אופרה ווינפרי (70), אחת הנשים המשפיעות ביותר בעולם, ידועה לא רק בזכות קריירה מרשימה, אלא גם בשל המאבקים האישיים שלה עם משקל גופה. מאז פרצה לחיינו לפני ארבעה עשורים, מנחת הטלוויזיה ואשת העסקים המצליחה הרבתה לדבר בפתיחות על ההתמודדות שלה עם המשקל והניסיונות לרזות. אולם בשבוע שעבר, בתוכנית מיוחדת של "שומרי משקל" (WW) ששודרה ביוטיוב, הביעה ווינפרי חרטה על התפקיד שמילאה לאורך השנים בקידום דיאטות לא מציאותיות ולא בריאות. "אני רוצה להודות שהייתי חלק משמעותי בתרבות הדיאטות הזו", אמרה. "באמצעות כל הפלטפורמות שלי - המגזין, תוכנית האירוח שלי במשך 25 שנים ואונליין, תרמתי לכך משמעותית. אני לא יודעת אפילו כמה תוכניות שעוסקות בירידה במשקל או מהפכים עשיתי, והן הפכו לעיקר מאז התחלתי לעבוד בטלוויזיה". אז חזרנו אחורה לרגעים המשמעותיים של אופרה בהתמודדות שלה עם המשקל, ובייחוד עם עצמה.

כיצד הכול התחיל?

"עדיין יש לי את הצ'ק שכתבתי לדיאטן הראשון שלי ב-1977", כתבה ווינפרי במאמר למגזין "O" שבבעלותה. "הייתי בת 23, שקלתי 67 ק"ג וחשבתי שאני שמנה. נכנסתי למשטר של 1,200 קלוריות ביום, ותוך פחות משבועיים ירדתי 4.5 ק"ג". ווינפרי ציינה כי חודשיים לאחר מכן העלתה את אותם קילוגרמים שירדה, ואפילו יותר, וכך למעשה החל אצלה "לופ אינסופי של התמודדות עם הגוף שלי ועם עצמי". הכוכבת העידה כי נרשמה מאז לכל דיאטה אפשרית: דיאטת אטקינס דלת פחמימות, דיאטת סקרסדייל, דיאטת מרק כרוב ועוד. "מה שלא ידעתי זה שעם כל דיאטה כזו הרעבתי את השרירים שלי, חילוף החומרים שלי נפגע, ובסוף הדיאטה הביאה דווקא לעלייה במשקל".

בשנות ה-80 החלה ווינפרי לכבוש את המסך הקטן, אך לצד ההצלחה, ספגה גם לא מעט הערות באשר למשקלה. בריאיון באותן השנים לקומיקאית היהודייה ג'ואן ריברס, שהלכה לעולמה לפני עשר שנים, לא היססה ריברס להעיר לווינפרי על משקלה. "איך עלית במשקל?" שאלה, והוסיפה "את מאוד יפה ואת רווקה, את חייבת לרדת במשקל". ווינפרי הנבוכה ענתה בתגובה כי היא מתכננת לעשות כך.

שלוש שנים לאחר מכן, ב-1988, זכתה ווינפרי לתשואות כשהופיעה בתוכנית האירוח שלה עם עגלה ועליה 30 ק"ג שומן, משקל שווה ערך למספר הקילוגרמים שהשילה ממשקלה בזכות דיאטת נוזלים שבה התמידה במשך ארבעה חודשים. במאמר באתר שלה התייחסה ווינפרי לרגע האייקוני. "חשבתי שזו תהיה התשובה הסופית. שמרתי ג'ינס של קלווין קליין מהימים ששקלתי פחות, והמטרה שלי הייתה להיכנס לזוג מכנסי הג'ינס האלה שוב. כשהתחלתי את הדיאטה ביולי 88' שקלתי 96 ק"ג, ובסתיו של אותה שנה הגעתי למשקל 65 ק"ג, וחזרתי ללבוש את הג'ינס שלי. מה שלא ידעתי זה שגם המטבוליזם שלי נפגע בתהליך. שבועיים אחרי שחזרתי לאכול 'אוכל רגיל', עליתי 4.5 ק"ג. משום שלא התאמנתי, לא היה שום דבר שהגוף שלי יכול היה לעשות חוץ מלהעלות את המשקל".  

