עד לא מזמן נתפסה הפרעת קשב כהפרעה בעייתית מאוד, הטומנת בחובה, בין השאר, קשיים רבים בהתמודדות היומיומית, בלימודים, בסיטואציות חברתיות ובהתארגנות. כעת, טוענת ד"ר שירלי הרשקו, פסיכותרפיסטית מומחית בתחום, "מתחילה לחלחל ההבנה שהנרטיב הזה הוא רק חלק מהסיפור, והיא מגיעה גם בעקבות מחקרים שנעשו בשנים האחרונות, לצד סיפורי הצלחה, המאשרים את היכולות הייחודיות של אנשי הקשב". מה אם במקום לראות את הפרעת הקשב כחיסרון, היא מציעה, נראה בה דווקא כוח מניע יוצא דופן שמאחוריו עומדות יצירתיות, חדשנות, ייחודיות ויזמות?

מחקרים הוכיחו את הקשר בין הפרעת קשב ובין אינטליגנציה שכלית ורגשית גבוהה, ואף הוכח קשר לתכונות כנאמנות, טוב לב וסלחנות. אנשי הקשב גם נוטים לקבל החלטות באופן עצמאי ולמצוא דרכי פעולה יעילות ומיוחדות שמסייעות לסביבה, זאת לצד חשיבה יצירתית, מקוריות, סקרנות, אמפתיה, יושרה, אומץ והרבה חוסן נפשי.

מחקר גדול שנערך לאחרונה בהולנד חשף את ההיבטים החיוביים של הפרעת קשב, כפי שבאו לידי ביטוי בשאלונים שמילאו הנחקרים. מהמחקר עולה כי חמש התכונות שבלטו בקרב הנחקרים היו: יצירתיות, דינמיות, גמישות, כישורים חברתיים ומיומנויות קוגנטיביות.

מחקר אחר המתייחס להיבט היזמות ריכז נתונים מ-581 יזמים. המחקר מצא כי לאנשי הקשב יש התנהגויות המועילות לבניית עסקים כאשר יודעים לנצל אותן נכון. במחקר הוכח כי הפרעת קשב משמשת גורם מפתח לחדשנות, משום שאנשי הקשב נוטים לקפוץ במהירות בין מחשבות וגירויים וכך מסוגלים להטמיע מידע שבאופן אחר היה "מציף" אותם והולך לאיבוד. נוסף לכך יש להם יכולת לזהות הזדמנויות ולהסתגל לשינויים והתלהבות ליזום.  

אנשים רבים עם ADHD הצליחו לשבור את התבנית ולשגשג – יזמים, אנשי עסקים, שפים בעלי כוכבי מישלן, ספורטאים אולימפיים, שחקנים מפעימים ואמנים מפורסמים שיצירותיהם הפכו לקונצנזוס בעולם. הם מרחיבים את המשמעות של "גיוון עצבי" ומוכיחים שחיווט מנטלי חלופי הוא לא פגם שצריך תקן אלא עדשה שדרכה אפשר לראות את העולם. משמח מאוד שמפורסמים רבים כיום מספרים בגילוי נפש על הפרעת הקשב שלהם ובכך מאפשרים את העלאת המודעות וניפוץ הסטיגמות בנושא, מה שיכול להוביל אותנו לאמץ התייחסות מועילה, מכווינה ומדויקת. הנה כמה מהם.

>> הפרעת קשב וריכוז קשורה להפרעות נלוות רבות

ג'וני דפ

השחקן האיקוני, הידוע בתפקידים כמו קפטן ג'ק ספארו, אובחן רשמית עם ADHD ב-2014, לצד מצבים נוספים כמו דיכאון. בסגנון המשחק הייחודי שלו מציג דפ דמויות מוזרות ומורכבות, כערוץ ליצירתיות שלו בהפרעות קשב.

ג'וני דפ (צילום: AP)
ג'וני דפ. משחק כערוץ ליצירתיות | צילום: AP

זואי דשנל

השחקנית, זמרת  ומוזיקאית אמריקאית-יהודייה דיברה על התמודדותה עם הפרעת הקשב, בעיקר במהלך שנות הלימודים שלה, וסיפרה כי סביבת למידה מסורתית לא התאימה לה, אך הפרעת קשב וריכוז שלה תרמה לעיסוקיה היצירתיים. "לא צריך ללכת לקולג' כדי לפתח את המוח", אמרה, "לא צריך לציית לכל הכללים". מניסיונה, אמרה, אין דרך אחת שמתאימה לכולם, בייחוד לאלה המנווטים בהפרעות קשב.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Zooey Deschanel‎‏ (@‏‎zooeydeschanel‎‏)‎‏

גרטה גרוויג

הבמאית, התסריטאית והשחקנית שביימה יצירות מוערכות כמו "ליידי בירד", "נשים קטנות" ו"ברבי", חשפה את היותה מאובחנת ב-ADHD בריאיון ל"גרדיאן". "כילדה, אמא שלי אמרה 'בוא נרשום אותה לכל פעילות. בוא נעייף אותה'", סיפרה, "תמיד הייתה לי התלהבות עצומה, פשוט התעניינתי בהכול. היה לי דמיון ממש פעיל. היו לי הרבה רגשות ממש עמוקים, הייתי רגשית".

