אם אתם סובלים מיגרנות, ייתכן שאתם בסיכון גבוה יותר לסבול מבעיות רפואיות אחרות. מיגרנות יכולות להיקשר למצבים רפואיים כמו דיכאון, בעיות בעיכול ומחלות לב.

"אחת הסיבות שמיגרנות הן כה שכיחות, היא כיוון שהרבה דרכים מובילות למיגרנה", מסביר ד"ר ריצ'רד ליפטון, מנהל מרכז מונטפיורי לכאבי ראש בניו יורק וסגן יו"ר מחלקת נוירולוגיה בבית הספר לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין . "ודרכים אלו עשויות להשתנות מאדם לאדם".

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

דיכאון

על פי ד"ר ליפטון, אם אתם סובלים ממיגרנה אחת לכמה זמן, יש לכם סיכון גבוה פי 2 לסבול מדיכאון, בהשוואה לאדם שאינו סובל כלל ממיגרנות. אם אתם סובלים ממיגרנות כרוניות (כ-15 ימים בחודש), הסיכון שלכם גבוה פי 4.

למרות שזה בהחלט אפשרי שאנשים הסובלים ממיגרנה יסבלו כתוצאה מהכאב מדיכאון, במקרים רבים הדיכאון יכול לבוא לפני. זה למעשה מראה כי לדיכאון ומיגרנה ישנם גנים משותפים במוח. "הסברה השכיחה ביותר, היא שישנה נטייה משותפת לשתי ההפרעות וכל אחת מהן יכולה להתבטא קודם", מסביר ד"ר ליפטון.

חרדה
כמחצית מהאמריקאים הסובלים ממיגרנה גם סובלים מחרדה | צילום: Ditty_about_summer, Shutterstock

חרדה

אנשים הסובלים ממיגרנות כרוניות עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לסבול מהפרעת חרדה. כמחצית מהאמריקאים הסובלים ממיגרנה גם סובלים מחרדה, על פי הקרן האמריקאית למיגרנה. בדומה לדיכאון, החרדה או המיגרנה יכולים להופיע קודם. "מטופלים הסובלים מחרדה נמצאים בסיכון גבוה יותר למיגרנות ולהפך", אומר ד"ר טשמה מונטית', ראש התכנית לכאבי ראש במחלקת הנוירולוגיה בבית הספר לרפואה מיאמי מילר.

עוד ב-mako בריאות
>> המחלה הקשה שנפוצה במזה"ת - ובארץ לא מכירים
>> זו הסיבה שהכתפיים שלכם תפוסות כל הזמן
>> הטריקים הפשוטים האלה מנצחים את החשק למתוק

שבץ

מחקרים שונים מצאו קשר בין שבץ הנגרם כתוצאה מקריש דם, למיגרנות עם אאורה או מיגרנות המלוות בתסמינים חושיים אחרים המקדימים את המיגרנה. על פי ד"ר ליפטון, אנשים הסובלים ממיגרנה עם אאורה בעלי סיכון גבוה פי 2, בהשוואה לשאר האוכלוסייה. אך בכללי, הסיכון הוא נמוך מאוד. "מיגרנות ובייחוד מיגרנות עם אאורה הן אופייניות לנשים צעירות – ונשים נמצאות בסיכון נמוך יותר לשבץ בהשוואה לגברים, גם אם הסיכון מוכפל, הוא עדיין מאוד נמוך". אם בכל זאת אתם חוששים, ישנם דרכים להפחתת הסיכון, כמו שמירה על לחץ דם בריא, שמירה על רמות הסוכר בדם, הכולסטרול והימנעות מעישון.

כאב בטן
אנשים הסובלים ממיגרנות נמצאים בסיכון גבוה לבעיות בעיכול | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בעיות עיכול

מומחים מאמינים שישנו קשר סבוך בין המעיים למוח, הם קוראים לזה ציר המעי-מוח. ד"ר מונטית' אומר כי לא רק שמערכת העיכול משפיעה על מצב הרוח שלכם, אלא שהמעי והמוח חולקים רקמות דומות ומוליכים עצביים דומים. אנשים הסובלים ממיגרנות, נמצאים בסיכון גבוה לבעיות בריאותיות הקשורות במערכת העיכול, כמו תסמונת המעי הרגיז, מחלות מעי דלקתיות וצליאק. מחקר מסוים אף מצא כי תינוקות הנולדים לאימהות הסובלות ממיגרנות נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בקוליק, מצב רפואי התוקף תינוקות ומתבטא בהתקפי כאב בטן פתאומיים.

משקל-עודף

אם אתם סובלים ממיגרנות, משקל-עודף עשוי להחמיר אותן. אם אף פעם לא סבלתם ממיגרנה, משקל-עודף עשוי לגרום לכך. "מחקרים מסוימים מראים כי אנשים שעולים במשקל, עם הזמן מפתחים סיכון גבוה יותר למיגרנות", מסביר ד"ר מונטית'. ייתכן שהמכנה המשותף הוא דלקת, שיכולה להיגרם כתוצאה ממשקל-יתר. ירידה במשקל יכולה לסייע במצב הזה – מחקר הראה שקבוצת אנשים הסובלים ממשקל-עודף ומיגרנות, שעברו ניתוח לקיצור קיבה וירדו במשקל חוו פחות התקפי מיגרנה. הקפדה על תזונה נכונה יכולה בהחלט לעזור לכם למנוע מיגרנות. מזונות כמו יין אדום, שוקולד ובשר מעובד יכולים להוביל להתקפי מיגרנה.