גבוה (איור: לי-אור עצמון-פרואין)
"מאז שאני זוכר את עצמי אני הכי גבוה בסביבה" | איור: לי-אור עצמון-פרואין
במדינת ישראל לא תפגשו כמעט אנשים גבוהים במיוחד ואם כבר נתקלתם באדם בגובה שני מטרים ברחוב, סביר שתנעצו בו עיניים. אז איך מרגיש אחד האנשים הגבוהים בישראל? אוראל לוי (19), צעיר דתי מאשדוד, ספורטאי מצטיין בצה"ל ושחקן כדורסל בליגה הלאומית בקבוצת "אליצור יבנה" כבר התרגל לתגובות החריגות ולמד ליהנות מהן.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

אוראל, מה הגובה שלך?
2.17 מטרים

אתה האדם הגבוה בישראל?
"אומרים שכן. אני לא מכיר מישהו גבוה ממני".

באיזה גיל עברת את השני מטרים?
"בבר מצווה שלי הייתי 1.95 מטר ובגיל 14 בערך הגובה שלי כבר עלה על שני מטרים".

תמיד היית הכי גבוה בכיתה?
"כן. מאז שאני זוכר את עצמי אני הכי גבוה בסביבה. רק כשהייתי ילד ונתקלתי באנשים מבוגרים שהיו גבוהים יותר. בשנים האחרונות לא נתקלתי במישהו גבוה ממני".

גם ההורים שלך גבוהים כל כך?
"אבא שלי 1.93 מטר ואמא שלי 1.90 מטר. אני ביתיים הכי גבוה במשפחה אבל גם שלושת האחים הקטנים שלי גבוהים מאוד. אחד מהם עולה לכיתה י"ב והוא 2.06 מטר. השני עולה לכיתה ח' וכבר 1.95 מטר".

בטח שואלים אותך לפעמים - מה המוצא של ההורים?
"כן. אמא שלי אלג'ירית ואבא שלי תימני. כששומעים את זה תמיד צוחקים על זה שתימנים נחשבים נמוכים. מסתבר שלא בהכרח".

באיזה שלב בחיים הבנת שאתה גבוה באופן חריג?
"אני לא זוכר רגע ספציפי. תמיד זה היה לי מובן מאליו. תמיד הייתי מעל כולם, ראיתי את כולם מלמעלה והיה ברור שאני הולך להיות גבוה יותר מכולם".

מה התגובה הכי נפוצה שאתה מקבל ברחוב?
"'וואו'. בהתחלה כולם בשוק, מופתעים נורא. אחרי זה בעיקר שואלים מה הגובה שלי ואם אני משחק כדורסל. חוץ מזה, זה מושך הרבה תשומת לב. קורה שאנשים מתלהבים ומבקשים להצטלם איתי. בדרך כלל אני אוהב להיות מיוחד ומשתף פועלה. זה רק יכול להיות מעצבן כשמלא אשים קופצים עליי ביחד וזה קורה למשל באירועים גדולים, כמו באירועי יום העצמאות. יש הרבה ילדים שעושים את זה אבל גם הרבה מבוגרים.

"לפני שנתיים למשל, הוזמנתי לאירוע פתיחה של חנות ספורט חדשה. הגיעו לשם המון סלבריטאים וספורטאים מהשורה הראשונה בישראל ומבין כולם דווקא אני הייתי האטרקציה של המקום. האורחים והמצלמות התמקדו בי וכולם, אפילו הסלבס והספורטאים, ביקשו להצטלם.

"היום אני כבר לא מופתע כשמבקשים תמונה, אבל לאחרונה היו גם ילדים שביקשו ממני חתימות. זה קרה בקמפיין שעשתה הקבוצה שלנו בכדורסל 'אליצור יבנה' והגענו לקבוצות הנוער והילדים התלהבו מאוד".

אוראל לוי  (צילום: צילום ביתי )
ברור שהוא מצטיין בכדורסל | צילום: צילום ביתי

"לא הלכתי לכדורסל בגלל שציפו ממני"

איך קיבלו אותך בביה"ס? היו גם כאלה שהקניטו אותך?
"למדתי בבית ספר דתי באשדוד ליד הבית. ביסודי רוב הילדים כבר הכירו אותי מכיתה א' ולכן כבר התרגלו. היו גם את אלה שהציקו בגלל זה, צחקו עם משפטים כמו: 'תראו את הגבוה הזה', אבל התרחקתי מהם, בכיתה ז' עברתי ללמוד בישיבה.

