אי אפשר להתעלם ממזג האוויר החם של ישראל, הטמפרטורות גבוהות, אחוזי הלחות עולים והשמש הופכת לחזקה יותר ויותר. עכשיו יותר מתמיד, חשוב לשמור על העור שלכם ולהצטייד בקרם הגנה איכותי שמתאים לאקלים הישראלי בכל יציאה מהבית, גם אם מדובר בסיבוב קצר.

קרם ההגנה מיועד להגן על העור מפני קרני השמש האולטרה סגולות - UVA ו UVB , העלולות לגרום לכוויות שמש, להזדקנות העור ולמראה בלתי חיוני. מכיוון שהשמש פולטת קרני UV מזיקות לאורך כל השנה, חשוב להשתמש בקרם הגנה בכל יציאה מהבית, גם אם מדובר בסיבוב קצר.

אז איך בוחרים את הקרם האולטימטיבי? מה ההבדל בין מספרי ה- SPF? וכל כמה זמן כדאי להימרח? עשינו לכם סדר:

מה ההבדל בין המספרים של מקדם ההגנה SPF?

SPF הוא למעשה המדד הנפוץ ביותר לקביעת רמת ההגנה שמספק קרם הגנה מפני קרני השמש (UVB), או אם תרצו - "Sun Protection Factor".

 • קרם הגנה SPF15 מספק 93% הגנה מפני קרני השמש UVB.
 • קרם הגנה  SPF30 מספק 97% הגנה מפני קרני השמש UVB.
 • קרם הגנה  SPF50 מספק 98% הגנה מפני קרני השמש ,UVB ויכול להתאים גם לתינוקות מגיל חצי שנה.

מספרו של מקדם ההגנה, המוטבע על קרם ההגנה קובע למעשה, כמה זמן ניתן לחשוף את העור לקרני השמש, ומהו אורך הזמן שבו התכשיר מגן על העור מפני כוויות השמש, הנגרמות מקרינת UVB.  באופן כללי, ההמלצה הרשמית היא להשתמש במקדם המסומן ב-30 SPF, אך למי שסובל מפיגמנטציה או מרגישות קיצונית לשמש מומלץ לבחור במקדם 50 SPF. 

מה ההבדל בין  UVA ל- UVB?

כדי ללמוד על האפקטיביות של קרם הגנה, חשוב להבחין בין סוגי הקרינה. קרינת UV (אולטרה סגולה) מזיקה לעור ומתחלקת לשניים: קרני UVB וקרני UVA.

קרני UVB אחראיות להיווצרות כוויות שמש, מכיוון שהן פוגעת בשכבה עליונה של העור, ויוצרות אדמומיות וכוויות. קרינה זו עלולה לגרום גם להתפתחות סרטן העור. לעומת זאת, קרני UVA, מסוכנות הרבה יותר, ויש להן תפקיד משמעותי בגרימת סרטן עור, לרבות מלנומה ממאירה. קרנים אלה פוגעות בשכבת העור העליונה, וגם חודרות עמוק יותר לתוך העור, וגורמות להזדקנות מהירה יותר, או במילים אחרות: היווצרות קמטים, כתמים, פיגמנטציה, פטריות עור, נמשים ולפגיעה ב DNA של התאים. 

כיצד בוחרים את הקרם האולטימטיבי?

מומלץ להשתמש בקרם לחות הכולל הגנה משמש. את ההגנה מהשמש יכולים לספק ביעילות הפרמטרים הבאים:

 • מקדם הגנה – SPF 30 ומעלה.
 • אפקט המראה – מדובר בקרם המחזיר את קרני השמש UVA ו-UVB, ומונע מהן לחדור לעור.
 • עמידות במים: אם מצוין על גבי הקרם כי הוא "עמיד במים", זה אומר שהוא נשמר גם על עור רטוב או מזיע למשך 40-80 דקות.
 • הגנה משולבת: גם מפני קרני UVA וגם מפני קרני UVB.
 • הקרם אמור להתאים לשימוש בפנים ובגוף בכל עונה.
 • לתינוקות ופעוטות, חשוב להתאים קרם הגנה המעניק מענה לעורם הרגיש.

