איילת, בת 47, נכנסת לקליניקה שלי, כשהיא חובקת קופסה גדולה של טישיו.

"את רואה כמה העיניים שלי נפוחות?", היא שואלת. "ואני מתגרדת ללא הפסקה. זה ככה תמיד, אבל אפריל הוא החודש הכי קשה לי בשנה. פשוט סיוט".

ילדה מתעטשת (צילום: BigPappa, Istock)
יש ילדים שמחכים פחות מכולם לאביב | צילום: BigPappa, Istock

איילת סובלת מאלרגיה קשה לפריחה, דשא ובעלי חיים. "אני גם אדם מאוד רגיש", היא מספרת. "למשמע כל חדשות רעות אני עלולה להתחיל לבכות, או להיכנס לחרדה. אני לא מסוגלת לשמוע על מלחמות או אסונות. כל פיפס הכי קטן מערער אותי. כבר שנים שאני לא רואה ולא קוראת בכלל חדשות. כשאני רק מסתכלת קצת בכותרות בקיוסק השכונתי אני נכנסת להיסטריה. גם הילדים מתלוננים שאני דואגת להם יותר מדי. הילד שלי, שהוא בן 21, רק מתעטש ואני יכולה להתחיל להשתגע מדאגות".

כשאיילת יוצאת מהקליניקה, אחרי שעה, היא משאירה אחריה את קופסת הטישיו שלה. ריקה. לא נעים.

ביטוי פיזי למצב רגשי

האביב הוא אכן האתגר הגדול ביותר של כל מי שסובל מאלרגיות. הפרחים שפורחים עכשיו בכל מקום משרים יופי וריח משכר, אך הם גם משחררים אל האוויר אינספור אלרגנים (חומרים מעוררי אלרגיה). השוק מוצף בתרופות קונבנציונליות לטיפול באלרגיה, אולם ישנן דרכים טבעיות, יעילות לא פחות, (ולעיתים אף יותר)  להתמודדות עם האלרגיה, ובעלות הרבה פחות תופעות לוואי.

נהוג לאבחן אלרגיה כתגובה מוגזמת של מערכת החיסון: כשגוף האדם בא במגע עם גורם כמו אבק, פרוות בעלי חיים, פריחה, מזון מסוים, כימיקלים שונים, גופו מזהה 'בטעות' את אותו גורם כגורם עוין ומגיב בצורה לא הולמת. התופעות כוללות  פריחות, התעטשויות, גירודים, נזלת, דמעות, גירוד בחיך, נפיחות, הפרעות בעיכול  וכד'. בראי הרפואה ההומיאופתית, האלרגיה הינה הביטוי הפיזי למצבו הרגשי של האדם. היא נועדה לעזור לו להבחין בכך שהוא נמצא במצב של תגובתיות יתר. למעשה, האלרגיה מהווה נורת אזהרה לכך שהאדם יצא מאיזון והוא נוטה להגיב ביתר רגישות לסיטואציות שונות.

אלרגיה הינה תופעה שפוגעת במבוגרים ובילדים. במקרה של ילדים אנו עדים לפחות 'אלרגיות אביב'  ויותר תגובות אלרגיות לעקיצות, למאכלים שונים, צמחים, לבעלי חיים ועוד. מכיוון שמערכת החיסון של הילדים טרם הבשילה, תגובתם לגירוי יכולה להיות חריפה.

להומיאופתיה היכולת לאזן ולרפא מצבים שונים של תגובתיות ורגישות יתר ברמה הנפשית והפיזית. בטיפול אנו מנסים להתבונן באדם כמכלול שלם ולהתאים לו תרופה שתעזור לו להגיע לאיזון כך שתגובתו תהפוך שקולה והגיונית יותר. כתוצאה מכך, נראה בהדרגה כי האלרגיה הולכת ומשתפרת עד למצב שבו היא פעמים רבות נעלמת לחלוטין.

תרופה ייחודית לכל אדם

מה עלה בגורלה של איילת שסבלה מאלרגיות? על פי דרכה של ההומיאופתיה, לפני הכל עלינו לרפא את נטייתה להגיב באופן מוגזם בכל הרמות.

אחרי אבחון קפדני ניתנה לה תרופה ייחודית, המותאמת לתמונת המחלה. לאחר כחודש היא הגיעה לפגישת מעקב וסיפרה: "יש שיפור רב באלרגיות. קשה לי להאמין שאנחנו בחילופי עונות. כבר שבועיים שאני בכלל לא לוקחת אנטי-היסטמינים וחברות הטישיו מתחילות להפסיד עליי".

שלא במפתיע, גם בכל הנוגע לחרדות חל שיפור משמעותי: "אני מרגישה שנרגעתי. הילדים שלי אומרים שאני אחרת ורגועה יותר. קודם לא יכולתי לשמוע כלום מרוב היסטריה. הייתי חרדה להם מכל פיפס ומשגעת אותם שלא יצאו, שיתקשרו. כל דבר הכי קטן היה התקף פאניקה של מה יהיה ומה יקרה. מרגישה שזה ממש נרגע, אני יותר קולית".

