בוטוקס, הטיפול הכי מבוקש בתחום ההזרקות. הוא נחשב לטיפול קל, בטוח ויעיל לקמטים בין הגבות, על פני המצח, סביב העיניים ועוד. למרות המיתוסים והפחדים שבוטוקס גורם למראה קפוא וחסר הבעה, כל עוד הוא מתבצע בדרך הנכונה על ידי המומחה הנכון, התוצאות יהיו טבעיות ומדויקות. הליך קוסמטי מקצועי יוביל למראה פנים צעיר, למניעת חלק מתהליכי ההזדקנות ובנוסף, בוטוקס מסוגל להאט את היווצרותם של קמטוטים חדשים על ידי מניעת ההתכווצות החוזרת של השרירים.

לצד זאת אנחנו עדיין רואים לא מעט מקרים של הזרקות שנראות בעייתיות, עם מראה לא מוצלח ולא טבעי. מהם הסימנים לטיפול בוטוקס לא טוב וכיצד תדעו מה לבקש מהרופא לפני הטיפול?

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

תוצאה לא טבעית לאחר ההזרקה

הסיבה לכך שתוצאות נראות לעיתם לא טבעיות היא שחלק משרירי הפנים מחוברים ולא תמיד ניתן לטפל רק בשריר הרצוי. לעיתים יש גם כיווץ יתר של חלק של שריר מסוים לאחר הרפיה של אזור אחר באותו השריר. כיווץ יתר ניתן לראות בחלק הצדדי של המצח, מה שיוצר הרמת גבה לא טבעית בצד הגבה. 

לעתים לאחר הזרקת בוטולינום טוקסין בצדי העיניים נוצר חיוך לא טבעי או חיוך שלא כולל את העיניים, רק בחלק הפנים המרכזי והתחתון. זה יכול להיראות מוזר ולא טבעי. בעיקר חיוך שלא מערב את האזור מסביב לעיניים, נותן מראה עשוי, לא טבעי ומוזר.  

חשוב לשמור על תנועה טבעית בעת הרמת הגבה וכן חשוב להימנע מלהגיע לאזורים מסוימים בכדי לא לגעת בשרירי הלחיים המשתתפים בחיוך. זליגה של בוטולינום טוקסין לשרירי הלחיים יוצרת חיוך מאוד לא טבעי ואף נפילה של החלק הצדי של השפה.   

ספוק (צילום: ירדן זהב,  יחסי ציבור )
ספוק | צילום: ירדן זהב, יחסי ציבור

גבות של קפטן ספוק

'הרמת יתר' של השליש הצדדי של הגבה. לתופעה הזו קוראים SPOCK SIGN על שם קפטן ספוק, מהסדרה הפופולרית ובה ניכר המראה המופתע. בעיה זו נוצרת בשל טיפול ביתר יחסית למרכז המצח.  החלק המרכזי של הגבה ירד יחסית וכך נוצרת הרמה ביתר באזור הצדדי של הגבה. זהו בדיוק המראה המופתע והקפוא ממנו אנחנו כל כך חוששים. 

יש חשיבות מיוחדת למיומנות בהזרקת המצח. הזרקה לא נכונה תשפיע הן על מיקום הגבות במנוחה והן על התנועה שעלולה להיות לא טבעית. זו בדיוק הדרך ל"מראה המוזרק" שכולנו כל כך לא רוצים. חשוב גם לזכור שלא הכול אפשרי. לא תמיד ניתן לטפל כראוי בקמטים במצח בלי להשפיע לרעה על מיקום ותנועת הגבות. 

הפה צונח

כאשר הפה צונח המשמעות היא שהבוטוקס שבוצע לא תקין. זה עלול לקרות כתוצאה ממינון לא נכון או ממנת יתר של בוטולינום טוקסין. ככלל, הזרקה של בוטולינום טוקסין מסביב לפה או באזור הלסת להרמת צידי הפה, צריכה להתבצע בזהירות רבה מאוד היות ועלולה להיות זליגה של חומר לשרירים אחרים שממוקמים ליד ואין איך להגיע אליהם. 

בנוסף, צריך לדעת שהאנטומיה של השרירים אמנם די זהה אבל יש הבדלים בין אדם לאדם. יתרה מכך, קיימים הבדלים בין צד שמאל לימין באותו האדם. כל אחד קצת שונה ומגיב קצת אחרת לטיפול ולכן כל מטופל צריך לקבל את הגישה והטיפול המתאימים לו. 

בוטוקס/חומצה הזרקה לעיניים (צילום: Shutterstock)
בוטוקס/חומצה הזרקה לעיניים | צילום: Shutterstock

לא מרגישים או רואים הבדל

לרוב ניתן לראות שיפור משמעותי לאחר ההזרקה אך לעתים ההבדל איננו משמעותי. זה יכול להיות בשל רפיון הרקמה או שיש צורך במינונים גבוהים יותר בכדי לקבל את אותה התוצאה. לעתים לאחר הזרקות חוזרות של בוטולינום טוקסין במשך שנים ההשפעה של הטיפול נעשית פחות משמעותית.

את תוצאות הטיפול אנו רואים כשבועיים לאחר ההזרקה וההשפעה של הבוטוקס הינה זמנית בלבד ונשארת בין 3 עד 4 חודשים, לעתים קצת יותר. כדאי לזכור שמיד לאחר ההזרקה התוצאה עדיין איננה נראית לעין וצריך לחכות שבועיים בכדי להעריך את הצלחת הטיפול.

נוצרים קמטוטים חדשים

כאשר יש אזור שהוזרק בבוטוקס, ניתן לעיתים לראות הופעה של קמטוטים חדשים באזורים אחרים וחדשים שלא היו שם לפני. לעיתים ניתן לראות קמטוטים כאלו בצדי האף או בחלק הפנימי של העין, או בחלק הצדדי של הגבות. מומלץ לטפל בקמטוטים אלו גם על ידי בוטולינום טוקסין וכך להימנע מהיווצרותם בעתיד.

קמטים במצח (צילום:  Zhur_Sa, shutterstock)
צילום: Zhur_Sa, shutterstock

Less is more

למרות שטיפול בבוטולינום טוקסין נראה פשוט, נדרשים ידע וניסיון רבים שצריך לצבור בכדי לטפל בצורה יעילה, בטוחה ולקבלת תוצאות טבעיות ולא ״מוזרקות״. היום אנו נוטים להרפות את השרירים בצורה מאוזנת וכך להגיע למראה ״טבעי״, מותאם אישית לאחר הטיפול וכך גם לקבל תוצאות מצוינות וגם למנוע חלק מתהליכי ההזדקנות בפנים. כדאי לזכור שאפשר תמיד להגיע לביקורת בין שבועיים עד 4 שבועות לאחר הטיפול ולהוסיף עוד בוטולינום טוקסין לקבלת התוצאה הטובה ביותר האפשרית.

ד"ר אינס ורנר, מומחית ברפואת עור