בנוסף לאלה כדאי שקרם ההגנה יספק גם את הפרמטרים הבאים:

 • התאמה לעור הפנים בהתאם לסוגו (רגיל עד יבש, שמן וכו).
 • ספיגה מהירה.
 • אפשרות למריחה קלה.
 • רצוי לבחור בקרם המספק לעור לחות ומרגיע אותו, באמצעות שילוב ייחודי של אלוה ברבדנסיס (זן מיוחד של צמח האלוורה) ומינרלים מים המלח.
 • רצוי שהקרם יכיל תמצית תה ירוק וויטמין E, המגנים על העור מפני רדיקליים חופשיים הגורמים להזדקנות העור.

 

סבוקלם (צילום: דרור עינב)
מומלץ להשתמש בקרם לחות הכולל הגנה מפני השמש | צילום: דרור עינב

כל כמה זמן צריך להימרח?

חשוב למרוח את קרם ההגנה כ- 15-30 דקות לפני החשיפה לקרני השמש, ולחדש את מריחתו בכל שעתיים, אם מזיעים או לאחר שמתנגבים.

כמה למרוח?

לא מעט אבל גם לא הרבה מידי. זכרו את הכלל: הקרם צריך להיספג היטב בעור. השתמשו בכמות נדיבה אבל שימו לב שהקרם אינו נראה לעין לאחר המריחה. 

מתי כדאי להשתמש גם בקרם לחות?

כשמורחים קרם הגנה באזור הפנים, הצוואר והחזה, חשוב לשלב את המריחה עם קרם לחות, המספק הגנה נוספת מפני נזקי הסביבה. חשוב לזכור שקרם לחות גם מזין את העור בחומרים חיוניים וחשובים, ויוצר שכבת הגנה, המונעת כניסה של חומרים מזהמים. לכן, שימוש יומי בקרם לחות עם מקדם הגנה, מסייע לשמור על בריאות העור, והוא חיוני לשם להתחדשות התאים.

איך משלבים בין השניים?

אפשר למרוח קרם לחות שמזין את העור ולאחר מספר דקות, למרוח את קרם ההגנה שמספק הגנה מקרני השמש. אפשרות נוספת היא להשתמש בקרם לחות עם קרם הגנה/מקדם הגנה.

"סבוקלם קרם לחות עם הגנה משמש SPF30" למשל, הוא קרם לחות המעניק לעור לחות ובו זמנית מגן עליו מפני קרני הUV המזיקות UVA ו-UVB. הקרם מכיל אלוה ברבדנסיס, מינרלים מים המלח ומועשר בתמצית תה ירוק, שעוזרים גם להגן על העור מפני נזקים סביבתיים, ומסייעים בהאטת קצב הזדקנות העור. "סבוקלם טריפל- קרם לחות, דמי מייק-אפ והגנה מהשמש", הוא קרם פנים ייחודי המספק לעור הפנים הגנה מפני קרני השמש, לחות וגם כיסוי מתאים.

סבוקלם (צילום: דרור עינב)
קרם לחות המעניק לעור לחות ובו זמנית מגן עליו מפני קרני השמש | צילום: דרור עינב

כדי להעניק לעור לחות והגנה רחבה מפני קרני השמש - UVA+UVB חשוב להשתמש בקרם עם מקדם הגנה SPF50, המיועד לעור הפנים והצוואר במרקם קליל ודל שומן. כדי להגביר ולשמור על אספקת הלחות בעור, חשוב לוודא שהקרם מכיל רכיבים טבעיים, ושיתאים לכל סוגי העור (רגיל עד שמן), קרם הגנה עם מקדם הגנה SPF50, בדרך כלל יכול להתאים לתינוקות מגיל חצי שנה ומעלה.

לסיכום: זכרו שקרם ההגנה אמור להיות נוח לשימוש יומיומי, וודאו שהוא בתוקף ובשום אופן אל תשאירו אותו במכונית או במקום חם לאורך זמן ממושך. ואל תשכחו: יום העצמאות בפתח וזו סיבה מצוינת לתמוך במשק הישראלי ולקנות מוצר כחול – לבן. הקרמים מסדרת "סבוקלם" מיוצרים כולם בישראל. עצמאות שמח! 

*ייעוץ מקצועי לכתבה: ד"ר להבית אקרמן מומחית לרפואת עור