ככל שמבצע החיסונים מתקדם והאוכלוסייה הבוגרת מתחסנת נגד הקורונה, יותר ויותר צעירים חולים במחלה, חלקם אף סובלים מתסמינים קשים מאוד - עד כדי סכנת חיים אמיתית.

ליאל בת ה-11 חלתה בקורונה וכעבור ימים אחדים אושפזה במצב קשה בבית החולים קפלן ואף חוברה למכשיר הנשמה. אמה, בת אל, נדבקה גם היא בנגיף - זאת אחרי שהתנגדה לחיסונים וסירבה להתחסן.

רועי דובינסקי, אב המשפחה, תיאר בשיחה עם ניב רסקין ב"חדשות הבוקר" איך הכל התחיל. "לפני עשרה ימים ליאל קמה בבוקר עם תסמינים כמו כאבי גרון וחום", סיפר דובינסקי, "החלטתי שאני לא משחק עם זה ונוסעים לדרייב-אין בתל אביב להיבדק. בערב התקשרו לאשתי והודיעו לה שהילדה חיובית לקורונה".

"בהתחלה זה היה כמו שפעת. חום עולה, יורד, כמו נדנדה", המשיך דובינסקי, "לא משנה כמה תרופות נתנו לילדה, החום לא עזב אותה. אחרי כמה ימים בדקתי אותה במד סטורציה והמדדים היו נמוכים. אמא שלי נסעה ל'יד שרה' והביאה משם מחולל חמצן, הילדה הייתה מחוברת אליו במשך כל היום. בלילה שבין שישי לשבת היא התעוררה בסביבות שלוש לפנות בוקר ואמרה, 'אבא, הצילו, תציל אותי, אני נחנקת'".

איך הגבת באותו הרגע?
"הייתי בסערה, זאת הבת היחידה שלי. לא ידענו מה לעשות, לא אני ולא אשתי שבעצמה הייתה עם קורונה. היינו חסרי אונים. החלטתי שאני לא משחק יותר, כי לא ידעתי מה יקרה אם חס וחלילה החשמל בבית יפול. אני לא רופא. התקשרתי למד"א, הזמנתי אמבולנס והגענו לקפלן".

באיזה מצב ליאל הייתה כשהגעתם לקפלן?
"היא ירדה מהבית לאמבולנס מונשמת, הגיעה מונשמת מהאמבולנס למיון ואחרי כמה שעות העבירו אותה לטיפול נמרץ. הרגשתי שהשמיים נופלים עליי. אני כל השבוע ללא שינה, התפרקתי המון ובכיתי המון. עזרתי להן ונתתי להן את הנשמה, אבל זה לא הספיק".

ובמקביל, עוד בני משפחה נדבקו בנגיף.
"במהלך השבוע אשתי אובחנה לקורונה והייתה גם היא במיון קפלן. אבא שלי, חודש אחרי החיסון השני, גם כן אובחן בקורונה. לאבא אין תסמינים אבל לאשתי יש כאבים מאוד חזקים בשרירים, חולשה ועייפות. אשתי לוחמת, מתאמנת וטבעונית, אישה מאוד חזקה בדרך כלל, אבל הקורונה כנראה חזקה יותר מהכל".

בת אל, אשתך, הייתה מתנגדת חיסונים.
"בת אל הייתה אקטיביסטית נגד החיסונים, היא כתבה פוסטים נגד החיסונים והייתה בקבוצות פייסבוק נגד החיסונים. היום היא די מכה על חטא, היא יודעת שאין ברירה אחרת וצריך להתחסן. עד שמשהו לא נוחת בבית שלך, אתה לא באמת יודע מה זה. כשהיא לא ראתה הרבה חולים אז היא הייתה בספקות, אבל ברגע שזה דופק בדלת הדעה משתנה".

בת 11 חלתה בקורונה ואושפזה במצב קשה (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
ליאל ובת אל דובינסקי | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

היא חשה אשמה בעקבות המצב הזה?
"אין מקום לתחושות אשם, אין סיבה שהיא תרגיש אשמה. היא לא אשמה בכלום. היא כן הלכה והתחסנה חיסון ראשון, למרות האנטי שהיה לה. היא ציפתה לחיסון השני אבל אז קיבלה את המחלה לצערנו. אנחנו משפחה חמה, אוהבת ומלוכדת, אבל נצא מזה אפילו יותר חזקים".

מה מצבה של ליאל כרגע?
"אחרי שבוע לא קל המצב משתפר ויש מקום לאופטימיות. לליאל צפוי תהליך החלמה, אבל נעבור את זה ביחד. היא ילדה חזקה ובוגרת, היא מרגישה שהיא הולכת לנצח את זה. הכי חשוב שתלכו להתחסן, אל תשחקו עם עצמכם או עם הסובבים אתכם".