כמעט 40 שנים אחרי, בספיישל של "שומרי משקל" ששודר בשבוע שעבר, התייחסה המנחה שוב לרגע הטלוויזיוני, כשאמרה "זו אחת החרטות הגדולות שלי". לדברי ווינפרי, הבחירה הדרמטית להיכנס עם עגלה מלאה בשומן ולדבר על דיאטת הנוזלים הקפדנית העבירה מסר שגוי. "זה הציב סטנדרטים לצופים שלא אני, ולא אף אחד אחר, יכולנו לעמוד בו". בספיישל נוסף שעלה לאחרונה ברשת ABC אמרה, "במאמץ להילחם בכל הבושה, הרעבתי את עצמי במשך כמעט חמישה חודשים ואז הוצאתי את עגלת השומן הזו שהאינטרנט לא ישכח לעולם".

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Oprah‎‏ (@‏‎oprah‎‏)‎‏

"מעולם לא פגשתי פסיכיאטר, אבל העבודה עם בוב הייתה יקרה מפז"

בשנת 1992, בגיל 38, הגיעה ווינפרי לשיא משקלה – 107 ק"ג. "מילאתי ​​יומנים בתפילות לאלוהים שיעזור לי", כתבה במגזין שלה. באותו זמן, הפגיש אותה הגורל עם מאמן הכושר בוב גרין, שהפך במהרה למאמנה האישי. בזכות גרין הבינה ווינפרי כי הבעיה עמוקה יותר, וכי האוכל עבורה הוא מפלט ודרך להתמודד עם רגשות שליליים. "בוב לא שפט אותי בכלל, הוא באמת הבין. מעולם לא פגשתי פסיכיאטר, אבל העבודה עם בוב הייתה יקרה מפז", כתבה ווינפרי.

בשנת 1996 הוציאו השניים "יומן מסע להתחדשות יומית", שכלל ציטוטים מעוררי השראה ועודד אנשים להקשיב לגופם. בכריכת היומן הציגה ווינפרי גזרה דקיקה במיוחד. היא סיפרה כי ירדה במשקל בשלבים, תוך כדי שהקפידה על פעילות ספורטיבית, שינתה את הרגלי האכילה שלה ושילבה גם מדיטציה. "זה היה קשה בהתחלה, אבל זה נעשה קל יותר בהדרגה, והתברר כאחד השינויים היעילים ביותר שעשיתי", כתבה ווינפרי במאמר במגזין "O".

"איך נתתי לזה לקרות שוב?"  

ב-2005 הופיעה המנחה המצליחה על שער המגזין שלה, והכריזה בגאווה שהיא שוקלת 72 ק"ג. "חשבתי שסיימתי עם קרב המשקל", כתבה על הרגע ההוא כמה שנים מאוחר יותר. "כבשתי את המטרה. הייתי כל כך בטוחה בכך, אפילו שחצנית. היה לי את האומץ להגיד לחברים שנאבקו במשקל שכל מה שהם צריכים לעשות זה להתאמן יותר ולאכול פחות. 'תתחילו ללכת את ה-10,000 צעדים שלכם ביום', אמרתי להם".

אלא שההתלהבות שככה, ובהדרגה הפכה לתחושת כישלון, כשארבע שנים מאוחר יותר עמדה מול המצלמות כשהיא שוקלת 20 ק"ג יותר. לצידה בתמונת השער, דמותה הרזה של ווינפרי מהשער הקודם, עם הכותרת "איך נתתי לזה לקרות שוב?".

