האם ישיבה קרובה למסך הטלוויזיה תקלקל לכם את העיניים? התשובה היא לא. דוד פרשטנד, אופטומטריסט מוסמך, מסביר:

"מחקרים רבים שנערכו בנושא מעולם לא הוכיחו כי ישיבה קרובה לטלוויזיה מזיקה לעיניים ברמת נזק בלתי הפיך או נזק מצטבר. ישיבה קרובה מאוד למסך הטלוויזיה יכולה לעורר אצל חלקנו תחושת אי נוחות, כאבים בעיניים או כאבי ראש - וזאת מכיון שהתמקדות משך זמן ארוך ממרחק קצר  דורשת הפעלת מאמץ".

בנוסף, אנשים שמתרכזים בצפייה, ובעיקר מקרוב, ממעיטים למצמץ ועלולים לסבול מיובש בעיניים הגורם לטשטוש ראייה. פרשטנד מוסיף: "נושא נוסף הוא הקרינה. רבים חושבים כי ישיבה קרובה למסך הטלויזיה חושפת אותם לקרינה מזיקה, אולם האמת היא כי כיום אין קרינה מסוכנת הנפלטת ממכשירי טלוויזיה. הקרינה שכן יכולה להשפיע במצטבר ולאורך זמן היא קרינת האור הכחול. זוהי קרינה באורך גל קצר אשר מחקרים מצאו כי היא עלולה לפגוע במחזור השינה התקין. כאשר אנו יושבים רחוק מן המסך האור הכחול מתפזר בחלל מסביבנו ולא מגיע לתוך העין ברמה כזאת שתזיק, אולם ישיבה קרוב למסך באופן קבוע עלולה ליצור נזק מצטבר בטווח הארוך".

פעמים רבות ילדים צעירים שאינם רואים טוב לרחוק לא מדווחים על קושי, מכיוון שלקות זו מתפתחת בהדרגה. לרוב אם ילד יושב קרוב לטלוויזיה כדאי לקחת אותו לבדיקה אצל אופטומטריסט או רופא עיניים על מנת לבדוק את טיב הראייה שלו.

בשורה התחתונה: המיתוס נשבר. ישיבה קרוב למסך הטלוויזיה לא תקלקל לכם את העיניים אבל היא יכולה לגרום לאי נוחות ולכן - היא אינה מומלצת.