נערה מנסה לפוצץ חצ'קון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לא רק בגיל ההתבגרות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
הצצה קלה במראה בדיוק לפני דייט עם נערת חלומותיך, מגלה את האמת בפנים: ממש באמצע הגבות, צומח לו פצעון אדום וגדול שמסית ממך את כל תשומת הלב. אתה יודע שלא כדאי לך לפוצץ אותו, אבל זה חזק ממך והנה זה קורה. ואז אתה יוצא לדייט מבואס, מיואש ונראה כמו דמות חבוטה מסרט מצויר. ואם זה לא מספיק, יכול להיות שהפצעון הבודד הוא בכלל לא היחיד.

אז מה עושים? ד"ר מיכל נוימרק, מומחית לרפואת עור ב"מכבי שירותי בריאות" ורופאת עור בכירה בבי"ח "הדסה", עושה לנו סדר ומסבירה אחת ולתמיד מה נכון ומה לא כשמדובר באקנה.

זה גנטי

נכון. לגורמים גנטיים קיימת השפעה רבה על התפתחות פצעי אקנה. פעמים רבות יופיעו הפצעים בדרגות שונות, גם אצל בני משפחה.

מי שסובל מפצעי אקנה סובל פחות מקמטים בעתיד

נכון חלקית. פצעי בגרות קשורים גם להפרשה מוגברת של בלוטות חלב ולעור שומני, שבד"כ פחות נוטה להתקמט בתקופת הבגרות. עם זאת, יש לזכור שהזדקנות העור והופעת קמטים קשורים לגורמים נוספים כמו חשיפה מוגברת לשמש, עישון ועוד.

בנים סובלים יותר מהתופעה

נכון. להורמוני מין גבריים קיימת השפעה המעוררת פעילות מוגברת של בלוטת חלב, והעניין תורם להתפתחות האקנה. בנוסף, הם גם לרוב סובלים מנטייה מוגברת לפצעים המתבטאים בדרגה חמורה יותר שלהם.

פצעי אקנה מופיעים רק בגיל ההתבגרות

לא נכון. על אף שלרוב הם מופיעים בעיקר בגיל הבגרות, פצעי בגרות יכולים להופיע בגילים שונים, מהינקות ועד לשנות הבגרות המאוחרות. גם מי שלא סבל מהם בנעוריו יכול להיתקל בבעיה בשלבים מאוחרים יותר של חייו.

אגב, הפצעים עלולים להופיע גם על עורם של תינוקות. במקרים אלה לרוב מדובר בתופעה שחולפת מעצמה, אך לעיתים עלולה להצריך טיפול מקומי.

חצ'קונים, אקנה (צילום: Nadya Lukic, Shutterstock)
לגברים יש יותר חצ'קונים | צילום: Nadya Lukic, Shutterstock

אכילת שוקולד מעודדת את תופעת האקנה

נכון חלקית. למזון קיימת השפעה אינדיבידואלית על פצעי בגרות, ואנשים שונים יגיבו בצורה שונה למזון בכלל ולשוקולד בפרט. במחקר שנערך בארה"ב לא נצפתה השפעה מובהקת של אכילת שוקולד על פצעי בגרות בקרב מתבגרים: אצל חלקם הפריחה החמירה, אצל חלקם - השתפרה ואצל רובם לא ניכר כל שינוי. מחקרים אחרים מצאו כי לדיאטה בעלת אינדקס גליקמי נמוך הייתה השפעה חיובית על מצב האקנה, אך למרות זאת, אין המלצות רשמיות על תזונה כזו או אחרת למטרת טיפול באקנה.

גלולות עשויות לשפר את התופעה

נכון. כאמור, להורמונים ניכרת השפעה רבה על התפתחות אקנה. לכן גלולות למניעת הריון – שהן תכשיר הורמונלי, עשויות לשפר את מראה העור. לגלולות שונות קיימת השפעה שונה על מראה העור, בהתאם להרכבן.

רצוי לשטוף את הפנים בתדירות גבוהה מהרגיל

לא נכון. רצוי לנקות את הפנים פעמיים עד שלוש ביום, במים פושרים ובסבון עדין. ייבוש ייתר של העור עלול לעורר הפרשת יתר של חלב וכך דווקא להגביר את חומרת הפריחה.

מי ש"מפוצץ" חצ'קון יכול לגרום לנזק תמידי לעור

נכון חלקית. רצוי שלא לפוצץ חצ'קונים ואם אין ברירה אז מומלץ לעשות זאת רק בתנאים סטריליים ככל שניתן, ובצורה מוגבלת. ניקוז לא זהיר של פצעים יכול לגרום לדלקת עורית, פיגמנטציה והצטלקות, חבל.

אישה צוחקת (צילום: GlobalStock, Istock)
השמש יכולה לעזור במובן מסויים | צילום: GlobalStock, Istock

תופעת האקנה מתגברת על רקע של מצב נפשי-רגשי

נכון. בדומה לתופעות עוריות רבות אחרות, אקנה עלול להחמיר במצבי סטרס. חשוב לנסות ולהימנע ממעגל קסמים שבו עצם הפצעים מגבירים את הסטרס, ולכן מומלץ לקבל טיפול רפואי לאקנה מגורם מוסמך. חשוב לציין שלרוב לוקח זמן עד שרואים את ההשפעה של הטיפולים הניתנים לאקנה, וכדאי להיאזר בסבלנות. 

אסור למרוח מייק-אפ על פצעי אקנה מהחשש להחמרת התופעה

נכון חלקית. אין סיבה להימנע מהשימוש במייק-אפ, אך חשוב להשתמש בתכשיר נטול שומן ו"נון קומדונלי", שלא יעודד התפתחות של קומדונים ("ראשים" שחורים או לבנים, משניים לסתימה של בלוטות חלב).

שמש מסייעת לייבש את הפצעים

נכון חלקית. שמש יכולה לייבש את הפצעים, אך בה בעת לגרום להפרשת זיעה וחלב שדווקא מעודדות הופעת אקנה, וכן מגבירות את ההזדקנות המוקדמת של העור. 

לא מומלץ למרוח קרם לחות כי לחות מגבירה את התופעה

לא נכון. חשוב להעניק לחות לעור, אך בדומה למייק אפ, יש להשתמש בכזאת שאינה מכילה שומן ובתכשיר נון קומדונלי.

 >> פוסט שפעת: איך מונעים את ההדבקה הבאה?