View this post on Instagram

קמתי היום עם שמחה בלב. כבר יומיים שאני בבית וטפו טפו מצבי השתפר. אפילו התחלתי טיפול חדש ובאופן לא מוזר בכלל(הרי אני אופטימית חסרת תקנה) יש לי אמונה לגביו. הפרופסור שלי עידו וולף מאוד מתעקש עליו למרות שהוא טיפול ניסיוני והתחושה הזאת עושה לי טוב. אז הנה, אחרי שכבר כמעט וויתרתי ואחרי שכבר ממש נפרדתי, אני פה. חיה ונושמת ושמחה . אני מרגישה טוב ואין כאבים.יש תאבון נהדר וחוץ מחולשה קלה בגלל ההמוגלובין הנמוך הכל בסדר. אני מרגישה שיש סביבי מערך ענק של אנשים תומכים. הרופאים הנפלאים שלי. המשפחה המתוקה שלי, כלכך הרבה חברים אהובים מאוד ואפילו האחיות המדהימות שבאות לדקור אותי כל בוקר בבית. יש לי את דר רוני צבר שמוכן בכל שלב לרפד לי את הקושי ולהיות שם דווקא ברגעי הסוף.להיות קיר עצום ותומך לכאבים ולמחשבות הקשות. אבישגי תכף מתחתנת וכולנו שמחים ומתרגשים כלכך. סוף סוף יש דיבורים בבית על שמלות ותפריט ומוסיקה ולא על מחלות. אני כלכך אוהבת את הכאן ועכשיו. כמה מפנק הוא יכול להיות כשלא מסתכלים יותר מדי קדימה. רק עכשיו, רק הרגע הזה. טוב לי ושמח ולא כואב. לחיי האהבה והשמחה והחיים ללא מכאוב

A post shared by Mirit Harari (@mirit_harari) on

למעלה משנה מירית הררי מתמודדת בגבורה עם סרטן הלבלב. הגישה החייכנים ונטולת הרחמים העצמיים שבה היא בוחרת, משמשת מודל עבור חולים רבים שמתייעצים איתה על בסיס יומי ונתמכים בכישוריה המעודדים. מי שעוקב אחר הפוסטים שהיא מעלה ברשתות החברתיות, יודע שמדובר במאבק מתמשך ומטלטל שכולל הרבה מאוד תובנות, ניצחונות וגם כמה רגעי תסכול, אותם אפשר לספור על יד אחת.                                                    

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

באחד הפוסטים שפרסמה לאחרונה, הררי הודתה שכמעט הרימה ידיים לאחר שסבלה מדימום רב ומצבה החמיר. "הגעתי לאיכילוב בחמישי האחרון במצב קשה ישר לחדר הלם באמבולנס שוב. המצב היה קשה ואני כבר וויתרתי. רציתי להישאר בבית ולדעוך לאיטי".

>> טיפולים להפחתת לחץ פסיכולוגי מונעים גרורות

למרבה השמחה, לפני כמה ימים היא שוב פרסמה פוסט, הפעם אופטימי יותר, ובו בישרה על טיפול חדשני שהיא עוברת, המעורר בה תקווה. "כבר יומיים שאני בבית וטפו טפו מצבי השתפר. אפילו התחלתי טיפול חדש ובאופן לא מוזר בכלל (הרי אני אופטימית חסרת תקנה) יש לי אמונה לגביו. הפרופסור שלי עידו וולף מאוד מתעקש עליו למרות שהוא טיפול ניסיוני והתחושה הזאת עושה לי טוב", כך כתבה.

טיפול ביולוגי: מתאים לאחוזים בודדים מהחולים 

ד"ר נעם אסנה, מנהל תחום אונקולוגיה בקופת חולים מאוחדת ומנהל המכון האונקולוגי בבית החולים ברזילי, מסביר שרק לאחוז קטן של חולי סרטן הלבלב ניתן להתאים טיפול ביולוגי. "עד לפני מספר שנים חולי סרטן גרורתי, היו זוכים לטיפול שכלל בעיקר כימותרפיה, אולם  כיום בין 4-7 אחוזים מהחולים מתאימים לטיפול ביולוגי, הניתן לפי פרוטוקול המחקר של  ד"ר טליה גולן מתל השומר".

