13,877 חולי קורונה חדשים אובחנו ביממה האחרונה בישראל. מדובר בנתון היומי הגבוה ביותר מאז סוף חודש מרץ האחרון. לצד זאת, ובמקביל לעלייה במקרי האשפוזים, מקדם ההדבקה ממשיך לרדת והוא עומד כיום על 1.06. במשרד הבריאות לא שוקלים כרגע שינוי או החמרה בהנחיות הבידוד, וגם מתחמי בדיקת הקורונה ממשיכים לפעול באופן שגרתי.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

"ביטול חובת הבידוד למאומתים לא נשקל כרגע", אומרת ד"ר שרון אלרעי פרייס בשיחה עם mako בריאות. "בשלב הזה שאנחנו רואים שיש הרבה מאוד מאומתים, אנחנו לא מסירים את חובת הבידוד אבל אנחנו כל הזמן בוחנים את ההנחיות. הורדנו את הבידוד למגעים וכל הזמן יש שינויים בהנחיות, כפי שרואים בשנתיים וחצי האחרונות, בהתאם למצב".

כמה מכלל הנדבקים כבר חלו בעבר? "הווריאנט הנוכחי, BA5, מדבק אולם לא כמו באומיקרון שם תוך ימים עשרות אלפים נדבקו. כן אנחנו רואים שאנשים שנדבקו בעבר יכולים להיות חולים והיו לנו כמעט אלף אנשים שזאת המחלה השלישית שלהם. לכן ההמלצות לעטות מסכות ולהיבדק לפני שמבקרים את סבא וסבתא, תקפים לכולם".

ד"ר פרייס מסבירה: "אין לנו תשובה מהי רמת החיסוניות של אדם שנדבק. בכל גל יש מאפיינים שונים, קשה להתייחס לזה כשפעת כי המשתנים לא יציבים. אנחנו כן יודעים להגיד שאנשים מחוסנים נמצאים במצב טוב יותר מאנשים שלא התחסנו".

בדיקת אנטיגן ביתית (צילום: 123rf)
בדיקת אנטיגן ביתית | צילום: 123rf

מהן הנחיות הקורונה המעודכנות?

בישראל יש כיום 66,579 חולי קורונה פעילים, 1,189 מהם מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ. כאשר מצבם של 374 חולים מוגדר כקשה, מתוכם 50 מונשמים. המצב הכלכלי ותקופת הבחירות הורידו את הקורונה מהכותרות הראשיות למרות המספרים הגבוהים. עושים סדר בהנחיות התקפות נכון להיום:

מי מחויב בבידוד? כל מי שקיבלו תוצאה חיובית בבדיקת קורונה, PCR או אנטיגן מוסדית, מחויבים בכניסה לבידוד, כולל מחוסנים ומחלימים. בניגוד לעבר אין צורך לדווח למשרד הבריאות על הכניסה לבידוד.

מי שהיה במגע עם מאומת לקורונה אינו מחויב בבידוד. זה נכון גם למי שמתגורר באותו הבית עם מאומת.

כמה זמן צריך להיות בבידוד? משך הבידוד יהיה חמישה ימים, כאשר ביום הרביעי יש צורך בבדיקת אנטיגן ביתית, בדיקה נוספת יש לעשות ביום החמישי. במידה ותוצאות שתי הבדיקות הביתיות שליליות, ניתן לצאת מהבידוד. במידה והן חיוביות חובה להישאר בבידוד עוד יומיים, כלומר שבעה ימים, ואז לצאת מהבידוד בלי בדיקה נוספת.

בדיקת PCR. כיום ניתן לעשות בדיקות PCR בכל קופות החולים וב-32 מתחמים של פיקוד העורף המפוזרים מצפון ועד לאילת שבדרום. יש עוד 51 מתחמי בדיקות של מד"א אשר פרוסים גם כן בכלל הערים והמועצות האזוריות מצפון ועד לאילת.

בדיקת PCR בקופות החולים ובמתחמי פיקוד העורף נעשות ללא תשלום, למעט בדיקה ליציאה מהארץ.

בדיקת אנטיגן. בדיקות אנטיגן מוסדיות ניתן לעשות בכלל קופות החולים או בתחנות המורשות שבמתחמי פיקוד העורף ומד"א.