הגל השישי כאן עם המשך העלייה בכל מדדי התחלואה ומקדם הדבקה שעומד על מעל אחד כבר למעלה משבועיים, מה שאומר שהמגפה ממשיכה להתפשט. אתמול אומתו 9,568 נבדקים, קצת יותר מ-30% מכלל הבדיקות. למרות זאת, האופטימיות במשרד הבריאות נשמרת. פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמן זרקא אמר אתמול כי, "ההנחה שלנו היא שגל BA5 יהיה יותר קל מגל האומיקרון שהיה בינואר".

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

לצד העלייה בתחלואה, מקדם ההדבקה מצטמצם בשבועיים האחרונים. כיום הוא עומד  על 1.27 זאת לאחר שלפני שבוע הוא עמד על 1.32 ובתחילת החודש הוא עמד על 1.52. לעומת זאת מספר החולים הקשים נמצא במגמת עלייה קבועה - היום מספר החולים הקשים עומד על 212, לפני שבוע 140 ולפני שבועיים הם היו 90, כלומר יותר מהכפלה תוך 14 יום. מה אפשר ללמוד מהנתונים האלו ביחס להמשך הגל? 

"זה נכון שיש ירידה בקצב העלייה אבל העלייה עדיין קיימת", אומר ד"ר אריאל ישראל, חוקר ראשי בלאומית שירותי בריאות. "כל אחד שנדבק מדביק יותר מאחד בממוצע ולכן למרות הירידה היחסית במקדם ההדבקה אנחנו עדיין רואים עלייה בחולים הקשים. רק אם מקדם ההדבקה ימשיך לרדת מתחת ל-1 נהיה במגמת הצטמצמות מה שיתבטא גם במספר החולים הקשים".

"המצב שלנו הרבה יותר טוב גם בגלל החיסון הרביעי וגם בגלל תרופת הפסקלוביד, תרופה מאוד יעילה למניעת מחלה קשה כשהיא ניטלת בימים הראשונים לסימפטומים. אנחנו מאוד ממליצים גם להתחסן בחיסון רביעי שעוזר לכל הפחות למנוע מחלה קשה וגם לקבל את הפסקלוביד בעיקר בקבוצות הסיכון.

האם להערכתך בחודשים יולי אוגוסט נגיע למצב של הגבלות?
"אנחנו במצב טוב יותר מהגלים הקודמים בגלל החיסון והפסקלוביד מה שמהווה סיבה לאופטימיות ולכן יכול להיות שגם הציבור יהיה פחות קשוב להגבלות אם יהיו. בנוסף יתכן שנראה בימים הקרובים השפעה חיובית לעובדה שבימים האחרונים אין בתי ספר כי הילדים פחות נפגשים ופחות מדבקים".