האם ישנו הבדל בין המרשם בעדשות מגע לבין המרשם במשקפיים, לאותו האדם? התשובה היא שבהחלט ייתכן שכן. עינב אינגבר-נעים, אופטומטריסטית מוסמכת, מחלקת את התשובה לשתיים:

"ראשית, מה שמשפיע על קביעת המרשם זה עוצמת הליקוי. במרשמים עד מספר 4 וללא צילינדר, לרוב המרשם יהיה זהה במשקפיים ובעדשות המגע. לעומת זאת, במרשמים נמוכים  בתוספת צילינדר נמוך אשר לא מיוצר בעדשות מגע,, ישנו לעיתים צורך לשנות את מרשם עדשות המגע על מנת לפצות על היעדר הצילינדר".

"במרשמים עם צילינדר לא תמיד קיים הצילינדר המדויק בעדשות המגע" מסבירה אינגבר-נעים, "אם זה קשור לעוצמת הצילינדר או לזוית הצילינדר ועל כן המרשם בעדשות המגע לא יהיה זהה למרשם המשקפיים ויש לבצע שיקול דעת מקצועי בנושא".

"במרשם מעל מספר 4 תמיד קיים הבדל במרשם בין עדשות המגע המשקפיים, זאת עקב המרחק בין משטח העין לתיקון. משקפיים מונחים מספר מילימטרים מן העין ואילו עדשות המגע צמודות לעין. זה נראה הבדל לא משמעותי אך המרחק הקטן הזה מהווה הבדל מבחינת ההשפעה של עוצמת התיקון על העין ולכן ככל שהמרשם גבוה יותר, כך ההבדל בין מרשם המשקפיים למרשם עדשות המגע יהיה משמעותי יותר".

הדבר השני שמשפיע על קביעת המרשם בעדשות המגע הוא סוג המרשם. "כאן יש לעשות הבחנה בין רוחק ראייה המסומן במרשמים בפלוס, לקוצר ראייה, המסומן במרשמים במינוס" אומרת אינגבר-נעים, "מטופלים עם רוחק ראייה יקבלו בעדשות המגע מרשם גבוה יותר מאשר במשקפיים -  ואילו מטופלים בעלי קוצר ראייה, יקבלו בעדשות המגע מרשם נמוך יותר מאשר במשקפיים".

לסיכום, חשוב שאופטומטריסט מוסמך יבדוק אתכם ויקבע עבורכם את המרשם לעדשות מגע, גם אם אתם יודעים את המרשם שלכם במשקפיים ואם המרשם שקיבלתם לעדשות מגע נראה לכם שונה מהמרשם למשקפיים, דעו כי הדבר בהחלט ייתכן וקשור לשיקולים מקצועיים.

בשורה התחתונה: המיתוס הזה נכון.