בעיית העור הנפוצה ביותר היא אקנה. קיימים סוגים שונים של אקנה, החל מקומודונים, דרך פצעונים מוגלתיים ועד אבצסטים מתחת לעור. למעלה מ-80 אחוז מבני הנוער סובלים מאקנה בדרגות חומרה שונות והתופעה לא פוסחת גם בגיל בוגר יותר (בעיקר בקרב נשים). על אף המודעות הגדולה, עדיין קיימים לא מעט מיתוסים ואמונות המונעים טיפול נכון ולעיתים אף מחמירים עם התופעה.

בדקנו 12 מיתוסים נפוצים- האם הם נכונים?

 1. פצעונים הם תוצאה של תורשה: נכון.
  במידה ואחד ההורים סבל מאקנה קיימת סבירות גבוהה, שהאקנה יופיע אצל הילד.

 2. חוסר פעילות גופנית או יחסי מין גורם להופעת האקנה או החמרתה: לא נכון.
  עד היום לא נמצא קשר ברור בין פעילות גופנית או קיום יחסי מין למצב העור. עם זאת, ידוע שפעילות מינית יכולה להפחית מצבי מתח וחרדה ובכך, להשפיע מעט ובמקרים מסויימים על מצב העור.

 3. שוקולדים איכותיים (המכילים ברובם קקאו) גורמים להתפרצות אקנהלא נכון.
  זה אולי אחד מהמיתוסים הפופולריים ביותר. שוקולד לא בהכרח גורם להתפרצות אקנה, אבל מזון המבוסס על פחמימות, סוכרים ושומן יכול לעודד התפרצות אקנה. 

 4. סבון חזק ומייבש יסייע לטיפול בתופעה: לא נכון.
  ניקוי אגרסיבי אכן יעניק תחושה רגעית של עור נקי ופחות שומני, אך עם זאת יפגע באיזון הטבעי של הפרשת הסבום. תחושת היובש של העור תעודד את הגברת ייצור הסבום והחרפת האקנה. תפקידו של הסבון או ג’ל הניקוי להסיר שאריות לכלוך ועודפי שומן, לפתוח את הנקבוביות ולעודד את תהליך ההתחדשות הטבעי של העור. לניקוי יסודי ויעיל של עור פנים שמן הנוטה לפצעונים מומלץ להשתמש במסכת בוץ של מסדרת יאנג של סבוקלם לטיהור וספיחת עודפי שומן.

   
  ג'ל ניקוי סבוקלם (צילום: יח"צ סבוקלם)
  צילום: יח"צ סבוקלם


 5. חשיפת הפצעונים לשמש מותירה כתם: נכון. 
  אמנם חשיפה מבוקרת לשמש מטיבה במרבית מקרי האקנה, אך אם קיימים פצעונים דלקתיים ונטייה גנטית לעור שחום, השהייה בשמש עלולה להגביר את הסיכוי שהאקנה יותיר כתמים כהים על גבי העור.

 6. רחיצה מרובה של עור הפנים תסייע בהעלמת האקנה: לא נכון.
  שטיפות מרובות עשויות להזיק לעור ולייבש אותו ובכך לגרום להחמרת מצב הפצעים.

  אישה שוטפת פנים (צילום: izzet ugutmen, shutterstock)
  צילום: izzet ugutmen, shutterstock 7. האקנה עובר כשמסתיים גיל ההתבגרות: לא נכון. 
  תופעת האקנה יכולה להימשך שנים מעבר לגיל ההתבגרות וישנם לא מעט מבוגרים שסובלים מכך. אמנם, תופעה זו אופיינת לגיל ההתבגרות ומרבית בני הנוער יסבלו ממנה עד גיל 18, אך אלו שסבלו מפצעי בגרות באופן חריף עלולים לסבול מהם גם בתקופות מאוחרות יותר.


 8. קיים קשר בין חרדה ולחץ להופעת הפצעונים: נכון.
  חרדה ולחץ מחריפה כל מצב קיים בגוף ומכאן, אם העור סובל מהאקנה, הרי התופעה עלולה להתפרץ יותר.


 9. לא מומלץ למרוח על עור פנים שמן או קרם לחות על עור הסובל מאקנהלא נכון.
  קרמים ייעודיים מהווים תכשיר טיפול וגם טיפוח. חשוב לבחור בקרם לחות דל שומן מסדרת יאנג המכיל מאנוקה המהווה רכיב אנטי פטרייתי, שמאזן את הפרשת השומן (סבום) בעור והרגעתו. זאת, כחלק מתהליך ההתמודדות והטיפול בתופעה.

  קרם לחות (צילום: יח"צ סבוקלם )
  צילום: יח"צ סבוקלם 10. אצל בנות תופעת האקנה חריפה יותר מאשר אצל בניםלא נכון. 
  לפי מחקרים, נמצא שתופעת האקנה חריפה דווקא יותר בקרב נערים מאשר נערות והסיבה העיקרית היא שנערות נוטות לטפל במחלה באופן יסודי, שיטתי וקבוע יותר מאשר נערים.

  אקנה (צילום: shutterstock| By Denis OREA)
  אקנה | צילום: shutterstock| By Denis OREA


 11. קיים קשר בין עיצוב שיער ואקנה: נכון. 
  שיער שמסופר או מסודר כך שהוא באופן קבוע נמצא בסמוך לעור הפנים, מתחכך בו וצובר שומן ולכלוך נוטה להחריף את תופעת האקנה.


פיצוץ הפצעון יעלים אותו וימנע הופעת הפצעים: לא נכון.
הרחקה עצמית של הפצעונים תיצור צלקות בעור, לעיתים בלתי הפיכות. בטווח הארוך, תופעת האקנה תוחמר. מומלץ לנקות באמצעות פילינג עדין ולהיעזר במוצרים ייעודיים לייבוש וסיוע בהחלמת העור, כמו תרחיף לטיפול נקודתי לייבוש הפצעים של סבוקלם יאנג. 
 
תרופות סבתא לרקיחות ביתיות מהוות את הטיפול המשלים לתכשירים ושילוב בין השניים מעניק לעור את הטיפול האידיאלי:

טיפול טבעי 1: מבשלים 2 כפות גדושות של קוואקר כ-10 דקות ומצננים. מורחים על הפנים וממתינים 10 דקות. שוטפים היטב במים ומנגבים בעדינות. מומלץ למרוח מעל קרם פנים ייעודי לעור שמן. מומלץ לשימוש פעמיים בשבוע.

טיפול טבעי 2: מכניסים לסיר עם מים רותחים 3 כפות של עלי בזיליקום יבשים, משרים 15 דקות ומצננים. לוקחים צמר גפן, טובלים ברקיחה ומנקים את עור הפנים. לשימוש פעמיים ביום.

את המוצרים ניתן להשיג ברשתות הפארם, קופות החולים, בתי מרקחת פרטיים ובאתר סבוקלם