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Jennifer Weiner‎‏ (@‏‎jenniferweinerwrites‎‏)‎‏

ווינפרי הסבירה כי העלייה במשקל נבעה מבעיות בריאותיות שמהן סבלה באותן השנים. "זה קרה לאט", כתבה, "בהתחלה לא הצלחתי לישון במשך ימים, הרגליים שלי התחילו להתנפח והמשקל שלי התחיל לעלות. תחילה שני קילו, אחרי ארבעה קילו. הייתי רדומה ועצבנית. התחילו לי דפיקות לב מהירות בכל פעם שהתאמנתי. מעולם לא אהבתי פעילות גופנית, אבל זה היה שונה", סיפרה. לאחר שעברה בדיקות מקיפות, גילתה כי היא סובלת מפעילות יתר של בלוטת התריס, "שיכולה להאיץ את חילוף החומרים ולגרום לירידה במשקל, אבל כמובן לא גרמה לי לרדת אפילו קילוגרם אחד", כתבה בציניות במאמר. היא הסבירה כי מפעילות יתר הפך המצב לתת פעילות של בלוטת התריס, ובעקבות כך התמודדה עם מטבוליזם איטי שהביא לעייפות ולעלייה במשקל. נוסף לכך, התרופות שקיבלה גרמו לתחושת רעב מוגברת. "הרופא שלי הזהיר אותי שאני צריכה ללמוד 'לחבק' את הרעב. אך אף חלק בי לא היה מוכן לכך". ווינפרי הרגישה מובסת לחלוטין. "היה נראה כאילו המאבק שהיה לי עם המשקל כל חיי הבוגרים הסתיים כעת באופן רשמי", כתבה. "חשבתי לעצמי 'אני מוותרת, אני מוותרת, השומן ניצח'. כל השנים האלה היה לי רק את עצמי להאשים בחוסר כוח רצון. עכשיו היה לי תירוץ רשמי מתועד".

מלבד ההשפעה הפיזית, לטיפול התרופתי היו גם השפעות נפשיות. ווינפרי העידה כי הרגישה חסרת חיוניות, לא נוכחת ואפילו מדוכאת. "הרגשתי שכוח החיים נשאב ממני. תמיד היה לי תירוץ להיות עייפה, וכל דבר שעשיתי הצריך מאמץ נוסף. לא רציתי ללכת לשום מקום, ולא רציתי שיראו אותי יותר ממה שהייתי צריכה. הייתי אחראית על תוכנית ומגזין שאומרים לאנשים כיצד לחיות את חייהם בצורה הטובה ביותר, אבל בהחלט לא שימשתי דוגמה", כתבה.

פעם נוספת הקשר עם בוב גרין היה זה שעודד אותה לעשות שינוי. בליווי צמוד של הרופאים נגמלה ווינפרי אט אט מהתרופות והחלה בהדרגתיות לחזור לשגרה שכוללת פעילות גופנית ותזונה בריאה. ווינפרי כתבה כי השנים האלה לימדו אותה כי בעיית המשקל אינה קשורה לכמות האוכל או מספר האימונים שהיא עושה, אלא ליציאה מאיזון ולעבודה בלתי פוסקת. עוד אמרה, "הבנתי שאין לי בעיית משקל, אלא בעיה בלדאוג לעצמי שמתבטאת במשקל".

"אני לא יכולה לקבל את עצמי אם אני שוקלת יותר מ-100 ק"ג"

בשנת 2015, כשארגון "שומרי משקל" (WW) פנה לווינפרי בהצעה לשיתוף פעולה, היא בדיוק החלימה בביתה מנקע בקרסול. רק בחודש הזה עלתה יותר משבעה ק"ג, כך לפי הניו יורק טיימס. ההצעה קרצה לווינפרי, שרכשה 10 אחוזים ממניות החברה תמורת 43 מיליון דולר, והפכה מאז לחברת הנהלה. ואכן, שיתוף הפעולה הניב פירות: ווינפרי העידה בראיונות כי השילה ממשקלה קילוגרמים רבים בזכות התוכנית, והארגון דיווח על גידול בהכנסות בעקבות הצטרפותה של ווינפרי.

