פנייה שכיחה של הורים לרופא הילדים או לאורתופד ילדים היא לגבי כפות רגליים שטוחות. התלונות לרוב הן על "קריסה" של כף הרגל או הקרסול, על כף רגל שטוחה או על הליכה כשכפות הרגליים פונות החוצה. כל התיאורים הללו מתייחסים למצב הנקרא "כף רגל שטוחה".

מהי כף רגל שטוחה?

כף רגל מתוארת כשטוחה כאשר החלק הפנימי של כף הרגל נוגע ברצפה ואינו יוצר קשת. כיוון שזהו מבנה תלת ממדי מורכב, לרוב תצטרף להיעדר הקשת "קריסה" של העקב פנימה ו/או פנייה חיצונית של כף הרגל.

כף רגל שטוחה בילדים

כף רגל שטוחה היא מצב שכיח ותקין בילדים, כיוון שהקשת עצמה נוצרת באופן הדרגתי עם הגדילה וההתפתחות המוטורית של הילד. עם הירידה בגמישות הרצועות והשיפור בשליטה השרירית של כף הרגל נבנית הקשת הפנימית באופן הדרגתי עד גיל 6. מצב זה, לרוב, אינו גורם לכאבים או מגבלה תפקודית.

מה קורה אם לא מתפתחת קשת בכף הרגל?

בכ-25 אחוז מהמתבגרים והבוגרים לא תתפתח קשת בכף הרגל או שתתפתח קשת חלקית בלבד. מתוכם, לרובם לא יהיו תלונות או מגבלה תפקודית והם יוכלו לבצע פעילות גופנית מלאה ואף תחרותית. חלק קטן בלבד מהבוגרים עם כפות רגליים שטוחות יסבלו מכאבים בכפות הרגליים, בברכיים או בגב התחתון, מעייפות בהליכה או מקושי בהתאמת נעליים. לרוב כאבים אלו יופיעו בגילאי העשרה והלאה ולא בגילים צעירים יותר. במקרים כאלה מומלץ לפנות לאורתופד.

האם כדאי לקנות לילד עם כפות רגליים שטוחות נעליים מיוחדות או מדרסים?

אם לילד יש כף רגל שטוחה ואין לו כאבים או מגבלה – אין צורך בטיפול מיוחד. נעליים מיוחדות, מדרסים, פיזיותרפיה או סדים לא ישנו את המהלך הטבעי של בניית הקשת בכף הרגל. להפך, כמה מחקרים (שבוצעו במדינות שבהן ילדים רבים הולכים יחפים או עם כפכפים בלבד) הראו כי הליכה יחפה או עם נעליים רכות וללא תמיכה מעודדות חיזוק שרירים של כף הרגל ובניית קשת יותר מאשר הליכה עם נעל תומכת. במידה שהילד מתלונן על כאבים או שמתרשמים מפגיעה תפקודית, מומלץ להיבדק על ידי אורתופד.

מה בודקים בכף רגל שטוחה?

בבדיקה נתרשם ממנח כף הרגל במנוחה, בעמידה ובעמידה על קצות האצבעות כדי להעריך כף הרגל שטוחה אך גמישה או אם היא שטוחה ונוקשה (מה שיכול להצביע על בעיה במבנה עצמות כף הרגל), כמו כן נבדוק את טווח התנועה של מפרק הקרסול, מפרקי כף הרגל ונוכחות קיצור של גיד אכילס או שרירי התאומים, מצב שמופיע בשכיחות רבה עם כף רגל שטוחה ויכול לגרום לכאבים. נבדוק את כוח שרירי השוק וכף הרגל והשליטה בהם והיכן מופיעים הכאבים.

כפות רגליים שטוחות מאחור (צילום: באדיבות היחידה לאורתופדיה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית)
כפות רגליים שטוחות מאחור | צילום: באדיבות היחידה לאורתופדיה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית

האם יש צורך בצילום רנטגן?

לרוב אין צורך בצילום רנטגן או הדמיה אחרת לצורך הבדיקה.

מה הטיפול בכף רגל שטוחה?

הטיפול בכף רגל שטוחה מתייחס לכאבים או תפקוד בלבד ואינו נועד לתקן את מראה כף הרגל. הטיפול מתחלק לטיפול ניתוחי ושאינו ניתוחי. רוב הילדים ישתפרו בטיפול שאינו ניתוחי ואילו אחוז קטן בלבד יזדקק לטיפולים ניתוחיים.

הטיפול הלא ניתוחי יכלול נעליים עם תמיכה פנימית, מדרסים או סדים ו/או פיזיותרפיה לחיזוק שרירי כף הרגל ומתיחות של שרירי התאומים. לעיתים נמליץ על מנוחה או הפחתת פעילות גופנית במידה שנתרשם מכאב עם עומס מוגבר. יש לזכור כי טיפולים אלה לא ישנו את מבנה כף הרגל ונועדו לשפר את התפקוד ולהפחית כאבים.

מדרסים (צילום: Robert_Chlopas, Shutterstock)
אם אין כאבים או מגבלה - אין צורך במדרסים | צילום: Robert_Chlopas, Shutterstock

>> סוד היחפנים: האנשים שהחליטו לרוץ יחפים
>
> בליטה בכף הרגל: למה זה קורה ואיך מטפלים

הטיפול הניתוחי מופנה למי שלמרות הטיפול הלא ניתוחי ממשיך לסבול מכאבים או ממגבלה תפקודית.
הטיפול כולל כמה אפשרויות ניתוחיות:

  1. ארטרוארזיס – ניתוח המיועד לכפות רגליים שטוחות וגמישות ב"גילאי העשרה". בניתוח זה מוחדר משתל למרווח בין עצמות העקב המונע את הקריסה של עצמות העקב זו כלפי זו. לאחר ניתוח זה תהיה מותרת דריכה מלאה, לרוב לאחר הניתוח תהיה תקופת הסתגלות למנח החדש של כף הרגל ותקופה נוספת של טיפול פיזיותרפי.
  2. תיקון כף הרגל על ידי חיתוך עצמות העקב וכף הרגל – "הארכת עמודה לטרלית" – ניתוח שניתן לבצע גם בגיל מבוגר יותר או במקרים של כף רגל שטוחה שאינה גמישה. לאחר ניתוח זה ישנה תקופה של שישה שבועות שבהם הרגל צריכה להיות בגבס ואסורה הדריכה על כף הרגל. לאחר מכן שוב תהיה תקופת הסתגלות ופיזיותרפיה.
  3. תיקון על ידי איחוי עצמות – במקרים מורכבים יותר, שבהם יש פגיעה עצבית או שחיקה של מפרקים, התיקון ייעשה על ידי איחוי של עצמות כף הרגל במנח תקין.
  4. שילוב של השיטות השונות.

נקודות חשובות:

  • כף רגל שטוחה וגמישה הינה ממצא נורמלי ותקין בילדים עד גיל 6.
  • אין צורך בטיפול במדרסים או בנעליים מיוחדות בגילים אלו, ייתכן אפילו כי יש יתרון בנעליים גמישות, ללא תמיכה.
  • יש לפנות לרופא במידה שיש כאבים או מגבלה תפקודית או במידה שיש החמרה או א-סימטריה במנח כף הרגל.
  • ישנם טיפולים שונים, ניתוחיים ושאינם ניתוחיים, להקלת כאבים ולשיפור התפקוד.

ד"ר אלי סידון הוא מומחה לאורתופדית ילדים וניתוחי כף רגל ביחידה לאורתופדיה במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית