בואו נדבר רגע על נושא שמטריד רבים מאתנו - התקרחות. נגענו בנקודה כואבת? ובכן, אם אתם סובלים מהתופעה, תביטו סביבכם ותראו שאתם לא לבד. הגיל, הסטרס, הגנטיקה ואפילו הלאום היהודי (כן, מה לעשות מסתבר שיהודים סובלים יותר מקרחת) – כל אלה לא תמיד משחקים לטובתנו כשמדובר בשיער שלנו.

החדשות הטובות: יש מה לעשות כדי לשפר את המצב. תומר לוי, מעצב שיער מוביל ממושב בני ציון, חושף את כל הסודות שעוזרים ללקוחות המתקרחים שלו לצאת מרוצים ו"מכוסים" יותר.

אלו השיטות שיעזרו לכם לשפר את המראה המקריח. רק כדי לתאם מראש ציפיות - לוי מבהיר שאף אחת מהן אינה פותרת את הבעיה מהשורש – בכל מובן של המילה.

שיטת ההלוואה והחיסכון: אחת האופציות המוכרות היא פשוט להיעזר בשיער הקיים לטובת כיסוי החלקים המקריחים. "לפעמים אני מציע ללקוחות להאריך את השיער ואז אני יכול לשחק אתו ולהסיט אותו הצידה או לכיוון המרכז – לכיוון האזור המקריח", מסביר לוי. לדבריו, מי שמשתמש בשיטה הזאת, לעיתים רבות נעזר גם בדבק מיוחד שמונע את תזוזת השיער מהחלק המקריח.

תספורת מדורגת:  שיטה זו מתאימה למי שסובל מאזורי קרקפת דלילים. התספורת המדורגת לדברי לוי, מאפשרת ליצור נפח גדול יותר וגם לכסות את אותם אזורים בעייתיים.

תספורת "אנדרקאט": מתאימה לסובלים מנסיגת שיער. הכוונה היא לעיצוב החלק העליון של השיער ולקיצוץ החלקים הצדדיים (מעין תספורת מארינס). התספורת בעצם יוצרת אשליה של חלק קדמי מלא יותר בשיער.

שימוש בפן: שימוש בפן מאפשר להוסיף נפח לשיער דליל. מומלץ להשתמש בדרגת חום בינונית (שימוש בחום גבוה לא מומלץ) ולסרק את השיער כלפי מעלה בעת הייבוש. חשוב לייבש את השיער לאחר שניגבתם אותו היטב במגבת. שיטה נוספת שתסייע לכם להוסיף נפח לשיער היא שימוש בג'ל או בחמר לשיער.

גילוח: אין לכם הרבה שיער על הקרקפת, לפעמים הפתרון הטוב ביותר הוא גילוח הראש. קשה לכם עם הרעיון? פשוט נסו להיזכר בשחקן ברוס וויליס ותבינו שסקס אפיל הוא בחלט חלק מהעניין.

תספורת חצי גלח (צילום: Horst Petzold, shutterstock)
צילום: Horst Petzold, shutterstock

דרך נוספת להסיח את תשומת הלב מהמתרחש על הקרקפת היא גידול זקן, שתורם למראה האופנתי. תמיד תוכלו להוסיף משקפיים מעוצבים או כובע להשלמת הלוק.

שימוש באבקה ייעודית: לוי מסביר כי שיטה זו מתאימה בעיקר למי שסובל מאזורי שיער דלילים ומחפש אחר פתרון קוסמטי, זמין ובלתי מחייב. "אבקה מסוג זה מתאימה גם לגברים וגם לנשים, והיא כרוכה בפיזורה על גבי הקרקפת. המטרה היא בעצם לצבוע את עור הקרקפת בצבע דומה לשיער הטבעי, וכך לטשטש את העור המבצבץ. את האבקה ניתן להסיר באמצעות חפיפת הראש והיא מיועדת לשימוש יומי".

תוספות שיער: תוספות משיער טבעי הן פתרון נוסף לדלילות שיער. קיימות שיטות רבות לכיסוי האזור המקריח ע"י פאות-  בקשירה או בשזירה על גבי השיער הקיים, תוספות שיער עם רשת דקיקה שניתנות לחיבור ולהסרה באופן עצמאי לכיסוי קרחות נרחבות בקדמת הראש ועוד.

ללוי יש גם המלצה חשובה, במקביל לביקור אצל הספר: "חשוב לטפל בהתקרחות כבר ברגע שהיא מתחילה. אני תמיד ממליץ ללקוחות שמזהים נשירה או מפרצים, קודם כל לגשת לאבחון אצל רופא עור. לעיתים רבות, מחסור ברכיבים תזונתיים הוא זה שגורם לבעיה ואם מאתרים אותו בזמן ומטפלים בהתאם - העניין משתפר.  

כאשר האבחון מצביע על נשירה הנובעת מסיבה גנטית, אני מציע להתייעץ עם רופא או רוקח, ולהתחיל להשתמש בתכשיר המכיל מינוקסידיל' ללא דיחוי", ממליץ לוי, "מדובר בתרסיס המיועד לטיפול במצבי נשירה והתקרחות תורשתיים, המיועד להצמחת שיער הקרקפת".

טיפוח השיער: השיטות שיעזרו לכם לשמור על שיער יפה ובריא

רוצים טיפים נוספים שיעזרו לכם לשמור על השיער? הנה כמה שכדאי לאמץ באופן קבוע.

לחפיפה יומית השתמשו בשמפו ללא מלחים: "חפיפה יומית עלולה להאיץ נשירה כשמשתמשים בשמפו סטנדרטי. לכן, לאנשים שרגילים לחפוף בכל יום, אני מציע להשתמש בשמפו שאינו מכיל סולפטים, המיועד גם להחלקה או לשיער צבוע", אומר לוי. חשוב להשתמש בשמפו שמכיל חומרים מזינים, שמנים אתרים ולחות לקרקפת כמו חומצה היאלורונית למשל, ולהבדיל בין שמפו שעושה טוב לקרקפת לבין שמפו לטיפוח קצוות השיער.

אופציה נוספת היא להשתמש בשמפו "תרימוקסי". מדובר בפורמולה טיפולית ייחודית המותאמת לקרקפת במצבים של נשירת שיער. הפורמולה מכילה שמנים צמחיים כמו הרוזמרין שמגביר את זרימת הדם לקרקפת, וגם ויטמינים ומינרלים המזינים את שורשי השיער.

גבר חופף את הראש במקלחת (צילום: Alena TS, ShutterStock)
גבר חופף את הראש במקלחת | צילום: Alena TS, ShutterStock

היזהרו מחום גבוה: אם אתם מייבשים את השיער, השתדלו להרחיק את הפן מהראש ואל תשתמשו בטמפרטורה גבוהה מידי. לדברי לוי, הרגל כזה יעזור לכם לצמצם את הנזק שעלול להיגרם לשיער כתוצאה מחום גבוה מידי.

תדאגו לברזל: נשים רבות סובלות ממחסור בברזל או ב-B12 למשל. אלה שני רכיבים שחיוניים, בין היתר, לשם תפקוד תקין של העור והשיער. אם אכן קיים מחסור כזה הוא עלול לגרום לנשירה ולעיתים אף לנשירה משמעותית. במצבים של סטרס ולחץ ממושך אפשר לשקול לקחת תוסף טבעי להרגעה, ולעשות מדיטציה ו/או ספורט.

הימנעו משפשוף חזק של השיער עם המגבת: כשמסיימים להתקלח רצוי לנגב את השיער בעדינות ולהימנע משפשוף אגרסיבי שעלול לעודד נשירה.

*התוכן בערוץ זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.