שנתיים לאחר מכן, בריאיון למגזין האמריקאי, התייחסה ווינפרי גם לביקורת שספגה לאורך השנים בעקבות העיסוק הבלתי פוסק שלה עם משקל גופה. היא ביקשה להדגיש כי בריאות, ולא רזון, היא העיקר מבחינתה. "כל השיח על לקבל את עצמך כפי שאתה הוא נכון, אתה צריך לקבל את עצמך, במאה אחוז", אמרה. לדבריה, זו גם הסיבה שבחרה לשתף פעולה עם שומרי משקל, כיוון שהתוכנית וספירת הנקודות השאירו אותה תחת מסגרת ובמודעות גבוהה לתזונה. עם זאת, אמרה המנחה, ''כדי שהלב ימשיך לפעום, הוא צריך להיות במשקל שמאפשר לו לעשות זאת. אז כל האנשים שאומרים, 'אוי, אני צריכה לקבל את עצמי בתור אני', אני לא יכולה לקבל את עצמי אם אני שוקלת יותר מ-100 קילו, כי זה מעמיס על הלב שלי, זה מעמיד אותי בסיכון לחלות בסוכרת, כי יש לי סוכרת במשפחה", אמרה.

"השמנה היא מחלה, היא לא קשורה לכוח רצון"

בשנים האחרונות המשיכה ווינפרי לעסוק בנושא, והפכה לשגרירה של ממש בכל הקשור להשמנה. בפאנל שקיימה עם מומחים בתחום בספטמבר האחרון אמרה, "כולכם יודעים שהייתי במסע הזה במשך רוב חיי. אני לא יודעת אם יש עוד דמות ציבורית שהמאבק שלה עם המשקל נוצל לאורך השנים, כמו במקרה שלי. זה עולם שמבייש אנשים על עודף משקל לנצח, וכל מי שחי את זה יודע שאנשים מתייחסים אליך אחרת".

בדצמבר האחרון, בריאיון למגזין People, חשפה לראשונה כי היא משתמשת בזריקות הרזיה. "אני משתמשת בתרופה כשאני מרגישה שאני זקוקה לה, ככלי לשלוט במשקל ולא לעלות ולרדת כל הזמן", הסבירה. הריאיון הגיע לאחר כמה חודשים שבהם הכחישה ווינפרי את השימוש בתרופה, על אף השמועות שרצו ברשת, בייחוד אחרי שהציגה ירידה מרשימה במשקל בפרמיירה לסרט שהפיקה. בריאיון למגזין אמרה כי נקודת המפנה הייתה כאשר הבינה כי השמנה היא מחלה לכל דבר. "הבנתי שהאשמתי את עצמי כל השנים בעודף משקל, אבל יש לי נטייה להשמנה ששום כוח רצון לא יעזור לה. השמנה היא מחלה. זה לא קשור לכוח רצון, זה קשור למוח", אמרה. ווינפרי החליטה לשים את הבושה בצד, וניגשה לקבל מרשם לזריקה. "העובדה שיש בימי חיי תרופה מאושרת מבחינה רפואית לשליטה במשקל ושמירה על הבריאות מרגישה כמו הקלה, כמו גאולה, כמו מתנה, וזה לא משהו שצריך להסתתר מאחוריו ולהיות מושא ללעג בגללו. אני לחלוטין סיימתי עם השיימינג מאנשים אחרים, ובמיוחד מעצמי".

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Oprah‎‏ (@‏‎oprah‎‏)‎‏

שלושה חודשים לאחר הריאיון עזבה ווינפרי את  מועצת המנהלים של חברת "שומרי משקל", אחרי כמעט עשור, אך היא ממשיכה לייעץ ולשתף פעולה לחברה כדי להעלות את המודעות למחלת ההשמנה ולהוריד את הסטיגמה סביבה. בריאיון לג'ימי קימל הסבירה כי ההחלטה הגיעה על רקע ספיישל מיוחד שלה בנושא השמנה ששודר ברשת ABC. "רציתי להרגיש בנוח לדבר בספיישל על הכול, ושלא יהיה שום ניגוד עניינים", זאת בהמשך להחלטת "שומרי משקל" להכניס לחברה גם טיפול בזריקות הרזיה.