אחד הדברים שעוזרים לנגיף הקורונה להתפשט בקלות יחסית באוכלוסייה, הוא הקושי לזהות את המחלה כשהיא עוד בתחילתה. זה גורם לכך שאנשים עלולים להדביק אחרים עוד לפני שהם בעצמם שמו לב לכך שנדבקו. זה הוביל למחקרים רבים שניסו להתחקות אחר התסמינים של נגיף הקורונה ולהבין אילו סימנים ייחודיים יכולים להיות לנגיף. עם הזמן התגלה כי ישנם תסמינים מסוימים שנפוצים יותר מאחרים בקרב חולי קורונה, ביניהם שיעול יבש, קשיי נשימה ואובדן או שינוי בחוש הטעם והריח.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

 מחקר חדש חושף תסמינים שיכולים להיות סימנים ראשוניים לקורונה, עוד לפני הופעת תסמינים אופייניים אחרים, כמו אובדן חוש הטעם והריח.

צוות חוקרים מאוניברסיטת ברצלונה רצה לבדוק לעומק את אובדן חוש הריח והטעם שחווים חולי קורונה רבים. במחקר השתתפו 35 אנשים חיוביים לקורונה וקבוצת ביקורת של אנשים בטווח גילים זהה. מתוך כלל המשתתפים, נמצא כי 68 אחוזים דיווחו על תסמין אחד לפחות שקשור לאף. בנוסף לכך, הם דיווחו על "תחושה מוזרה באף" ועל יובש חריף באף. 52 אחוזים מהמטופלים דיווחו על תחושה מתמשכת שהרגישה כמו לאחר שטיפת אף. התסמינים הללו הופיעו לצד אובדן חוש הטעם והריח אך נראה שהם גם הופיעו עוד לפני – ונמשכו במשך כ-12 ימים בממוצע.

אישה חולה (צילום: Shutterstock)
מטופלים רבים דיווחו על תחושה מוזרה באף ויובש קיצוני | צילום: Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מחקר חדש חושף מידע אופטימי על נוגדנים
>> התלוננה במשך שנתיים לרופאים – עד שמתה מסרטן
>> הטעות הנפוצה שכולם עושים במקלחת

החוקרים מציינים במאמרם כי הם סבורים שהתסמינים הללו באף יכולים לעזור לאבחון מוקדם של קורונה – במיוחד בקרב אנשים עם תסמינים קלים. לפיכך, ממצאים אלה עשויים לתרום לבלימת התפשטות הנגיף. עם זאת, חשוב להדגיש כי המאמר פורסם באתר medrxiv שמפרסם מחקרים מדעיים לפני שעברו ביקורת עמיתים, כך שיש לחכות ולראות אם הממצאים הללו אכן מדויקים. אך אין ספק שמחקרים נוספים יעזרו להבין אם אכן מדובר בתסמינים ראשוניים שנפוצים בקרב חולי קורונה.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ה' (25.11.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.