מאז חלפה שנה. את אביב 2012 איילת חווה, לראשונה בחייה, חופשיה מאלרגיות. אך מה שחשוב לא פחות הוא שה'אלרגיה' שלה לכל חדשה רעה או דאגה השתפרה לאין שיעור והיא הרבה יותר נינוחה ורגועה.

לפניכם מהותו הייחודית של הטיפול ההומיאופתי באלרגיה. הוא מתמקד ב'תכנות מחדש' של הנפש והגוף, כך שיגיבו בצורה הולמת ומאוזנת לגירויים, ומשחררת את האדם מהבעיה, ולא רק מהסימפטום.

בילדים על אחת כמה וכמה אנו מעוניינים להימנע מתופעות הלוואי של התרופות האנטי-היסטמיניות ועל כן טיפול טבעי הינו פתרון נהדר עבורם. הומיאופתיה מעוררת את כוחות הריפוי של הילד ומרפאה את הרגישות שלו  באופן טבעי וללא תופעות לוואי מטרידות. במהלך הטיפול עורך ההומיאופת תשאול של ההורים בשיתוף עם הילד. לאחר מכן תותאם לילד תרופה הומיאופתית מתאימה. התרופות עשויות מטיפות או סוכריות מתוקות למציצה ועל כן הילדים נהנים ומשתפים פעולה ברצון.

ילדה מתעטשת (צילום: TommL, Istock)
טיפול שמשפר בעיות בריאותיות נוספות | צילום: TommL, Istock
בלי תופעות לוואי

משמעות המילה הומיאופתיה היא: "Homeo" שפירושה דומה, ו-"Pathy" שפירושו סבל. כלומר, טיפול בחולי באמצעות הדומה לו. חומר שיצר תופעות מסוימות באדם הבריא, הוא זה שירפא תופעות אלה באדם החולה.

לדוגמא, אחת התרופות הנפוצות בהומיאופתיה נגד אלרגיה היא Allium Cepa העשויה מבצל. כולנו זכינו להתנסות בכך שחשיפה לבצל מעוררת גירוי בעיניים, דמעות, נזלת שקופה ומימית, גירוי בחיך ואי נוחות כללית. כאשר מגיע אדם עם תמונה אלרגית דומה, נטילת התרופה ההומיאופתית מבצל תביא להטבה משמעותית.

התרופה שנטלה איילת, למשל, היא Argentum-Nitricum, מינרל העשוי משילוב של כסף וחנקן. מינרל זה גורם לחומרים בטבע לבעבע ולתסוס וניתן למצוא אותו לרוב במשקאות תוססים. מכיוון שאיילת נהגה בצורה שהתאפיינה בעוררות גבוהה, ובתחושה מתמדת של אי שקט, מינרל זה, בהיותו דומה לתמונת הרגישות שלה, עזר לה ביותר.

התרופה מתאימה לתגובה אלרגית המלווה בקשיי נשימה ותחושת מחנק. אלו הזקוקים לתרופה זו, פעמים רבות יסבלו גם מרגישות בעיכול הגורמת לבטן להתרגש ממזונות רבים ולהגיב בגזים רבים (בדומה לבקבוק הסודה).

במחקר עדכני שבדק את יעילות הטיפול ההומיאופתי, נמצא כי חלה הטבה בקרב למעלה מ-80 אחוז מהמטופלים אשר סבלו מתופעות של אלרגיות לאחר טיפול הומיאופתי. נתון המעמיד שיטה זו במקום חשוב בטיפול בסובלים מאלרגיות.

בניגוד לטיפולים אחרים שמתמקדים בכיבוי שריפות וביצירת תלות בתרופות, זריקות ומשחות שונות בכל פעם שמגיע האביב והאלרגיה מתעוררת, התרופות ההומיאופתיות עשויות מחומרים עדינים וטבעיים ואינן גורמות לתופעות לוואי (רוב התרופות הקונבנציונליות נגד אלרגיה ידועות בכך שהן גורמות לעייפות ולטשטוש).

מכיוון שהטיפול הינו הוליסטי הוא מאזן לא רק את האלרגיה אלא את האדם כולו כמכלול, ומשפר בעיות בריאותיות נוספות מהן הוא סובל.

אם כך, חופש מהאלרגיה הוא אפשרי בהחלט ואף באופן טבעי לחלוטין. כדאי שתדעו, כי חשוב התאמת התרופה ההומיאופתית תעשה על ידי הומיאופת מוסמך. אין להתאים תרופה באופן אישי או על ידי רוקח שאינם הומיאופתים מוסמכים חברי האגודה להומיאופתיה קלאסית. יש לערוך אבחון הומיאופתי ראשוני בו יאספו  שלל הרגישויות של האדם על מנת להתאים לו באופן מדויק את התרופה ההומיאופתית הנכונה ביותר עבורו.

אני מאחלת לכם אביב שמח וחופשי מאלרגיות!

הכותבת, נועה אדם-גרוס, היא הומיאופתית קלאסית

>> מחפשים דרכים טבעיות נוספות לטיפול באלרגיית אביב?