עטיית מסכה היא חלק בלתי נפרד מהמלחמה במגפת הקורונה. מחקרים הוכיחו כי המסכה מגנה עלינו ועל אחרים בכך שהיא מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון להדבקה ולהתפשטות של הנגיף. לכן מדינות רבות (וביניהן כמובן גם ישראל) הפכו את עטיית המסכות לחובה במרחבים ציבוריים.

עם זאת, שגרת המסכות החדשה הביאה עמה גם לא מעט קשיים. הקיץ הלוהט שעובר עלינו הופך את עטיית המסכה לאתגר של ממש ולא מעט אנשים (לרוב אלו שעוטים מסכה במשך שעות ארוכות) סובלים מאקנה בעקבות השילוב של מסכה והזעה מרובה. רבים סובלים מכאבים באוזניים בגלל הגומי ואפילו רופאי שיניים דיווחו לאחרונה על עלייה במטופלים שסובלים מריח פה חריף יותר מאי פעם. כעת מאמר שפורסם בכתב העת הרפואי Ophthalmology חושף תופעת לוואי נוספת: יובש בעיניים. אבל אל דאגה, כי יש גם פתרונות.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לפי כותבי המאמר, חוקרים בתחום האופתלמולוגיה מאוניברסיטת יוטה, נראה שנצפתה עלייה במקרים של יובש וגירוי בעיניים בקרב אנשים שעוטים מסכות לעתים קרובות. לפי החוקרים, למסקנות אלו יכולות להיות "השלכות משמעותיות על בריאות העיניים ומניעת זיהומים, שכן שימוש במסכות ככל הנראה ימשיך גם בעתיד הקרוב".

יובש בעיניים נגרם כתוצאה מליקוי בייצור הדמעות; לרוב מדובר בהרכב לקוי של נוזל הדמעות, או בכמות לא מספקת שלהן. כיוון שדמעות אחראיות לשמירה על לחות העיניים, זה יכול להוביל ליובש. יובש בעיניים היא תופעה נפוצה יחסית, במיוחד לאחר השתלטות המסכים על חיינו, שכן בהייה ממושכת במסכי מחשב וטלפונים גורמת לנו למצמץ פחות ולפיכך מייבשת את העיניים. אך ישנם גורמים נוספים שיכולים להוביל ליובש בעיניים, ביניהם ניתוח לייזר, תרופות מרשם מסוימות, מזג אוויר יבש ועוד. התסמינים של יובש בעיניים כוללים בין היתר תחושה של עצם זר בעין, אדמומיות, רגישות לאור, תחושת צריבה בעיניים וראייה מעורפלת.

הקשר המפתיע שבין מסכות ליובש בעיניים

יובש בעיניים בעקבות עטיית מסכה נחשב לתופעה חדשה, עד כדי כך שהחוקרים ציינו במאמרם כי עד כה טרם דווח עליה בספרות הרפואית. בהתאם לכך, טרם נבדקו הסיבות לכך. אך יש לחוקרים כמה תאוריות.

החוקרים סבורים כי סיבה אפשרית לכך עשויה להיות בשל בעיה של זרימת אוויר. כשאתם נושמים פנימה והחוצה והמסכה רופפת ולא צמודה מספיק לפנים – האוויר שנשפתם יכול לזרום למעלה לכיוון העיניים. וזה יכול לגרום ליובש, כמו כשאתם מרגישים משב רוח חזק או כשאתם מתקרבים יותר מדי למזגן. עם זאת, ציינו החוקרים כי גם אנשים שעטו מסכות שהיו סגורות היטב וצמודות לפנים, עדיין סבלו מבעיות בעיניים. הסברה הרווחת היא שגם מסכות שסגורות יותר מדי, יכולות להיות בעלות חיסרון אחר: הן עלולות למשוך למטה את הריסים התחתונים ולמעשה בכך יכולות למנוע מצמוץ תקין.

עיניים אדומות (צילום: Domaskina, Shutterstock)
אדמומיות בעיניים ותחושת צריבה | צילום: Domaskina, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> ייתכן שברזיל הצליחה להגיע לחסינות עדר
>> נכון או לא נכון? בדקנו 10 מיתוסים על תזונה
>> מחקר: בשבועיים הקרובים נגיע לשיא – ואז ירידה

אז איך אפשר למנוע יובש בעיניים בעקבות מסכות?

הדבר הכי חשוב – זה לוודא שהמסכה יושבת היטב על הפנים שלכם. לא צמודה מדי ולא רופפת מדי. מומלץ מסכות עם ברזל באף שמאפשרות להצמיד אותן וכאלה עם גומי שניתן להתאמה אישית, כך תוודאו שהמסכה מותאמת לפנים שלכם בצורה הטובה ביותר.

דרך נוספת היא להצמיד לחלק העליון של המסכה נייר טישו מגולגל. "זה מוסיף ריפוד לחלק העליון של המסכה ומונע בריחת אוויר", הסבירה ד"ר קנסה-ת'סן בראיון ל-health.com. היא מוסיפה כי ניתן גם להשתמש בנייר דבק רפואי, אך עדיף להדביק אותו באזור הלחי ולא מתחת לעיניים כי זה יכול לפגוע בפעולת המצמוץ.

קומפרסים חמים על העיניים יכולים גם הם לעזור, כיוון שהם מפעילים את בלוטות המייבומיאן, שאחראיות על שימון הדמעות. מומלץ לעשות את זה בלילה לפני השינה. ואם אתם מרגישים שהיובש בעיניים חמור במיוחד ומפריע לכם ביומיום, מומלץ להיוועץ ברופא, שיוכל להמליץ לכם על טיפול מתאים וככל הנראה ירשום לכם טיפות עיניים.

 אין ספק שכולנו עוברים תקופת הסתגלות לא קלה עם המסכות, אבל כיוון שנכון לעכשיו, נראה שהן לא הולכות להיעלם בקרוב, לפחות לאט לאט נוכל ללמוד איך לחיות איתן טוב יותר.

>> כך תמנעו את נזקי העור מהמסכה

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ב' (07.09.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.