בחודש יוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) הצהיר כי עישון סיגריות עלול לגרום לאנשים להיות רגישים יותר לנגיף הקורונה, בעיקר בשל העובדה שנגיף הקורונה תוקף את מערכת הנשימה, שאצל מעשנים כבר פגועה וחלשה יותר, בהשוואה לאנשים שלא מעשנים סיגריות. כעת מחקר חדש שנעשה במעבדה ממחיש בדיוק עד כמה מעשנים נמצאים בסיכון להיפגע יותר מנגיף הקורונה.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר נעשה על ידי מדענים מאוניברסיטת UCLA (אוניברסיטת קליפורניה), תוך שימוש בתאי גזע אנושיים שנלקחו מתורמים, לבניית תרבית תאים שתעזור להם להתמקד באזור מסוים במערכת הנשימה. חלק מהתאים נותרו כפי שהם ואחרים נחשפו לעשן סיגריות במשך שלוש דקות ביום, במהלך ארבעה ימים. גם התאים הנקיים מעישון וגם אלו שנחשפו לעשן סיגריות נחשפו לנגיף הקורונה כדי לראות כיצד הנגיף מתנהג בשני המקרים.

לפי החוקרים, שפרסמו את מסקנותיהם בכתב העת הרפואי Cell Stem Cell, התאים שנחשפו לעשן סיגריות נדבקו פי 2-3 יותר בנגיף הקורונה בהשוואה לתאים שלא נחשפו לעשן סיגריות. "אם משווים את דרכי הנשימה לחומות גבוהות שמגנות על טירה, עישון סיגריות זה כמו ליצור חורים בחומות הללו", אמרה ד"ר בריג'יט גומפרטס, ממחברות המחקר.  

אישה מכבה סיגריה (צילום: buenaventura, shutterstock)
נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים בשל הקורונה | צילום: buenaventura, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> זה מה שמדווחים נסייני החיסון של "פייזר"
>> קבלו אותו: הירק שמפחית חשק למתוק
>> אוכלים כשאתם בסטרס? מצאנו פתרון עבורכם

נראה כי עישון מונע ממולקולות חשובות (אינטרפרונים) שמהוות חלק מהתגובה של המערכת החיסונית, מלעבוד כראוי. האינטרפרונים מהווים קו ההגנה הראשון של המערכת החיסונית. תפקידם להעביר מסרים לתאים נגועים לייצר חלבונים שיתקפו את הפתוגן (מחולל המחלה) שחדר לגוף ולפיכך הם הכרחיים למלחמה בזיהומים בשלב הראשוני של ההדבקה. בנוסף לכך, הם מזהירים תאים שטרם נדבקו, כך שיתכוננו לנגיף. במילים אחרות, עישון פוגע בתגובה של המערכת החיסונית, מחליש אותה וזה יכול לגרום לנגיף לתקוף חזק יותר ולהוביל לצורה חמורה יותר של מחלת הקורונה, עם סיכון גבוה יותר לסיבוכים.

מחקרים אחרים שפורסמו בנושא הראו כי כשמעשנים מתאשפזים בבית החולים בעקבות הקורונה, הם בסיכון גבוה יותר להתדרדרות מהירה של המחלה ולמוות, בהשוואה לאנשים שלא מעשנים שמתאשפזים בשל הקורונה.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ה' (19.11.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.