קרה לכם שיצאתם מהמקלחת וללא כל סיבה נראית לעין, התחלתם להתגרד? אתם בהחלט לא לבד. מתברר שישנן כמה סיבות לתחושת גרד לאחר המקלחת - והחדשות הטובות הן שניתן למנוע את זה בקלות. 

הנה כמה טעויות נפוצות במקלחת שיכולות להוביל לגרד בעור:

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המים חמים מדי

כן, אין כמו מקלחת חמה בחורף, אבל עדיף לא להגזים עם הטמפרטורה. הסיבה לכך היא שמים חמים יכולים לפגוע בשמנים הטבעיים בעור שלנו ובמחסום האפידרמלי - שכבת הגנה בעור שחשובה להגנה מפני גורמים חיצוניים שעלולים להזיק לו ולשימור הלחות בעור. בנוסף לכך, מים חמים מתאדים מהר יותר, לכן אם אתם לא מורחים קרם לחות לאחר המקלחת, העור שלכם עלול להתייבש ויובש כמובן מוביל לגרד בעור. מומחים רבים ממליצים למרוח קרם לחות מיד אחרי המקלחת, כשהעור עוד לח. 

וטיפ נוסף למי שאוהב להתקלח במים חמים: השתדלו לקצר את משך המקלחת שלכם. כי ככל שהעור שלכם ייחשף יותר זמן למים חמים, כך הם עלולים להזיק יותר למחסום האפידרמלי. עדיף להתקלח במים פושרים או חמימים, ואם בכל זאת קשה לכם, אתם תמיד יכולים לקצר את זמן המקלחת שלכם ובכך להקטין את הנזק לעור.

אישה מתקלחת (צילום: carol.anne, Shutterstock)
להיזהר עם הטמפרטורה של המים | צילום: carol.anne, Shutterstock

אתם משתמשים בסבון גוף חזק מדי

סבונים רבים מכילים סולפטים, מלחים שאמנם עוזרים להקציף את הסבון אבל יכולים להזיק למיקרוביום (אוכלוסיית החיידקים) בעור שלנו. בנוסף לכך, סבונים יכולים להכיל גם פרבנים וחומרי בישום מלאכותיים שגם הם עלולים לגרום לרגישות, אדמומיות, פריחה ויובש. כל אלה עלולים לתרום לתחושת יובש לאחר המקלחת. מומלץ להשתמש בסבונים עדינים, טבעיים וכאלה שלא מכילים סולפטים ופרבנים. 

בחורה אחרי מקלחת מנגבת את הראש (צילום:  StoryTime Studio, shutterstock)
כדאי למרוח קרם לחות מיד אחרי המקלחת | צילום: StoryTime Studio, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> חיסון "פייזר" פחות יעיל לאנשים בקבוצה זו
>> זה מה שאוכל חריף עושה לגוף שלכם
>> הסימנים שיכולים לנבא מראש מוות מקורונה

אתם מתקלחים לעתים קרובות מדי

זה נכון שכשגרים במדינה חמה כמו שלנו, התחושה היא שאנחנו צריכים להתקלח בתדירות גבוהה יותר. אבל למעשה, זה לא ממש מומלץ וזה אף יכול להשאיר את העור שלכם יבש באופן משמעותי. מומלץ להתקלח פעם ביומיים, אלא אם אורח החיים שלכם מאלץ אתכם אחרת. אם אתם מתאמנים כל יום ו/או מנהלים אורח חיים פעיל שגורם להזעה מרובה, השתדלו שלפחות חלק מהמקלחות (בימים הפחות פעילים) יהיו רק עם מים ובלי סבון. כאמור, סבונים יכולים לפגוע במחסום האפידרמלי ועלולים לגרום ליובש אם תשתמשו בהם לעתים קרובות מדי.

 

העור שלכם רגיש

אם אתם נוטים לסבול מגרד בעור ואתם לא יודעים למה - ייתכן שהעור שלכם רגיש או שאתם סובלים מבעיה כלשהי בעור שטרם אובחנה. אם זה קורה לעתים קרובות, מומלץ להיוועץ ברופא/ת עור.