התראה בהול על ידי ראש עיריית דימונה ויו"ר הרשות לפיתוח הנגב, בני ביטון, אל שר הבריאות, ניצן הורוביץ, ולמנהלי קופות החולים במחוז דרום. ביטון ביקש לאשר באופן מידי טיפולים בתא לחץ לתושבי הדרום במרכזים רפואיים זמינים בבאר שבע.

מתברר שבזמן שתושבי הדרום נאלצים לנסוע עד למרכז הארץ לצורך טיפול רפואי בתאי לחץ, גם זה בדרך כלל אחרי המתנה תור של שנה בממוצע, ישנו בבאר שבע תא לחץ המופעל במסגרת של חברה פרטית. רק שזה אינו מוכר בסל ולכן נגיש רק לבעלי הממון. יש לציין כי ביטון פנה בנושא, לאחר שראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', פנה גם הוא ומנסה להתגבר על הבעיות הרגולטוריות בתחום. האבסורד הזה גדול במיוחד לאור העובדה שטיפול בתאי לחץ נמצא בסל הבריאות, אולם רק בתנאי שזה נעשה בתאי הלחץ שבמרכז הארץ. לצד בדיקות ה-MRI וה-CT, מדובר למעשה בעוד תחום שמדגיש את הפער באיכות הרפואה בין אזרחי ישראל שמתגוררים במרכז הארץ לאלה שבפריפריה.

"מדובר באבסורד שמובילה המדינה", אומר שי ברוש, מנכ"ל מרפאת בטרלייף לטיפול בתאי לחץ שפועלת בבאר שבע. לדבריו, "מגיעים אלינו חולים מהדרום שיש באפשרותם לרכוש שירות רפואי באופן פרטי, אבל מה לגבי מי שאינו יכול לעמוד בזה? משרד הבריאות מערים עלינו קשיים בקבלת רישיון ובהכרה, למרות שכל הדרגים המקצועיים אישרו את פעילותנו ולמרות שאנחנו עומדים בכל התקנים ואף בעלי אישור אמ"ר הישראלי (אישור ישראלי לאביזרים ומכשירים רפואיים). זה עוול שנעשה לתושבי הנגב, בגלל סעיף בירוקרטי קטן ולא ברור. הבירוקרטיה יותר חשובה מחיי אדם?"

בני ביטון (צילום: פלאש 90, חדשות)
צילום: פלאש 90, חדשות

לזכותו של ביטון יש לציין, כי הוא פועל תקופה ארוכה לשינוי המצב בנושא נגישות תאי הלחץ לתושבי הדרום. בעבר כבר שלח מכתב למשרד הבריאות, שם ציין כי "על משרד הבריאות לפעול בהקדם להסדרת הנושא ולאפשר רישיונות למרכזים נוספים בנגב". מה שקומם רבים בנושא, זו העובדה שבשנתיים האחרונות משרד הבריאות דווקא נתן אישורים למרכזים שמפעילים תאי לחץ, אולם כל האישורים ניתנו במרכז הארץ. אישור שכזה ניתן למרכז איכילוב שנמצא במרחק של נסיעה לא ארוכה מבית החולים אסף הרופא, בו כבר פועל מרכז לתאי לחץ.

במכתב ששיגר אל שר הבריאות, כתב ביטון: "אינני מעוניין להיות חלק מהוויכוח הרגולטורי בנושא הרישוי, אבל בריאותם של החולים והתושבים בנגב לנגד עינינו תמיד". הוא הוסיף: "מבירור שעשיתי נמצא כי ישנם מספר רב של מטופלים באזור הדרום הזקוקים לטיפול באופן מיידי, אך נמנעים מקבלת הטיפול היות ואין מענה כלל בכל אזור הדרום. הצורך הוא חיוני ובסיסי להפניית מטופלים בנגב והדרום לקבלת טיפולים מצילים בתאי לחץ שנמצאים בסל הבריאות".