תמשיכו לזוז

ג'יין ברנס נולדה ב-1922, ומאה שנה אחר כך היא מככבת בטיקטוקים שמעלה קולגה שלה. ברנס עובדת כחותכת בדים בסניף של רשת גדולה של בדים וחומרי יצירה במייסון, אוהיו. היא עובדת שם מ-1997. הקולגה שלה, מגי האוסבר, עוד לא נולדה אז. עכשיו הן עושות ביחד טיקטוקים וטוענות שהן חברות טובות למרות שיש ביניהן 80 שנה.

"אני מתכוונת לעבוד כל עוד אני יכולה או עד שיזרקו אותי", אמרה ברנס למגזין אינסיידר. "אני נהנית ממה שאני עושה. החלק הכי טוב בעבודה שלי זה האנשים שאני עובדת איתם". בטיקטוק הכי נצפה של השתיים, שצבר למעלה משני מיליון לייקים וכמעט 20 אלף תגובות, מבקשת האוסבר מברנס עצה לחיים ארוכים עבור העוקבים שלהן. "תמשיכו לזוז", צוחקת ברנס, שבהחלט נראית ונשמעת צעירה לגילה. לאינסיידר היא מספרת ש"אני תמיד צריכה להמשיך לנוע, להיות עסוקה, לדאוג שתמיד יהיו לי משימות ואני אהיה עליהן".

@maggiehusvar

the long awaited Jayne content !

♬ original sound - Maggie

צימוקים מושרים בג'ין

לוסיה לה קלארק היא גברת בת 105 שעברה בחייה שתי פנדמיות ושתי מלחמות עולם. היא הדיירת הכי מבוגרת בבית האבות שלה בניו ג'רזי, והיא גם חלתה בקורונה בתחילת ימי המגפה. היא הבריאה מהקורונה, ולרגל המאורע ערך איתה הניו יורק טיימס ראיון שבו ניסו להבין ממנה מה הסוד של אריכות הימים: "תפילה, תפילה, תפילה", אמרה קלארק חד משמעית, אבל מיהרה להבהיר שלא רק. "אני עושה דברים צעד אחר צעד, ואף פעם לא אוכלת ג'אנק פוד", הוסיפה. אבל אם תשאלו אותה, הסוד הפרטי שלה ומה שהכי עזר לה להגיע לגיל המופלג הזה, הוא אכילת תשעה צימוקים מושרים בג'ין מדי בוקר. "מלאו צנצנת בצימוקים וג'ין, תנו לה לשבת תשעה ימים, ואכלו תשעה צימוקים מדי יום", היא פוסקת.

לא להסתכל על לוח השנה

גם רות קובן לא מתכוונת לתת לגיל התלת ספרתי לעצור אותה. היא החלה להתאמן בפילאטיס מדי שבוע מאז שהייתה בת 92, היא גם מרימה משקולות ועושה מתיחות על בסיס יומי. "אני מכריחה את עצמי לצאת מדי יום, אפילו אם זה רק בשביל סיבוב מסביב לבלוק. הסוד לשמור על עצמכם צעירים הוא להיות בתנועה", היא אומרת לכתב ההאפינגטון פוסט. עוד עצה שלה היא לא להסתכל על לוח השנה, אלא לתת לחיים לזרום. "פשוט תחגגו כל יום", היא אומרת.

קובן מעדכנת שאחד הסודות שלה, הוא שהיא תמיד משקיעה בעצמה, ללא קשר לבת כמה היא. "אני מתלבשת יפה מדי יום, אני לעולם לא לובשת ג'ינס. השקיעו בפריטים איכותיים, הם תמיד יהיו רלוונטיים. טפלו בעור הפנים שלכן. אם אתן רוצות להיראות טוב בגיל 40, התחילו בגיל 20".

