אם חוויתם לאחרונה בחילות, הקאות וכאבי בטן, ייתכן מאוד שמדובר בווירוס בקיבה או בקלקול קיבה, אבל לעתים תסמינים אלו מעידים על מצבים רפואיים אחרים שדורשים טיפול. אם חוויתם לאחרונה בחילות ולא הצלחתם בדיוק להצביע על הבעיה (לא שתיתם הרבה אלכוהול או אכלתם דג נא, למשל), ייתכן שמדובר בסימן לבעיה רפואית אחרת שקשה יותר לזהות. הנה כמה מצבים רפואיים שעשויים לגרום לבחילות ולכאבי בטן. חשוב להוסיף כי כאבי בטן יכולים להעיד על מחלות שונות, ולכן אם חווים כאבים לעתים תכופות, רצוי להיוועץ ברופא.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

חרדה

בחילה היא תסמין נפוץ לחרדה. כשאתם באמצע התקף פניקה, או כאשר הגוף שלכם נכנס למצב של "הילחם או ברח", אדרנלין משתחרר למחזור הדם שלכם ומכין אתכם ללחימה מול האויב או לבריחה מהירה. במקביל, פונקציות אחרות בגוף כמו עיכול מפסיקות לפעול – מה שמוביל להצטברות של רעלנים מסוימים בגוף. לבסוף, אותות כימיים מגיעים למוח שלכם ומעוררים את תחושת הבחילה.

חמצת קטוטית סוכרתית

על פי ד"ר אליזבת הולט, אנדוקרינולוגית, בחילות, הקאות וכאבי בטן עלולים להיות סימן לסיבוך של סוכרת מסוג 1. חמצת קטוטית סוכרתית מתרחשת כאשר תאים שצמאים לאנרגיה (תאים שאינם מקבלים את הסוכר שהם זקוקים לו, כשהגוף אינו מייצר מספיק אינסולין) מתחילים לשרוף שומן בשביל אנרגיה וגורמים להצטברות ניכרת של תרכובות אורגניות הנקראות קטונים, בשתן ובדם. אנשים לרוב מתחילים להרגיש רע (כולל בחילות), כשהם נכנסים למצב של חמצת קטוטית סוכרתית. מצב רפואי זה עלול לגרום לתרדמת ואף למוות, בייחוד בקרב אנשים שאינם מודעים לכך שהם לוקים בסוכרת ואינם יודעים לזהות את הסימנים המקדימים, הכוללים צימאון עז ומתן שתן באופן תכוף.

עוד ב-mako בריאות
>> ראו הוזהרתם: 3 מאכלים שגורמים לצלוליט
>> בני ה-31 עלו ארצה ואז גילו את הנורא מכל
>> נשארים הרבה בבית? יש לזה יתרון מפתיע

התקף לב

התסמינים להתקף לב בקרב נשים קצת שונים יותר מהסימפטומים הנפוצים אצל גברים. על פי ד"ר אמנון בנימינוביץ, קרדיולוג - בחילה וכאבי בטן הם תסמינים נפוצים יותר להתקף לב בקרב נשים, בשונה מלחץ בחזה שנפוץ יותר אצל גברים. ד"ר בנימינוביץ מספר כי מטופלות מסוימות הגיעו אליו עם תסמינים של רפלוקס קיבתי-ושטי, כשלמעשה הן חוו התקף לב. "לעתים, כאב של התקף לב עשוי להיות מתואר ככאב בטן, באמצע או בחלק העליון של הבטן, לא כאב חד – אלא חוסר נעימות או תחושה של קלקול קיבה", הוא מסביר.

הקאת יתר עקב צריכת קנאביס

מריחואנה ידועה בכך שהיא יכולה להפחית בחילות, אך לאנשים מסוימים מריחואנה עשויה לעשות בדיוק את ההפך. בארה"ב נרשמו מקרים רבים של הקאת יתר בעקבות שימוש בקנאביס, מצב רפואי שעלול לגרום להתקפי בחילות והקאות. ישנם מקרים כה חמורים של הקאות, שמטופלים מסוימים אף סבלו מקרע בוושט. מדענים עדיין אינם יודעים מה הסיבה שעומדת מאחורי תופעה זו, אך הפסקת השימוש במריחואנה הראתה הפחתה ניכרת במרבית המטופלים, על פי דוח שפורסם ב-2016.