גרטה גרוויג בפסטיבל קאן 2024 (צילום: Lionel Hahn / Contributor
, getty images)
גרוויג. "פשוט התעניינתי בהכל" | צילום: Lionel Hahn / Contributor , getty images

אמה ווטסון

השחקנית שגדלה לנגד עינינו כהרמיוני בסרטי "הארי פוטר" והפכה מילדה מתוקה לאישה בטוחה בעצמה אמנם מעולם לא דיברה על מצבה, אך לפי הדיווחים היא מטופלת בתרופות להפרעות קשב וריכוז מאז שהייתה ילדה. והיא גם הצליחה בטירוף: סיימה את לימודיה בבית ספר נחשב, הפכה לכוכבת, ואף כיהנה כשגרירת רצון טוב של האו"ם.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Emma Watson‎‏ (@‏‎emmawatson‎‏)‎‏

אלפי אלן

השחקן האנגלי שהתפרסם בזכות תפקידו כתיאון גרייג'וי ב"משחקי הכס" אובחן כבעל הפרעת קשב בילדותו. "הייתה לי בבית הספר בעיה להתרכז בכל דבר במשך יותר מ-10 שניות", סיפר.  גם אחותו, הזמרת-יוצרת לילי אלן, סובלת מהפרעות קשב. וגם היא סיפור הצלחה.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Alfie Allen‎‏ (@‏‎alfieeallen‎‏)‎‏

מישל רודריגז

השחקנית והמוזיקאית האמריקאית-יהודייה ששיחקה בין השאר ב"אבודים" ו"מהיר ועצבני", דנה בגלוי באבחון הפרעת קשב שלה ב"קוסמופוליטן" כבר ב-2006. " אני רוצה לכתוב ולביים אבל זה לא קל עם הפרעת קשב", ציינה, "קשה לי להתמקד כשאני לבד. אני מפוזרת".

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Michelle Rodriguez‎‏ (@‏‎mrodofficial‎‏)‎‏

בריטני ספירס

זמרת הפופ האייקונית חשפה כי אובחנה עם הפרעת קשב וריכוז בנעוריה ונאלצה ליטול תרופות כדי להתמודד עם הסימפטומים שלה.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎XILA MARIA RIVER RED‎‏ (@‏‎britneyspears‎‏)‎‏

ג'יימי אוליבר

השף הסלבריטאי התומך בתזונה בריאה אובחן עם הפרעת קשב ודיסלקציה בילדותו, ויצר תפריט המיועד להתמודדות עם הסימפטומים.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Jamie Oliver‎‏ (@‏‎jamieoliver‎‏)‎‏

>> הקשר בין הפרעת קשב לאכילה לא מאוזנת

>> אכילה קשובה: איך לשמור על הרגלי אכילה בריאים בשלושה שלבים?

הסטון בלומנטל

ועוד שף - החדשן הקולינרי שמאחורי המסעדה "הברווז השמן", שזכה בשלושה כוכבי מישלן, אובחן בגיל 50 עם   HDAD. "לא הייתי משנה את זה בגלל אחרים, אבל זה גרם לי להבין דברים לגבי ההתנהגות שלי", סיפר, ואמר כי הוא מאמין שהפרעת הקשב שלו מזינה את סקרנותו הבלתי פוסקת ואת הניסויים הקולינריים פורצי הגבולות שלו. "יש לי סקרנות חסרת מנוחה ומוח מלא שאלות ואולי אישיות אובססיבית משהו". בדיוק מה שצריך כדי ליצור מנות פורצות דרך וטכניקות בישול.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Heston Blumenthal‎‏ (@‏‎thehestonblumenthalteam‎‏)‎‏

מייקל פלפס

השחיין האולימפי המעוטר ביותר בכל הזמנים אובחן בגיל 9 עם ADHD. בתחילה נעזר בתרופות אך בהמשך מצא את השחייה כטיפול אפקטיבי ומשפיע יותר. אמו עודדה אותו לתעל את האנרגיה שלו לשחייה, וללמוד כך משמעת ומיקוד. בראיונות שיתף כיצד נהפכה עבורו הבריכה למרחב חשוב לשריפת אנרגיה ולהשגת משמעת עצמית.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Michael Phelps‎‏ (@‏‎m_phelps00‎‏)‎‏