תישארו סינגליות

ג'סי גאלאן חגגה 109 בשנת 2015. אז ראיינו אותה בדיילי מייל ושאלו אותה מה הסוד שלה לחיים ארוכים. התשובה – היא התרחקה מגברים. גאלאן, האישה המבוגרת ביותר בסקוטלנד המתגוררת בבית לגיל השלישי באברדין, עזבה את ביתה כשהייתה רק בת 13 והחלה לעבוד בחלוקת חלב. היא מעולם לא התחתנה. "גברים מייצרים הרבה יותר צרות ממה שהם שווים", אמרה אז גאלאן בפסקנות. היא אומרת שהיא גם מקפידה ותמיד הקפידה לעשות הרבה התעמלות, והכי חשוב: "לאכול צלחת חמה של דייסה כל בוקר ולא להתחתן לעולם".

גאלאן היא לא היחידה שתולה את גילה בהיעדר גבר. גם לואיז סיגנור, בת 107 מהברונקס, אמרה ל-CBS ניוז: "אני חושבת שהסוד שלי הוא שמעולם לא התחתנתי. כן, זה הסוד שלי. אחותי אומרת לי שהלוואי והיא לא הייתה מתחתנת". אחותה, אגב, בת 102.

תאכלו ג'אנק, תתפללו לאלוהים

דורותי נד, ילידת פילדלפיה, חגגה לאחרונה יום ההולדת 106. כתב של חברת פוקס המקומית ערך איתה ראיון לרגל המאורע, וניסה להבין מה הסוד שלה. "אני מרגישה בסדר", היא עונה לו כשהוא מברר איך זה מרגיש לחגוג כזה גיל. "לשרת את אלוהים", היא אומרת לכתב כשהוא שואל אותה מה הסוד של, "זה הכול". אבל מתברר שנד, סבתא רבתא לתשעה וסבתא רבתא רבתא לאחד, נותנת קרדיט לאריכות הימים גם לאהבה שלה לביג מק. הנכדה שלה, שמלווה אותה ומסייעת לה, מאשרת שסבתה צורכת פאסט פוד לעיתים קרובות, אבל זו בטח לא המלצה שמתאימה לכל אחד.

תבחרו באטיטיוד הנכון

"כשאני הייתי צעירה הייתי בן אדם מאוד שמח, וככה אני עדיין", אומרת הלן טובורן, 104, אחת המשתתפות בסדרת כתבות וידיאו של מגזין אלור על עצות לחיים מנשים בנות 100. "אני פשוט מרגישה טוב בפנים". שותפתה לסרטון, בטי טרפן, בת 101, אומרת: "תהיו עצמכם, ותחייכו, זה כל כך קל להיות נחמדה. כשאנשים נחמדים, תהיי נחמדה, אם הם לא כאלה – פשוט תתרחקי מהם. כל כך הרבה אנשים חושבים שאושר הוא שיש לכם הרבה כסף, זה ממש לא ככה. כן, כסף זה חשוב, אבל אל תעשו אותו הדבר העיקרי. הכי חשוב זה האטיטיוד שלכם, שיהיה תמיד למעלה".

תישארו אקטיביים, תרמו לקהילה

הייזל מק'ליון היא פרסונה מוכרת בקנדה ומי שמכונה "כוח טבע". מי שהייתה פוליטיקאית במשך עשורים, וכיהנה שנים כראשת עיר באונטריו, חוגגת 101 ועדיין לא מתכוונת לעצור. לאחרונה היא מונתה לעוד שלוש שנים בבורד המנהלים של נמל התעופה פירסון בטורונטו, כי היא מאמינה שיש לה עוד הרבה מה לתרום. מק'ליון היא לא אישה עדינה, כהגדרתה, ולא לחינם הכינוי שלה הוא הוריקן הייזל. עד היום היא קמה מדי יום בחמש וחצי ליום עמוס ומלא בעבודה למען הציבור. גם אחרי כל השנים האלה היא רואה את זה כשליחות שלה. "אתם חייבים להישאר אקטיביים, בגוף ובמיינד. עבורי להיפגש כל היום עם אנשים, לדון ברעיונות ולהוציא דברים לפועל, זה מהות הכל", אמרה בראיון למגזין סטאר הקנדי. "אתם חייבים שיהיה לכם ויז'ן שאתם תורמים איכשהו לקהילה שלכם, כל עוד אתם על פני הכדור הזה, אפילו עד יומכם האחרון".