"בכיתה ט' הזמינו אותי כבר לבחינות לאקדמיה לכדורסל בווינגייט והתקבלתי אז עברתי לשם – לפנימיית כדורסל והתחלתי ללמוד בשפיים. שם זיהו את הפוטנציאל שלי כשחקן צעיר וגבוה והשקיעו בי באימונים ובביסוס הקואורדינציה (שקשה יותר לאנשים גבוהים) ואני קמתי בכל יום בחמש בבוקר כדי להתחיל להתאמן לפני כולם. כשהגעתי לבית הספר בשפיים הייתי כבר 2.10 מטר. התלמידים האחרים היו בהתחלה בשוק כרגיל, אבל בסך הכול בקבוצת הכדורסל היו כמה אנשים גבוהים מאוד, כך שלא הייתי בודד במערכה והיו גם הרבה שהתלהבו מזה ובווינגייט מאוד השתדלו להתאים את תנאי הפנימייה למימדי".

עוד ב-mako בריאות:
>> שטח ההפקר: מאות גניבות מתרחשות מדי יום בבתי החולים
>> טבעונות זה פשוט: כך תעשו את השינוי
>> שותים הרבה מים כדי להימנע מהנגאובר? זה לא עובד

הבחירה בין הדת והכדורסל הייתה קשה?
"היו התלבטויות במשך הרבה זמן עד שהחלטתי לעזוב את הישיבה ולעבור לשפיים, שהוא חילוני. התייעצתי עם ההורים שלי ועם אנשים נוספים, אבל ההחלטה להשקיע בדת ויותר בכדורסל הייתה בסופו של דבר שלי. היינו צריכים מעין אישור לזה מבחינה דתית ובסופו של דבר רב הישיבה אישר את הבחירה אחרי שהסברנו לו שאני עוזב רק את הישיבה ולא את הדת".

האם הבחירה ללכת על מסלול של כדורסל הושפעה מהגובה שלך?
"
הגובה שלי משחק כמובן תפקיד בזה אבל לא התחלתי לשחק כדורסל בגלל שאנשים ציפו ממני לעשות את זה, אלא כי אני באמת אוהב את זה. קריירת הכדורסל שלי התחילה בכיתה ב' כשהתחלתי ללכת לחוג ליד הבית. ראיתי שאני יכול לשחק טוב והיה לי נורא כיף, אז המשכתי עם זה.

"השנה עברתי מקבוצת הנוער לליגה הלאומית, כסנטר של 'אליצור יבנה' ואני מתכנן להמשיך בכדורסל ולהיות שחקן מקצועי בליגה א' ומשם להגיע לליגה הטובה בעולם: ל-NBA או לאירופה".

אתה מרגיש שאנשים בונים עלייך בגלל זה? תולים בך תקוות?
"אין הרבה גבוהים בארץ ובתחום הזה מחפשים שיהיו לנו כבר שחקנים גבוהים. אז כנראה שכן תולים בי תקוות. אבל אני מנסה שזה לא ילחיץ אותי. אני מקווה השנה לפרוץ ולהוכיח את עצמי. להגיע לתודעה של קבוצות בליגה א'.

"דווקא לפני כמה שנים אמרו לי שאולי לא אוכל לשחק יותר בגלל בעיה מולדת שיש לי במבנה כף הרגל. בעקבות הבעיה התחילו לי כאבים, חלק מהרופאים אמרו לי 'אל תבזבז את הזמן, לך תלמד במקום לשחק', שאלתי מה אפשר לעשות ונאמר לי שאם אני רוצה בכוח להמשיך לשחק אני יכול לגשת לניתוח ברגל. עברתי את הניתוח לפני בערך שלוש שנים והוא עבר בשלום. כרגע הבעיה לא נפתרה עד הסוף אבל אין לי כאבים ואני יכול לשחק כרגיל".

כמה כדורסל אתה משחק בשבוע?
"
אני מנסה לשחק כל יום כמה שיותר. עם הצבא זה קצת קשה. לפני הצבא שיחקתי 5-6-7 שעות ביום. היום אני משתדל לשחק 3-4 שעות כל יום".

