בתקופה האחרונה נחשפות יותר ראיות לכך שמשטחים מהווים פחות סכנת הדבקה ממה שסברו בחודשים הראשונים של המגפה. מחקרים שיצאו בחודשים האחרונים, כמו גם מומחים ברחבי העולם, מציינים כי הסיכוי להידבק בנגיף הקורונה ממגע במשטח מזוהם נמוך באופן משמעותי. הדבקה טיפתית מאדם לאדם (כלומר טיפות הנפלטות ממערכת הנשימה של חולה – המגיעות למערכת הנשימה של אדם בריא עקב מגע קרוב) הייתה ונשארה גורם ההדבקה העיקרי בנגיף הקורונה.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בראיון שפורסם לאחרונה במגזין המדעי Nautilus, מוניקה גנדי, מרצה לרפואה באוניברסיטת קליפורניה, ציינה כי הדרך הקלה ביותר להידבק בנגיף היא באמצעות חשיפה להפרשות מהאף או מהפה של אדם חולה. היא הדגישה כי הדבקה באמצעות משטחים היא הרבה פחות סבירה. "היה הרבה פחד בתחילת המגפה סביב הידבקות דרך חפצים מזוהמים. היום אנחנו יודעים שמקור ההדבקה הוא לא מלגעת במשטחים ואז לגעת בעין. זה מלהיות קרוב לאדם שפולט את הנגיף מהאף ומהפה, במרבית המקרים, מבלי שכלל הם מודעים לכך", אמרה גנדי.

היא הוסיפה כי הווירוס שנותר על משטחים הוא לרוב לא חזק מספיק כדי להדביק אנשים ולגרום להם לחלות. טענה דומה הועלתה לא מזמן על ידי מומחים, כמו גם במחקרים, שהראו כי לרוב שאריות הנגיף על משטחים לא מספיק משמעותיות כדי שאדם יפתח מחלה. מחקרים שנעשו בתנאי מעבדה וניסו לבדוק עד כמה שאריות של נגיף הקורונה ממשטח יכולות לשגשג בתרביות, הראו כי הנגיף אינו חזק מספיק כדי להמשיך להתרבות בתנאים אלה.

מנקה ידית (צילום:  Maridav, shutterstock)
אפשר לחשוש פחות מידיות של דלתות | צילום: Maridav, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> התרופה לקורונה כבר כאן, למה לא משתמשים בה?
>> מחקר חושף: ההרגל הנפוץ הזה גורם לעלייה במשקל
>> תביעה: רופאה צעירה מתה בעקבות זריקת אפידורל

בתחילת המגפה, פורסמו לא מעט מחקרים שהראו כי נגיף הקורונה מסוגל לשרוד שעות ארוכות – וגם ימים – על משטחים וחפצים. בעקבות זאת, התעוררה לא מעט בהלה בקרב הציבור הרחב. עם זאת, נראה שמחקרים אלו לא בדקו עד כמה שאריות הנגיף הללו בכלל מסוגלות לגרום למחלה. היום, מומחים טוענים כי הן זניחות ולא מהוות מקור הדבקה משמעותי, כפי שפורסם לא מזמן במאמר בכתב העת הנודע The Lancet. גם מחקר שנעשה באוניברסיטת קליפורניה הגיע למסקנות דומות.

מובן שאין זה אומר שיש לזנוח את כללי ההיגיינה של שטיפת ידיים מרובה ויסודית, במיוחד אם אתם נמצאים בחלל סגור עם אנשים רבים והסיכוי להדבקה גבוה יותר. אך אין ספק שמסקנות אלו מוכיחות אף יותר את החשיבות של עטיית מסכות ושמירה על מרחק של שני מטרים לפחות – הצעדים החשובים ביותר למניעת הדבקה טיפתית מאדם לאדם.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ב' (05.10.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.