אוקי, בואו נסכים עם העובדה שיש דברים יותר גרועים מחצ'קון שמופיע לו על הישבן, על החזה, על הגב או בכל מקום אחר. ועדיין, חלק גדול מהאנשים שסובלים מהתופעה מובכים מאוד מהעניין, מה שבפועל גורם לכך שהם פשוט לא מטפלים בבעיה. ואתם יודעים מה? זה קצת חבל, כי יש לא מעט דברים שאפשר לעשות כדי להתמודד עם בעיית האקנה, גם כשמדובר בפצעונים שמופיעים במקומות, איך לומר – פחות מוכרים. אם אתם מבינים על מה אנחנו מדברים, קחו רגע ובואו נדבר על הנושא. מבטיחים שזה יישאר בינינו.

לפני שנדבר על הפתרונות, הנה כמה דברים שכדאי לדעת על אקנה: באופן טבעי, העור שלנו מפריש חומר שנקרא "סבום". תפקידו של הסבום הוא לשמש שכבת הגנה בעלת מרקם שמנוני בין הסביבה לבין העור. כמות הסבום המופרשת מושפעת מגורמים שונים. בין היתר, היא מושפעת מעונת השנה, משינויים הורמונליים ואפילו ממצב הרוח שלנו.

גורמים כמו חול, אבק ולכלוך עשויים לסתום את התעלה שבה מוזרם הסבום, מה שמונע ממנו לצאת והוא מתחיל להצטבר. במקרה כזה, חיידקים שניזונים מהסבום מתחילים להתרבות, מה שלעיתים גורם לגרד ולדלקת משנית שמתפתחת בעקבות הזיהום העורי. כך, האקנה יכול להופיע כשהוא מלווה בדלקת אדמומית ובקשקשת. לעומת זאת, אם הוא אינו מלווה בזיהום, מופיעים פצעי אקנה בעלי ראש לבן.

אקנה (צילום: shutterstock By B-D-S Piotr Marcinski)
יש לא מעט דברים שאפשר לעשות כדי להתמודד עם בעיית האקנה | צילום: shutterstock By B-D-S Piotr Marcinski

מי עלול לסבול מהתופעה?

האקנה היא תופעה שעלולה להטריד כמעט בכל גיל. היא שכיחה בייחוד בגיל הנעורים עקב ההפרשה הטבעית של הורמוני המין, אך גם אנשים בגיל מבוגר בהחלט יכולים לסבול מהמטרד.

צץ לי פצעון על הישבן – מה עושים?

חשוב לדעת שפצעי האקנה אינם מופיעים רק באזור הפנים. הם יכולים להופיע גם באזור החזה, בגב התחתון, בישבן ובירך האחורית. הסיבה היא שהסבום מופרש באזורים שעירים, או בכאלה שבהם הופיע שיער בעידן הקדמון.

בקיצור, אם נתקלתם באקנה במקום פחות מוכר, בהחלט יש כמה דברים שתוכלו לעשות כדי לטפל בפצעים וגם כדי לצמצם את הסיכוי להופעתם. בגדול, נגיד רק שחשוב להקפיד על ניקוי אבל במידה סבירה, ומומלץ לבחור במוצרים שמתאימים לשימוש בעור שסובל מאקנה. שימו לב:

 1. הקפידו על ניקוי יומי של הפנים 
  כדאי להשתמש בסבון פנים ייעודי – בוקר וערב. ניתן להשתמש בסבון בכל אזור שבו מופיעים הפצעים – בפנים, בחזה, בגב ובישבן. סבון הפנים של "סבוקלם" למשל, מכיל חומצה לקטית וחומצה סליצילית – הראשונה תרכך את העור והשנייה תסייע בחידושו על ידי קילוף עדין. שתי פעולות אלה יעילות ביותר בצמצום הופעת האקנה.
  סבוקלם (צילום: דרור עינב)
  יעיל ביותר בצמצום הופעת האקנה | צילום: דרור עינב


 2. השלימו את הטיפול במסכה טיפולית המתאימה לעור הנוטה לפצעונים
  מסכת "זיטאווט יאנג" של "סבוקלם", מתאימה בדיוק לטובת המשימה – היא סופגת ומרחיקה שומן וחלב ותומכת בתהליך הטבעי של העור לשיקום עצמי, והיא מומלצת בייחוד לעור שמן הזקוק לניקוי עמוק של הנקבוביות. בנוסף, המסכה מסייעת לתהליך הטבעי של חיזוק העור באמצעות פטנט ייחודי. אגב, אם צץ לכם פצעון בולט תוכלו למרוח מעט מהמסכה, שתסייע לייבש אותו במהירות. שימוש קבוע במסכה יעניק לעור מראה חלק, נקי ובריא. מחקרים שנעשו בנושא, אכן מוכיחים שמסיכת הפנים שלהם משפרת את נראות העור עד 90 אחוז, בתוך כ-3 שבועות.

 3. השתמשו בתרחיף לפנים
  לאחר השימוש בסבון, מומלץ להשתמש בתרחיף ייעודי באופן נקודתי על הפצעים. התרחיף יסייע בייבוש הפצעים וגם יחטא את האזור.

 4. הימנעו משימוש מוגזם במים
  אמנם שמירה על הרגלי הגיננה היא חיונית וטובה, אבל כמו בכל דבר טוב גם בהרגלים כאלה לא צריך להגזים. חשוב לדעת כי שימוש מוגזם במים ובסבון עשוי לפגוע בשכבת ההגנה הטבעית של העור, מה שהופך אותו לפגיע יותר. יתרה מכך, הסרת שכבה חיידקית מהעור גורמת גם להסרת חיידקים טובים שמונעים מפתוגנים שונים להתרבות, ובאופן עקיף עלולה לגרום לאקנה. לכן, כדאי להקפיד על שימוש מבוקר במים ובסבון – פעמיים ביום, בבוקר ובערב.

 5. לבשו בגדים מכותנה
  חשוב להימנע מלבישת בגדים מבדים סינתטיים ולהעדיף שימוש בבדי כותנה שאינם צמודים לגוף, אשר יקטינו את הגירוי ואת הצטברות הסבום. כמו כן, רצוי להקפיד על החלפת התחתונים מידי יום ולהעדיף כאלה שעשויים מבדים "נושמים" כמו כותנה. יש להקפיד להחליף גם מצעים ומגבות לפחות אחת לשבוע.

 6. נגבו את העור בעדינות
  לאחר המקלחת חשוב לספוג את המים בעדינות באמצעות מגבת, כדי למנוע הצטברות של לחות על העור העלולה לעודד את הופעת הפצעים. אולם, מומלץ להימנע משפשוף יתר, משום שפעולה זו עלולה לפצוע את העור ולגרום לזיהום בפצעים.

 את המוצרים ניתן להשיג ברשתות הפארם, קופות החולים, בתי מרקחת פרטיים ובאתר סבוקלם 

ייעוץ מקצועי: הרמן וייס רוקח ראשי ובעלים של חברת "סבוקלם".