"בניגוד לטיפול כימותרפי, טיפולים ביולוגיים מותאמים באופן אישי לחולים, כך שאחוזי ההצלחה שלהם גדולים יותר"

לדבריו, "הטיפול שייך לתחום רחב שמכונה 'רפואה מותאמת אישית', שבשנים האחרונות תופס תאוצה בתחום האונקולוגיה, ולעיתים מאפשר להתאים לחולה טיפול ממוקד ולפעמים יעיל יותר. הטיפול ניתן על סמך בדיקות גנומיות, המאפשרות לאתר מוטציות (שינויים) בגידול. ההנחה שעומדת בבסיס טיפול מותאם אישית היא שכל חולה מאופיין באלמנטים גנטיים וביולוגיים משלו, ולכן מה שמתאים לחולה אחד לא בהכרח מתאים לאחר.

הטיפול הביולוגי הוא למעשה שם כולל למספר סוגים של תרופות, הפועלות על התא הסרטני ועוצרות את התחלקותו. חלקן ניתנות בכדורים. בהנחה שהחולה אכן מתאים לטיפול ביולוגי, הוא עשוי לשפר מאוד את איכות חייו, ואף לחסוך ממנו את הצורך בטיפולים כימותרפיים, הכרוכים בתופעות לוואי לא נעימות. עם זאת, חשוב לציין שגם טיפולים אלה לרוב כוללים תופעות לוואי שונות כמו פריחה או שלשול. כמו כן, במקרים רבים הטיפול מאפשר להאריך את חיי החולה".

סרטן במספרים
סרטן במספרים

עוד ב-mako בריאות:
>> מומחים: זאת הסיבה שהקורונה לא נעלמה בקיץ
>> אלה המזונות המומלצים למניעת לחץ דם גבוה

View this post on Instagram

שבת בבוקר מול הנוף הנפלא שאני הכי הכי אוהבת. כבר יומיים שאני שרועה על הספה מול הנוף הזה. הגוף נח מערב החתונה. בבוקר החתונה הייתי במחלקה וקבלתי מתנות קטנות ( סטרואידים, נוזלים) לחיזוק. כל הערב רקדתי בלי הפסקה. אפילו את עצמי הפתעתילא נחתי לרגע ונהנתי כלכך. אחד הדברים שהכי פחדתי מהם הוא לעשות איזה פדיחה ביום החתונה ושיצטרכו להבהיל אותי לבית החולים. פחדתי לקלקל לאבישג ולגל ובכלל לכל המשפחה והטורחים הרבים במלאכה. אבל הנה הכל עבר בשלום והיה מושלם.זכיתי להיות בחתונת ביתי. היום שבת חתן. כולם כבר בבית הכנסת ואני אצטרף לחלק שאחרי, בבית משפחת קטן, המשפחה החדשה והנפלאה שלנו. פחות משבוע מהאשפוז האחרון. כלכך הרבה התרגשות היתה בשבוע הזה. כלכך הרבה שמחה בבית שלנו. כמה שכולם היו צריכים את ההפוגה הזאת והשמחה היתה עצומה. אז היום יום רגוע ונעים עם סקספון ואוכל טעים ומשפחה מצומצמת . אחכ חוזרים לשיגרה, בתקווה שתהיה נטולת דרמות ,אמבולנסים ואשפוזים. מאחלת שבת נפלאה לכולם❤️ @movilla1 השמלה שלי

A post shared by Mirit Harari (@mirit_harari) on

ד"ר אסנה מציין שכיום ישנם טיפולים חדשניים נוספים שאף הם מתאימים לחלק קטן מהחולים, כמו אימונותרפיה, שמיועדת לגייס את מערכת החיסון כדי שתילחם בגידול. "למרות האופטימיות, אנחנו עדיין מדברים במושגים של הארכת חיים ולא בהחלמה מלאה", הוא מבהיר.

"אני שמח לבשר שלאחרונה הצלחנו להכניס לסל הבריאות בדיקת סקר חדשה לגילוי מוקדם של סרטן הלבלב עבור נשים ממוצא אשכנזי", מציין ד"ר אסנה.