ריח רע מהפה

זה בסדר אם יש לכם ריח רע מהפה מדי פעם וזה בהחלט הגיוני אם אכלתם מזונות מסוימים (יש חובבי שום בקהל?), אבל אם זה ממשיך הרבה זמן, ייתכן שזה סימן לכך שמשהו לא תקין בשיניים שלכם. באשת פה, או בשמו הרפואי – הליטוזיס, עשוי להיות סימן למחלת חניכיים. צחצוח לא טוב ושימוש לא נכון בחוט דנטלי עלולים להוביל להצטברות של פלאק וחיידקים על השיניים והחניכיים ולפיכך יכולים לגרום לדלקות ודימום בחניכיים. לעתים ריח רע מהפה עלול להיגרם כתוצאה מבעיות במערכת העיכול או בסינוסים. אז אם אתם סובלים מריח רע שלא נעלם כבר כמה זמן, כדאי להיוועץ ברופא שיניים.

מזון נתקע בין השיניים

חייבים קיסם אחרי כל ארוחה? ייתכן שזה סימן לחור בשן. "אם אתם מצחצחים ומשתמשים בחוט דנטלי, אבל עדיין מרגישים שתמיד נתקע לכם מזון בין השיניים, זה עשוי להיות סימן לחור חבוי בין השיניים שאתם מתקשים לראות על פני השטח", מסבירה תרזה לי, רופאת שיניים. אם אתם חושדים שיש לכם חור, היוועצו ברופא שיניים ואל תיתנו לו להחמיר.

ריח פה
סימן למחלת חניכיים | צילום: kateafter | Shutterstock.com

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

כתמים לבנים על השיניים

הופיעו לכם כתמים לבנים על השיניים? זו אינדיקציה ראשונית להתפתחות של חור. אולם, במרבית המקרים, יהיה לכם קשה לזהות התחלה של שחיקה וריקבון בשן, מכיוון שזה לרוב קורה בחלק האחורי של השן או בין השיניים – במקומות שקשה להבחין בהם. לכן חשוב להגיע לבדיקות שיניים תקופתיות.

שן שנעשתה כהה עם הזמן

אם שן אחת התחילה להיראות כהה יותר מהרגיל, ייתכן שזו אינדיקציה לבעיה בעצב. "אם שן מקבלת מכה, העצב לרוב לא יעמוד בזה. עלול להתפתח בשן נמק, שנעשה כהה עם השנים", מסביר ד"ר גוס. זה לרוב קורה בשיניים קדמיות, אך זה יכול גם לקרות באחוריות. אם שמתם לב ששן אחת נעשתה כהה מהרגיל, כדאי בהחלט להיוועץ ברופא – ולא, אתם עלולים להסתכן באובדן השן.

השיניים מתארכות

חושבים ששן נעשתה ארוכה או גדולה יותר? זה עלול להיות סימן למחלת חניכיים, או לנזק באזור. זה למעשה עשוי להיות אינדיקציה לנסיגת חניכיים כתוצאה ממחלה, שעם הזמן יכולה לגרום לכך שהשיניים ייראו לכם גדולות מהרגיל.

נערה עם אצבע בפה
השיניים מתארכות? | צילום: shutterstock

חוסר נעימות בשיניים

מרגישים תחושה לא נעימה כשאתם מצחצחים שיניים, מעבירים חוט דנטלי, לועסים מסטיק, אוכלים או שותים? כדאי לבדוק את זה, בייחוד אם התחושה לא חלפה במשך יותר משבוע.

השיניים רגישות לחום וקור

אחד הסימנים הידועים ביותר לחור בשן היא רגישות למשקאות ומזונות חמים וקרים. "לרוב, משך הכאב יכול להיות אינדיקציה למידת החומרה של הבעיה. אל תיבהלו אם כואב לכם לשנייה, מאחר שמשקאות קרים נוטים לעורר רגישות מסוימת רגעית. אך אם הרגישות לחום או קור נמשכת יותר זמן, זה יכול להיות סימן לבעיה", מסביר ד"ר ג'פרי סוליצר, רופא שיניים.

הלשון נראית לבנה

נכון שהלשון יכולה לשנות צבעים בהתאם לצבע המזון שאכלתם, אבל אם הבחנתם לאחרונה במעין ציפוי לבן על גבי הלשון, ייתכן שאתם צריכים לבדוק את זה. "רבים שוכחים לצחצח את הלשון שלהם בזמן שהם מצחצחים שיניים. זה מוביל לריח רע מהפה ובאופן כללי לבעיות בשיניים", מסביר בובי פיטרסון, אורתודנט, ל"אינסיידר". צחצוח הלשון עוזר לסלק חיידקים לא רצויים מהלשון ומחלל הפה.

כאב שיניים
רגישות לחום ולקור | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד ב-mako בריאות:

>> התקלח עם עדשות מגע ואז קרה לו דבר נורא
>> "השלתי 50 ק"ג ממשקלי בזכות השינוי הזה"
>> "מרחתי וזלין באף וזה שינה את חיי"

כאבים בלסת כשאתם מתעוררים

מתעוררים לכאבי לסת או כאבי ראש באופן עקבי? ייתכן שאתם חורקים שיניים או נועלים את הלסת חזק מדי במהלך השינה. במרבית המקרים, הפעולות הלא רצוניות הללו הן תוצאה של סטרס. היוועצות עם רופא שיניים תסייע לכם להבין את מקור הבעיה ולטפל בה. במקרים רבים ממליצים לישון עם סד לילה שמגן על השיניים מפני שחיקה.

חניכיים מדממות

דימום בחניכיים בזמן הצחצוח או בזמן שאתם מעבירים חוט דנטלי עשוי להיות סימן לבעיה בחניכיים. כאשר ישנה דלקת בחניכיים, הן נוטות לדמם בקלות, גם אם כל מה שעשיתם זה להשתמש במברשת שיניים עדינה. "חניכיים בריאות לא מדממות אחרי כל מגע קל. אם אתם מבחינים בצבע ורוד בכיור לאחר הצחצוח, ייתכן שהשיניים לא בריאות כפי שחשבתם", מסביר רופא השיניים לי גוס. אדמומיות ונפיחות יכולות גם הן להיות סימנים לדלקת או למחלת חניכיים.