מירקל טיטוס, תינוקת בת 9 חודשים מליבריה שנולדה עם מום נדיר בראשה, עברה לפני מספר שבועות, ניתוח ראש מורכב במרכז שניידר.

המום, שנגרם מבעיה התפתחותית של המוח, הגולגולת ועצמות הפנים, מתבטא במחסור של העצם במצח ובגלישה של המוח מחוץ לגולגולת ולתוך עצמות וסינוסים הפנים, עם היווצרות של מעין קרן בולטת מאוד. בשניידר מסבירים כי מלבד העניין האסתטי המשמעותי, מוח הנמצא מחוץ לגולגולת יכול להיפגע בקלות מאחר שאין עליו הגנה. כמו כן, מצב זה עלול לגרום לזיהומים מסכני חיים.

את הניתוח המורכב המשלב נוירוכירורגיה ופלסטיקה ביצעו ד"ר אמיר קרשנוביץ', מנהל היחידה לנוירוכירורגיה במרכז שניידר וראש עמותת KIBS; ד"ר איוון נוביצקי, רופא בכיר ביחידה לנוירוכירורגיה, יחד עם ד"ר אסף אולשינקה, כירורג פלסטי בכיר ומנהל השירות לכירורגיה קרניופציאלית במרכז שניידר, בשיתוף צוותי ההרדמה בהנהלת ד"ר ילנה צייטלין. לאחר הניתוח, הועברה מירקל להמשך טיפול והשגחה במחלקת טיפול נמרץ בראשות פרופ' אלחנן נחום.

 

הנס של מירקל (צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל)
צוות המומחים משניידר ומירקל | צילום: מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל

 
הסיפור מאחורי הדרמה החל כשאמיליה, אמה, חיפשה נואשות עזרה רפואית לבתה, וכתבה פוסט נואש ברשתות החברתיות. עיתונאי ליברי, נתקל בפוסט ופנה לניר גז, קונסול הכבוד של ישראל במלאווי, שמיד נרתם לעזור. גז פנה לפרופ' יוסף פרס, נשיא עמותת "למענכם", ומנהל מרכז שניידר לרפואת ילדים לשעבר, שיצר קשר עם עמותת KIBS - Kids International Brain and Spinal Cord Surgery, המביאה ילדים מרחבי העולם לניתוחי מוח וחוט שידרה בשניידר, באמצעות תרומות. מי שתרמו למבצע הגעת התינוקת לארץ הוא יוסף גליקוט ונכדתו שלי, יהודים ממקסיקו יחד עם ניר גז.

 

"משרד החוץ והשגרירות בגאנה, האחראית גם על ליבריה, שמחים על ההזדמנות לסייע בהצלת חייה של התינוקת מירקל", אומר שרון בר-לי, סמנכ"ל אגף אפריקה במשרד החוץ. "אנו אסירי תודה על ההתגייסות יוצאת הדופן וכן על התמיכה שקיבלנו מהקהילה הישראלית בגאנה בעת מעברן של מירקל ואימה כאן בדרכן לארץ.
אנו שמחים ומברכים על החלמתה המלאה של מירקל ונמשיך לעמוד בקשר עם המשפחה לאחר חזרתה לליבריה. המקרה שב ומראה את הפנים היפות של ישראל ואת הנכונות העצומה שלנו לסייע במקרים הומניטריים בכל העולם."