עם סיום חודש המודעות לקרוהן וקוליטיס כיבית, פרק חדש בסדרה האינטרנטית "הרגע הזה" – העוסקת במחלות משנות חיים ומנסה לשפוך אור על אורח חיים מותאם לחולים במחלות אלה ובני משפחותיהם.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"קוליטיס זו מחלה של ליקוי במערכת החיסונית, שמגיבה בצורה בה היא לא מכירה במולקולות מסוימות בדופן של המעי הגס", מסביר פרופ' ערן גולדין, מנהל המערך הגסטרו-כירורגי המשולב במרכז הרפואי שערי צדק. "כך הגוף תוקף את המעי הגס ונוצרת דלקת". לפי פרופ' גולדין, הסימנים השכיחים הם מטבע הדברים שלשולים, לפעמים דמיים, כאבי בטן, כשהמחלה קשה יותר היא מתבטאת גם בחום ובירידה במשקל. בנוסף, ישנם גם תסמינים מחוץ למערכת העיכול כמו פריחות בעור או כאבי פרקים ודלקת בעיניים.

איך מגלים ואיך מטפלים?

"גילינו שמטופל שהוא אופטימי יצליח להתמודד הרבה יותר טוב עם המחלה", אומר פרופ' גולדין.  "בנוסף, בשנים האחרונות חלו תמורות חיוביות בקשר לטיפול מחלה, היום יש גם טיפולים ביולוגיים חדשנים שמתגברים על פעילות המחלה ומחזירים את המטופל לחיים הנורמליים".

 "בראייה ההוליסטית קוליטיס זו מחלה שבה תהליכי ששייכים לאיזור של החישה והחשיבה חודרים לנו למערכת העיכול" אומר ד"ר מוטי לוי, רופא ראשי בכללית משלימה ומסביר אילו טיפולים הוליסטים כדאי לשלב במקביל לטיפול הרפואי. 

העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיסכיבית שסייעה בהפקת הסרטון, נותנת תמיכה וייעוץ לחולים ולבני משפחותיהם ופועלת לקידום זכויות ולשיפור איכות חייהם.  

* "הרגע הזה", סדרה דוקומנטרית אינטרנטית בודקת מה עובר על בנאדם ברגע שמודיעים לו שהוא חולה במחלה משמעותית? איך מתמודדים? איך מספרים למשפחה? כיצד משנים את אורח החיים לאחר תקופת האבחון? יוצרת ועורכת הסדרה -  עדי ציבלין בר – עוז. מפיקה - רננה לוי. צלם - אלי סטרול.

* לתקציר הסדרה "הרגע הזה"