אוראל לוי  (צילום: צילום ביתי )
"היום אני כבר לא מופתע כשמבקשים תמונה" | צילום: צילום ביתי

"מתכופף כשעובר בדלת כבר מתוך אינסטינקט"

הגובה הממוצע בישראל לגברים עומד על 1.75 מטר. בעולם, הגברים מתנשאים לגובה ממוצע של כ-1.73 מטר והמדינה בה הגובה הממוצע הגבוה ביותר היא הולנד, בה גובהו של הגבר הממוצע עומד על 1.84 מטר ואפילו שם אוראל ירגיש חריג.

איך הגובה משפיע על חיי היומיום שלך?
"אוטובוסים, מטוסים, בתי מלון ומקומות ציבוריים בכלל מותאמים לאנשים במימדים רגילים ולכן בכל מקום שאליו אני מגיע אני צריך להתפשר ולהתאים את עצמי. בהתחלה הייתי מקבל מכות ממשקופים ונתקע בהם לפעמים. היום כבר למדתי להתכופף בכל פעם שאני עובר בדלת, ואני מתכופף אוטומטית, מתוך אינסטינקט.

"בנסיעות עם הקבוצה באוטובוסים אני תמיד יושב בכסא שבמעבר עם הרגליים בחוץ ובעמידה באוטובוס פשוט מתכופף. כשישנים בבתי מלון במסגרת מחנות אימונים אני מבקש מיטה גדולה ואם אין – אני מסתפק במה שיש וישן מקופל או שאני מוסיף איזה שידה או שולחן בהמשך למיטה בשביל הרגליים. אורך המיטה שלי בבית הוא 2.15 או 2.20 מטר וההורים שלי הזמינו לי אותה במיוחד

"גם בכל מה שקשור לביגוד אני צריך מין הסתם בגדים גדולים יותר. בצבא התאימו לי בגדים ונעליים לגודל שלי, אבל ביומיום ברוב חנויות הבגדים בישראל אין בגדים שמתאימים לי. בדרך כלל אני קונה בארץ בגדים בחנות מיוחדת לאנשים גבוהים בתל אביב שנקראת 'טול מן'. מעבר לזה, אני מביא גם בגדים מחו"ל בכל פעם שאני טס מחנויות שמציעות את הגדלים האלה. מידת הנעליים שלי היא 52 ולכן אני מזמין רק מחו"ל, במשלוחים מאיביי ואתרים מהסוג הזה. יש כמובן גם כל מיני בגדים שאין במידה שלי אבל בדרך כלל מסתדר עם מה שיש".

איך הגובה משפיע על חיי האהבה שלך? זה מרתיע בנות או דווקא מושך אותן?
"יש ויש. יש כאלה שזה מרתיע אותן ויש כאלה שאוהבות את זה מאוד. נראה לי שהרוב אוהבות את זה. אני מעדיף מישהי כמה שיותר גבוה. אם מישהי תהיה ממש נמוכה זה לא יתאים. הייתי בקשר עם מישהי 1.70 או 1.75 מטר. אנשים הסתכלו ומסתכלים תמיד אבל זה אפשרי והן משתדלות לנעול נעלי עקב. בכל מקרה – אני תמיד צריך להתכופף".

אילו יתרונות מיוחדים יש לגובה שלך?
"אחד היתרונות הגדולים הוא שאי אפשר לפספס אותי או להתעלם ממני. אני תמיד בולט בכל מקום שאליו אני מגיע, אנשים תמיד יודעים מי אני וזוכרים אותי בגלל הגובה. גם בכדורסל הגובה הוא יתרון משמעותי ולרוב אין משהו שצריך להוריד שאני לא מגיע אליו".

רצית להמשיך לגבוה או שהיו רגעים שייחלת להפסיק?
"תמיד הנחתי שעד גיל 18 אני אמשיך לגבוה ואף פעם לא רציתי להפסיק לגבוה. אני חי עם הגובה שלי טוב והייתי רוצה שגם הילדים שלי יהיו גבוהים כמוני. אם הייתי מנסה כל הזמן להסתיר את הגובה שלי והייתי רואה בו מכשול – הייתי חי במועקה, אבל אני, כמו גם שאר בני משפחתי, מקבל את הגובה שלי באהבה ומתייחס אליו כאל מתנה אז אני נהנה מכל רגע". 

>> לכל כתבות מתחם "על קצה החוויה האנושית"