סימון ביילס

המתעמלת האולימפית מארה"ב אובחנה עם ADHD בילדותה, מה שלא מנע ממנה לזכות ארבע פעמים במדליית זהב. "יש לי הפרעת קשב ואף לקחתי תרופות מאז ילדותי", סיפרה, "זו לא בושה לקחת תרופות לכך ואני לא מתביישת ליידע אנשים". ביילס תרמה רבות לניפוץ הסטיגמה ולנרמול הגיוון העצבי.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Simone Biles‎‏ (@‏‎simonebiles‎‏)‎‏

שאקיל אוניל

גם כדורסלן ה-NBA הנודע שיתף כי הוא מתמודד עם ADHD מאז ילדותו, וגם אצלו, זה לא היה מחסום להצלחתו המונומנטלית. 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎DR. SHAQUILLE O'NEAL Ed.D.‎‏ (@‏‎shaq‎‏)‎‏

ג'סטין גאטלין

האצן ומדליסט הזהב האולימפי סיפר כי הוא רואה בהפרעת הקשב אתגר שעיצב את המיקוד האתלטי שלו והעיר אותו. "בשיעורים התקשיתי להתרכז, אבל הריצה עזרה לי להתמקד", סיפר, "כשרתמתי את האנרגיה הזו, יכולתי להשתמש בה על המסלול". גאטלין גילה כי הפסיק לקחת תרופות.

אינגוואר קמפראד

אנשים רבים עם ADHD נוטים לחשוב מחוץ לקופסה, לנקוט פעולות מהירות ולקחת סיכונים, מה שהופך אותם פעמים רבות ליזמים המושלמים. כזה הוא הגאון שמאחורי איקאה, אינגוואר קמפראד, שסיפר בגילוי לב על אבחנתו וטען כי גישתו הייחודית לפתרון בעיות והיצירתיות שלו הן שזיכו את איקאה בתהילה עולמית, והפילוסופיה שלו, בהשראת ה-ADHD, היא שהפכה את החברה להתגלמות של פשטות, יעילות ועיצוב נורדי נקי.

אינגוואר קמפראד (צילום: רויטרס)
אינגוואר קמפראד. הפילוסופיה שלו בהשראת ההפרעה הפכה את החברה למה שהיא | צילום: רויטרס

דיוויד נילמן

מייסד חברת התעופה האמריקאית JetBlue Airways הוא פורץ דרך נוסף שאובחן עם ADHD. הגישה הייחודית שלו לעסקים חוללה מהפכה בנסיעות האוויריות, והפכה את הטיסה לנגישה וידידותית יותר ללקוח. במקום לראות בהפרעת הקשב שלו חיסרון, נילמן רואה בה נכס שמגביר את היצירתיות שלו ואת יכולת פתרון הבעיות שלו. הוא הצהיר שאפילו לא היה שוקל לוותר עליה וסיפר כי היא המקור לרעיונות פורצי הדרך שלו.

סיימון סינק

הסופר, המרצה וגורו המנהיגות הידוע אימץ בגלוי את הפרעת הקשב שלו וכינה אותה "היתרון הגדול ביותר שלי". עוד גילה כי היא מאפשרת לו להתמקד באופן אינטנסיבי בפרויקטים ואמר כי הוא מפציר באחרים למנף את התכונות הייחודיות שלהם במקום לדכא אותן. עבורו ADHD היא עדשה ייחודית שמעצבת את נקודות המבט פורצות הדרך שלו. "יש לי הפרעות קשב וזה אחד היתרונות הגדולים ביותר שלי. בטח, יש לזה חסרונות. קשה לי יותר להתמקד בדברים שלא מעניינים אותי, אבל זה אומר שאני צריך להתמקד בעשיית דברים שכן מעניינים אותי. יש לי יתרון לא נורמלי ואני מרחם על כל האנשים שלא מסוגלים להתמקד במשהו כמו אלה עם ADD או ADHD".

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Simon Sinek‎‏ (@‏‎simonsinek‎‏)‎‏

מל רובינס

המנטורית ומגישת הטוויזיה אובחנה עם הפרעת קשב רק בבגרותה, וסיפרה כי בזכותה היא חשה שליחות אנרגטית ביכולתה להתחבר לקהלים מגוונים. חוק חמש השניות שפיתחה – טכניקת עזרה עצמית – יכול לשמש גם ככלי מעשי לניהול תסמיני ADHD ולהשגת אתגרים.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎Mel Robbins‎‏ (@‏‎melrobbins‎‏)‎‏

ד"ר שירלי הרשקו היא פסיכותרפיסטית המומחית בתחום הקשב