פאנל מומחים בארה"ב שסקר עשרות מחקרים מצא שאין מספיק ראיות לכך שתוספי מזון מסייעים במניעת מחלות לב וכלי דם, כולל מחלות לב ושבץ או סרטן, שני גורמי המוות העיקריים בארה"ב. "עבור רוב תוספי הוויטמינים והמינרלים, כולל שילובים כמו מולטי ויטמינים, לא הצלחנו למצוא מספיק ראיות כדי להמליץ ​​בעד או נגד השימוש בהם במניעת מחלות לב וכלי דם וסרטן, למעט כמה חריגים", אמר סגן יו"ר הארגון למניעת מחלות בארה"ב, מייקל בארי.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

הערך התזונתי של פירות וירקות גבוה יותר

הסקירה בחנה את ההשפעות של תוספי מזון פופולריים כמו בטא קרוטן, חומצה פולית, סידן, מגנזיום, סלניום ואבץ, כמו גם מולטי ויטמינים וויטמינים A, B, C, D ו-E. צוות המשימה סקר 84 מחקרים שבדקו יעילות של ויטמינים אצל קרוב ל-700,000 אנשים, כולל 52 מחקרים חדשים בנושא. הסקירה החדשה מצאה ראיות חזקות לכך שוויטמין E בפרט לא מנע סרטן או מחלות לב, בעוד שבטא קרוטן היה אף קשור לסיכון מוגבר לסרטן ריאות ולמוות ממחלות לב.

"מטופלים שואלים כל הזמן, 'איזה תוספי מזון אני צריך לקחת?' הם מבזבזים כסף ומתמקדים במחשבה שחייב להיות סט קסם של כדורים שישמרו על בריאותם בעוד שכולנו צריכים לפעול לפי השיטות המבוססות על ראיות של אכילה בריאה ופעילות גופנית", כתבו המומחים.

נטילת תוספי מזון עלולה גם לספק לאנשים תחושת ביטחון מזויפת, ציינו המומחים. כתוצאה מכך, הם עשויים לוותר על אמצעים אחרים, יעילים יותר, למניעת סרטן ומחלות לב וכלי דם כמו אכילת תזונה בריאה עשירה בפירות וירקות, פעילות גופנית וביצוע המלצות לבדיקות סרטן.  

אכילת פירות וירקות קשורה לירידה במחלות לב וכלי דם וסיכון לסרטן ולכן הגיוני להניח שניתן להפיק ויטמינים ומינרלים מפירות וירקות, לארוז בכדור, ולחסוך לאנשים את הטרחה וההוצאות של דיאטה מאוזנת. אבל החוקרים במחקר מסבירים כי פירות וירקות שלמים מכילים ויטמינים, פיטוכימיקלים, סיבים וחומרים מזינים אחרים שפועלים יחד כדי לספק יתרונות בריאותיים. מיקרו-נוטריינטים בבידוד עשויים לפעול בצורה שונה בגוף מאשר כאשר הם ארוזים באופן טבעי עם שורה של רכיבים תזונתיים אחרים.

ויטמינים מזון ותוספים (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
ויטמינים מזון ותוספים | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

ההנחיות אינן חלות על נשים בהריון

ההנחיה החדשה לא חלה על ילדים, חולים כרוניים או כאלה עם מחסור תזונתי ידוע. כמו כן, נשים בהריון או שמנסות להיכנס להריון צריכות ליטול תוספים מסוימים. "ויטמינים מסוימים, כמו חומצה פולית, חיוניים לנשים בהריון כדי לתמוך בהתפתחות עוברית בריאה", אמרה ד"ר נטלי קמרון, מדריכה לרפואה פנימית כללית בפיינברג. "הדרך הנפוצה ביותר לענות על צרכים אלה היא נטילת ויטמין טרום לידתי. יש צורך בנתונים נוספים כדי להבין כיצד תוספת ויטמין ספציפית עשויה לשנות את הסיכון לרעה על תוצאות ההריון וסיבוכים קרדיווסקולריים במהלך ההריון." 

בנוסף, יש מבוגרים וקשישים שעשויים להזדקק לתוספת של ויטמין B12 ו-B6 מכיוון שספיגה של אותם ויטמינים מהמזון יורדת ככל שאנו מתבגרים. מכיוון שלעתים קרובות קשישים נחשפים לפחות שמש, ייתכן שהם גם זקוקים לתוספת של ויטמין D, אך יש לבדוק את המינון המדויק עם רופא, שכן יותר מדי ויטמין D יכול להזיק.